Proč vaše Gardenia má žluté listy

Obrázky Mas042 / Getty

Je škoda vidět zahradu se žlutými listy. Lesklé, tmavě zelené listy jsou kromě krásy a vůně jejích květů hlavním prodejním místem. Takové žloutnutí by vás také mohlo upozornit na špatné zdraví rostlin. Než se naučíme možné příčiny (a řešení) tohoto zabarvení, pojďme zjistit, co přesně je gardénie a jaké rostoucí podmínky upřednostňuje.

Co je Gardenia ">

Existuje více než jeden typ gardénie. Když však lidé používají toto slovo, obvykle odkazují na společnou gardénii ( Gardenia jasminoides ). Název druhu signalizuje, že lidem připomínal jasmínovou rostlinu, ale není to pravý jasmín (rod Jasminum ). Ve skutečnosti je alternativním společným názvem „mys mysmine“.

Gardenias jsou stálezelené keře. Mohou být pěstovány venku po celý rok v zónách výsadby USDA 8 až 11. Dále na severu se často pěstují v nádobách pro použití na terénní úpravě terénu během léta a poté je přivezou uvnitř jako pokojové rostliny, aby je ochránili před zimou. Zralá velikost zahrady může být až 8 stop vysoká a 5 až 6 stop široká.

Zábavný fakt

Kromě jejich luxusních bílých květů jsou zahrady také známé svou opojnou vůní. Mnoho parfémů obsahuje jako pomocnou látku gardénský olej.

Rostoucí potřeby

Pěstujte gardénie v částečném stínu a v zemi, které mají:

  • Půdní pH, které je kyselé
  • Dobrá drenáž
  • Dostatek živin z kompostu atd.
  • Přiměřená (ale ne nadměrná) vlhkost

Neschopnost uspokojit jednu nebo více z těchto rostoucích potřeb může být příčinou žlutých listů.

Příčiny zabarvení

I když na svých zahradách nikdy nechcete vidět žluté listy, je důležité si uvědomit, že jejich přítomnost neznamená vždy problém. Pojď jaro, je normální vidět nějaké žluté listy. To je prostě součást procesu odumírání starších listů, aby se uvolnily nové listy.

V jiných ročních obdobích není pro zahradníky normální, že mají hodně žlutých listů. Komplikováním problému je skutečnost, že nelze žloutnutí automaticky přiřadit pouze k jedné příčině. Místo toho musíte najít cestu pomocí kontrolního seznamu možných příčin, abyste našli odpověď. U každé jednotlivé gardénie sužované žlutými listy musíte odstranit všechny možné příčiny, které se nehodí, dokud nedorazíte k té, která dělá.

Nejprve zkontrolujte příznaky nemoci (například plísně zanechané houbami) a napadení hmyzem, abyste je mohli vyloučit (nebo je okamžitě léčit, pokud se vyskytnou). Jakmile vyloučíte nemoci a hmyz, prozkoumejte možnost, že vaše gardénie trpí chlorózou.

Chlorosis

Může být uspokojivé připojit jméno ke stavu, ale říkat, že rostlina se žlutými listy má chlorózu opravdu teprve začíná vyprávět příběh. Na technické úrovni to znamená, že postižená rostlina nedostává dostatek chlorofylu, a proto trpí nedostatkem živin.

Z praktického hlediska to však stále nezjistí příčinu. Tento nedostatek může mít více než jeden důvod. Navíc existují různé druhy chlorózy (z nichž každý svědčí o jiném nedostatku živin).

Zašlete vzorek půdy do svého místního rozšíření a nechte je otestovat na nedostatky. Rozšíření vám může doporučit řešení, když doručí výsledky testu.

Řešení problému

Ale nepředpokládejte, že k vyřešení problému můžete jednoduše oplodnit. Problémem může být to, že ačkoli jsou požadované živiny přítomny v půdě, gardénie je nemůže získat. Proto je důležité vědět, jaké pH půdy vaše rostlina potřebuje. V případě rostlin milujících kyseliny, jako jsou gardenia, rostou-li v půdě, která je příliš zásaditá, nebudou jim k dispozici živiny, které potřebují (i když jsou v půdě). Chcete-li snížit pH půdy a zvýšit jeho kyselost, můžete použít například hnojivo obsahující síru.

Problém s nedostupností živin může nastat také v případě, že dotyčná rostlina utrpěla poškození kořenů, což se může stát, pokud vaše kořeny gardénie sedí ve vodě. Kořeny musí dýchat a utopit je ve vodě přerušuje přívod vzduchu, což má za následek poškození. Potřeba věnovat pozornost dvěma dalším rostoucím potřebám gardénií: půdě s dobrou drenáží a přiměřenou (ale nikoli nadměrnou) vlhkostí. Tyto podmínky spolu úzce souvisejí, protože půda se špatným odtokem bude pravděpodobně příliš vlhká, i když nebudete vinni zalévání.

Pokud dojde k poškození kořenů, může být příliš pozdě na vyřešení problému (a bylo by to hodně práce): vyměňte zahradu. Jen nedělejte stejnou chybu znovu, ať už to bylo zalévání z vaší strany, nebo prostě špatná drenáž. Vaším cílem při zalévání je udržovat půdu rovnoměrně vlhkou (přímo skrze kořenovou zónu); nemělo by to být mokré. Aby se předešlo problémům s odvodněním, spracujte do půdy hodně organických látek.

Hnojení

Pokud jste vyloučili nesprávné pH půdy, špatnou drenáž a nadměrné zalévání jako možné příčiny žlutých listů na vaší gardénii, pak se považujte za štěstí. Čtvrtá rostoucí potřeba, dostatek živin, se uspokojí dostatečně snadno, pokud taková výživa chybí. Jednoduše oplodněte. Začněte vyváženým hnojivem, pokud si nejste jisti, která živina chybí. V takovém případě se můžete více zaměřit a hnojivo aplikovat s vysokým obsahem chybějící živiny. Pečlivě postupujte podle pokynů aplikace.