Co je opěrná zeď?

„Opěrná zeď“ zadržuje (nebo „udržuje“) půdu za ní. Tlak za vysokou zdí, který zadržuje tuny půdy a vody, může být obrovský; Před provedením takového projektu jsou zapotřebí značné znalosti a zkušenosti. Dokonce i dobře postavená stěna by byla časem ohrožena, pokud by stavitel nedokázal zajistit správný odtok pro odtok, protože tlak vody by nakonec vzrostl na neudržitelnou úroveň.

Před uskutečněním takového projektu vždy volejte číslo Volat před vykopáním, abyste nepoškodili zakopané inženýrské sítě.

Jak se používá opěrná zeď ">

Jednou z nejčastějších funkcí opěrné zdi je zastavení eroze na svazích v případech, kdy je pěstování rostlin k potlačení eroze nežádoucí nebo nepraktické. Možnosti těchto struktur však podceňujete, pokud je vidíte pouze jako erozní bojovníci.

Když postavíte opěrnou zeď, přemýšlejte o tom, jak měníte „vrstvu země“ na svém pozemku. Oblast, která je šikmá a nepoužitelná, lze vyrovnat (za zdí) a vytvořit tak venkovní obytný prostor, například terasu, nebo vytvořit nové zahradní postele.

Pro jiný vzhled postavte řadu menších opěrných zdí, spíše než jednu velkou strukturu, a terasu na svahu. Použijte terasy k předvádění okvětních záhonů otevírajících oči.

Vyberte si své materiály

Nepřehlédněte estetickou součást opěrných zdí. Tuto součást můžete přehrát různými způsoby, včetně výběru materiálu, který je v souladu s vašimi celkovými cíli designu. Například: Vyberte si pro stavbu krásný přírodní materiál, který zlepší váš krajinný design tak, jak to dělá jakákoli kvalitní hardscape funkce. Kámen je vynikající volbou, ačkoli techniky pro stavbu opěrné zdi kamene se liší od technik pro stavbu pravidelné kamenné zdi.

Naproti tomu betonové bloky vůbec nejsou příliš přirozené. Ale to je v pořádku v krajinářství, kde přirozený vzhled není cílem. Například, pokud máte terasu vyrobenou z betonových dlaždic, pak nedaleké opěrná zeď postavená z betonových tvárnic ji dokonale doplní.

Existují betonové bloky vyrobené speciálně pro stavbu opěrných zdí a jejich použití činí práci překvapivě snadnou. Je to proto, že se vzájemně blokují, s přírubou na zadní straně každé jednotky, která je navržena tak, aby úhledně sklouzla po trase níže. Jsou také navrženy tak, že jak si položíte kurz po kurzu, struktura bude i nadále mírně klesat dozadu. V kombinaci s robustností bloků vedou tyto vlastnosti k pevné opěrné zdi.

K výstavbě opěrných zdí však lze použít mnoho různých druhů materiálů. Materiál, který vyberete, bude záviset na faktorech, jako je váš vkus, funkce (funkce) stěny a cena. Litý beton (vyztužený výztuží) se běžně používá v komerčním prostředí. Na opačném konci spektra jsou ve venkovském prostředí populární trámy nebo dřevo.

Jak postavit opěrnou zeď

Před instalací se budete muset potýkat se základní otázkou, zda budete stavbu stavby provádět sami nebo najmout někoho jiného, ​​aby to udělal. Pokud máte dokonce průměrné dovednosti pro kutily a přiměřeně silnou záda, můžete si sami postavit zeď o výšce 3 stopy. Ale něco vyššího by mělo být ponecháno na profesionálech. Nejenže budou mít technické dovednosti pro danou práci, ale budou také v souladu s příslušnými stavebními předpisy ve vaší oblasti.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Betonové bloky určené pro opěrné zdi
 • Zadní ortéza, ochranné brýle, ochranné rukavice
 • Lopata
 • Krajina textilie
 • Sázky, provázky, potěry, tesařské úrovně
 • Kamenný prach a drcený kámen
 • Kladivo a sekáč
 • Kotoučová pila s diamantovým kotoučem

Chcete-li postavit 3-stopovou zeď jako projekt pro kutily pomocí betonu, nejprve zvažte, jak špatný odtok vody je v oblasti; pokud je to špatné, připravte se před zasypáním perforovanou odtokovou trubku za opěrnou zeď. Jinak postupujte podle těchto základních pokynů (specifika se bude lišit v závislosti na mnoha faktorech, včetně místních stavebních předpisů, typu půdy, klimatu a množství odtoku).

 1. Zhruba se rozhodněte, kde má být opěrná zeď, a kopejte odtud zpět do svahu; natahujte krajinnou látku přes svah, abyste zabránili padání nečistot do zadní výplně, kterou budete později nanášet.

 2. S odstraněnou zeminou označte přesně, kde bude opěrná zeď, pomocí kolíků a strun, přičemž struna spočívá na tom, co bude nakonec vrcholem zdi.

 3. Pod tímto řádkem vykopejte příkop 2 palce hluboko a dostatečně široký, aby vyhovoval vašim blokům.

 4. Ujistěte se, že tato základna je na úrovni pomocí potěru a tesařské úrovně; potlačit to.

 5. Naneste asi 2 palce kamenného prachu na první blok bloků, na kterém budete odpočívat; potlačit to.

 6. S kladivem a sekáčem srazte přírubu z bloků, které budete používat pro první chod (zde to nepotřebujete, a bez ní budou bloky ležet rovnoměrněji na zemi).

 7. Na tuto základnu položte blok na jednom konci vaší opěrné zdi. Ověřte si u svého tesaře, zda je rovný, zleva doprava i zepředu dozadu.

 8. Opakujte s druhým blokem, položeným vedle prvního bloku. Musí nejen dokonale spočívat, ale také musí být dokonale zarovnána s prvním blokem. Pokračujte tímto způsobem a dokončete první kurz.

 9. Stejným způsobem položte druhý chod. Ale tady musíte rozložit klouby, aby se „praskliny“ ve druhém kurzu nesrovnaly s těmi v prvním kurzu. Protože to bude vyžadovat polobloky na každém konci, musíte mít po ruce nástroj pro řezání bloků.

 10. Pokračujte v pokládce tratí, které jsou dokonale rovné, s rozloženými klouby, dokud není dosaženo potřebné výšky. Výplň s drceným kamenem, jak jdete pro větší stabilitu.