Jaký je rozdíl mezi balusterem a balustrádou?

Sloupky jsou vertikální sloupky nebo nožičky vázy podobné zábradlím, které mohou být vyrobeny ze dřeva, železa, kamene nebo jiných materiálů. Balustráda se skládá z několika sloupků rovnoměrně rozložených a spojených tak, aby vytvořily dekorativní zábradlí podporované sloupky sloupku. Jinými slovy, sloupek je jediný příspěvek, sloupky jsou některé z těchto příspěvků a balustrádou jsou všechny tyto příspěvky spojeny do jednoho celku. Balustráda je název tohoto zábradlí na balkóně, verandě nebo terase. Může to být uvnitř nebo venku.

Slovo pochází z francouzského slova balustre; z italského slova balaustro a balaustra, květ divokého granátového jablka; z latinského balaustia z řeckého balausia; z jeho tvaru.

Baluster Shapes

Tvar sloupku se obvykle mísí s architektonickým stylem domu nebo venkovní budovy a může sahat od prostého a hladkého po něco, co je vysoce dekorativní.

Historie sloupků a balustrád

Sloupky a balustrády se poprvé objevily mezi 13. a 7. stol. Před naším letopočtem a lze je nalézt ve starověkých reliéfech, sochařských nástěnných malbách zobrazujících asyrské paláce.

Starověká Čína

Architektura rané a dynastické Číny je významná pro její strukturální účely: Malování bylo aplikováno, aby se zabránilo rozkladu dřeva; střechy představovaly výrazné převisy chránící budovu před deštěm a na podporu zbytku budovy byly postaveny terasy.

Terasy těchto čínských budov představovaly balustrády a do 10. století se v soukromých zahradách objevily jak mramorové, tak dřevěné balustrády. Vrcholy nebo hlavy sloupků z tohoto období byly poměrně podrobné a zobrazovaly motivy draků nebo létajících fénixů létajících uprostřed mraků. Jiní uváděli granátová jablka a lotosové květy, které bylo možné nalézt také v zahradách.

Renesance

Od renesančního období kupředu byly populární balustrády z klasického kamene a představovaly sloupky, které byly krátké stonky s počítadlem (čtvercová deska), základna a jedna nebo dvě cibule s kroužky, spolu s konkávní ( cavetto ) a konvexní ( ovolo ) výlisky mezi nimi.

Příklady slavných sloupků a balustrád

I když balustrády nejsou přesně ohniskem zahradní struktury nebo budovy, existuje mnoho dobrých příkladů těchto architektonických prvků. Mezi nimi:

  • Zahradní architekt Andre Le Nôtre, známý pro zahrady v paláci ve Versailles, navrhl zahrady architektonického stylu, které obsahovaly spoustu kamene, dlažby, vodních prvků a hranic lemovaných otevřenými balustrády.
  • Chrám Atheny Nike v Aténách: Bohyně Athena Nike (Victory) je vyobrazena na reliéfním vlysu balustrády, postavené od roku 427 do 425 př. Nl architektem Kallikratesem.
  • Na balkoně stála mladá a milá Julie ze Shakespearova Říma a Julie . Ale to, co jí bránilo vypadnout z toho balkonu, bylo balustrádou.