Proč mravenci mají křídla jen někdy během roku

Obrázky Aukid Phumsirichat / EyeEm / Getty

Mravenci s křídly mohou být docela běžným pohledem v určitých obdobích roku, protože alespoň někteří členové téměř všech druhů mravenců mohou vyvíjet křídla a létat.

Křídlí mravenci jsou rojení mravenci, kteří se snaží rozmnožovat a rozmnožovat. Létající mravenci mohou být samci (dron) nebo samice (královna). Oba jsou reprodukční mravenci, kteří se snaží pářit a chovat další generaci mravenců pro přežití své kolonie.

Roje létajících mravenců

Během brzka do poloviny jara lze vidět „roje“ létajících mravenců v tisících, které opouštějí své kolonie a pokračují v páření nebo „svatebních“ letech. Kolonie vysílá velké množství rojů, protože jen velmi malé procento skutečně způsobí pářením novou generaci. Většinu jedí dravci, jako jsou ptáci nebo vážky, nebo zemřou kvůli nedostatku jídla nebo vody.

Téměř všechny druhy mravenců se rojí a jaro a podzim jsou běžnými obdobími pro páření. Existují však také některé druhy, které se chovají v létě nebo v jiných obdobích roku.

Zábavný fakt

Křídlí mravenci specifického druhu se obvykle objevují přibližně ve stejnou dobu, protože teplota a jiné počasí, jako jsou nedávné deště, způsobují rojení a páření.

Mravenci s křídly

Křídla mají pouze reprodukční mravenci a jsou okřídleni a budou moci létat pouze během období rozmnožování. Druhy mravenců, které se rojí, nemají okřídlené členy a zvyšují svou populaci pučením. Což v podstatě znamená, že královna a koncové reprodukční samci opouštějí hnízdo a chodí na jiné místo, aby vytvořili novou kolonii.

Je důležité si uvědomit, že pástící se mravenci všech druhů, které vidíte na chodníku nebo ve vaší kuchyni, nikdy nebudou mít křídla. Takže pokud vidíte okřídlené mravence doma nebo kolem vás, můžete se téměř vsadit, že se snaží vytvořit novou kolonii.

Jakmile samec a samice kamarádka, samice „královna“ odstraní křídla a začne nové hnízdo. Mužský robot, jehož jediným účelem v životě je spářit, bude žít nanejvýš několik měsíců, poté po páření zemře. Proto pro toto krátké období okřídleného života po páření jsou tito mravenci z větší části relativně neškodní, když se nacházejí venku, a jsou prostě součástí přirozeného životního cyklu mravenců.

Cludio Policarpo / EyeEm / Getty Images

Význam identifikace

Pokud vidíte rojení kolem vašeho domu, je dobré hned identifikovat druh mravence, protože mravenci a termiti tesařů (kteří vypadají jako okřídlí mravenci) mohou způsobit značné škody na domovech a jiných budovách. Přítomnost okřídlených mravenců naznačuje, že se pokoušejí rozšířit své populace, a pokud se jedná o škodlivý druh, může způsobit poškození nebo způsobit ještě větší škody.

Efektivní kontrola mravenců

Jedním z pozitivních aspektů roje je to, že vám může pomoci najít mravenčí hnízdo, které umožní účinnější kontrolu a eliminaci. Mezi nejúčinnější metody kontroly mravenců patří návnada podél stezek, kde byli mravenci pozorováni, a přímá aplikace hnízda pomocí správně označeného insekticidu.

Obecně nechte rojné mravence osamocené. Kontrola létajících mravenců je nutná, pouze pokud venkovní mravenci způsobují problém nebo pokud se létající mravenci nacházejí uvnitř domu. I když je možné, že mravenec (nebo dva) je uvnitř, protože během páření ztratil svou cestu. Pokud vidíte vnitřní stezky, pak jsou návnady vaší nejúčinnější volbou pro kontrolu mravenců. Insekticidní postřik koncových mravenců se nikdy nedoporučuje, protože to zabíjí pouze ty pracovní mravence, které jsou kontaktovány, nevylučuje to chovnou královnu nebo kolonii.