Co je Nectar?

Co je Nectar ">

(podstatné jméno) Nektar je sladká, výživná, energeticky bohatá tekutina produkovaná některými květinami, která přitahuje opylovače, jako je hmyz, netopýři a ptáci. Různé květiny produkují mírně odlišné typy nektaru, ale každá z nich nabízí výživu divoké zvěři, která ji pije, výměnou za opylování květin, aby se rostliny mohly množit.

Výslovnost

NEHK-věž
(rýmy s vektorem, přízrakem a sběratelem)

O společnosti Nectar

Produkce nektaru je jedním ze způsobů, jak některé kvetoucí rostliny přitahují opylovače. Když návštěvníci pijí nektar, otírají se o prašník, který produkuje pyl, a poté, co se krmí v různých oblastech, přenášejí pyl na jiné květiny. To umožňuje rostlině rozmnožovat se a nektar je motivací opylovačů k návštěvě více květů a šíření pylu kolem pro další genetické variace mezi rostlinami.

Množství a složení nektaru se liší pro každý druh květu, ale obvykle obsahuje většinou vodu a cukr se stopovým množstvím proteinů, uhlohydrátů, solí a aminokyselin. Obsah cukru se pohybuje od 3 do 80 procent v závislosti na druhu květu a kvalitě půdy. Květiny jejich nektar v průběhu času regenerují, i když doba regenerace se také pohybuje od několika minut do několika hodin. Teplota, vlhkost půdy a stáří rostlin mohou ovlivnit, jak rychle se nektar doplňuje a kolik se produkuje najednou.

Tvar, barva a velikost květů se vyvinula, aby naznačovala ptákům a jiným divokým zvířatům, že nektar je k dispozici. Například dlouhé trubkovité květy jsou ideální pro kolibříky, které se při krmení vznášejí, zatímco plochější květy s hlavicemi upřednostňují motýli, kteří se usazují, když usrkávají nektar.

Zábavný fakt

Jasnější barvy si snadněji všimnou divoká zvířata milující nektar a různé tvary květů podporují krmení různých druhů volně žijících živočichů.

Ptáci, kteří pijí nektar

Mnoho různých ptáků popíjí nektar, buď jako hlavní součást jejich stravy, nebo jako doplňková léčba, pokud je snadno dostupná. Ptáci, o nichž je známo, že pijí nektar v různé míře, zahrnují:

 • Banány
 • Chickadees
 • Finches
 • Květináč
 • Kolibříci
 • Honeyeaters
 • Lorikeets
 • Orioly
 • Sunbirds
 • Verdins
 • Pěnice
 • Bílé oči
 • Dateli

Ptáci mohou přistupovat k nektaru několika způsoby. Ptáci s delšími tenčími účty, jako jsou kolibříci, banány a slunečnice, vkládají své účty do květu, aby mohli přímo olíznout nektar. Ptáci s ostrými účty, jako jsou pěnice, květináči a verdiny, propichují spodní část květu, aby uvolnili uložený nektar, takže jej lze snadno vypít. Ptáci s robustnějšími účty, jako jsou pěnkavy, okusovat květ, rozdrvit květ a uvolnit tak nektar.

Žádný pták nemá stravu výhradně z nektaru. Pokud pták neudělá nic než pít nektar, bude trpět nedostatkem výživy způsobeným nedostatkem bílkovin, aminokyselin a esenciálních minerálů. Mnoho ptáků, kteří pijí nektar, získává ty další kritické části své stravy z jedení hmyzu, včetně pavouků a housenek. Ptáci s pestřejší stravou nemají potíže s uspokojením svých nutričních potřeb, i když občas usrkávají z květin.

Ptáci, kteří jedí nektar, se nazývají neaktivními, pokud nektar tvoří velkou část většiny jejich stravy, například u kolibříků.

Kromě ptáků si nektar užívá i mnoho dalších druhů volně žijících živočichů. Medvědi, motýli, netopýři, veverky, mývalové, hmyz, můry kolibříků, ještěrky a další volně žijící zvířata mohou pít nektar v závislosti na tom, jak je dostupný a jaké další zdroje potravy jsou v blízkosti.

Umělý nektar

Umělý nektar lze zakoupit ve formě prášku, koncentrátu a připravené k pití. Jednoduchý domácí nektarový recept ze čtyř částí vody na jeden díl cukru lze snadno smíchat a doplnit tak květiny nebo vyplnit krmítka nektarů. Tento recept obsahuje koncentraci cukru 20-25 procent, což nejvíce napodobuje koncentraci cukru v přírodním nektaru, který ptáci dávají přednost. Pokud se ptáci rozhodnou pro komerčně vyráběné nektarové výrobky, důrazně se doporučuje, aby se vyhýbali nabídnutí jakýchkoli nektarových odrůd, které obsahují zvláštní barviva, aromatické látky nebo konzervační látky, z nichž každá by mohla být pro ptáky nebezpečná. Rozsáhlé studie dosud přesvědčivě neprokázaly problémy nebo přínosy takových přísad, ale svědomí ptáci nebudou riskovat ohrožení ptáků nadbytečnými přísadami, kterým by bylo snadno možné vyrobit domácí nektar.

Výsadba květin nesoucích nektar a kvetení révy je dalším skvělým způsobem, jak přilákat ptáky přírodním obnovitelným zdrojem potravy. Včelí balzámy, salvie, zinnias, columbines, coneflowers, keře motýlů, larkspurs a petúnie jsou všechny květiny bohaté na nektar, které během vegetačního období produkují pokračující nektar pro ptáky, motýly a jiné divoké zvěře.