Na co se používá altán?

Altán je volně stojící, otevřená zahradní struktura, někdy ve tvaru šestiúhelníku nebo osmiúhelníku, se střechou. Většina altánů je vyrobena ze dřeva nebo kovu a mají vestavěné sezení uvnitř chráněné oblasti. Pro zvýšení pocitu ohrady a soukromí se někdy používají mříže nebo venkovní závěsy nebo závěsy. V zahradním prostředí může altán sloužit jako ohnisko - něco, co je třeba vidět a ocenit - nebo se nachází na místě na pozemku (jako je kopec), který nabízí výhledy a zároveň poskytuje úkryt před sluncem.

V závislosti na regionu nebo kultuře může být altán označován také jako alhambra, belvedere, kiosek, pagoda, pavilon, pergola, rotunda, kůlna, altán nebo čajovna.

Úvahy o designu

Přidání altánu do vašeho venkovního prostoru by mělo být pečlivě promyšlené, protože to může často vypadat vynalézavě a trapně nebo z místa. Při plánování jakékoli zahradní struktury zkuste začlenit architektonické prvky nebo prvky vašeho domu pro harmonii a kontinuitu. Nezapomeňte také na konstrukční aspekty, jako jsou:

  • Měřítko a proporce: Přizpůsobuje se velikost a tvar navrhovaného altánu do vašeho dvora tak, aby nebyl příliš velký ani příliš malý pro umístění cest nebo stěn:> Materiály a tvary odrážejí materiály a tvary použité v jiných částech dvora nebo exteriér domu?

Dějiny

Malá města na konci 19. a začátkem 20. století měla často velké altány v centru města nebo v parku, kde často sloužila jako stojany. Protože mají nostalgickou přitažlivost, jsou altány oblíbenou pomůckou pro zahradní svatby a často jsou spojovány s romantickými scénami ve filmech jako Zvuk hudby a pro fotografie.

Zábavný fakt

Skutečný altán na „The Sound of Music“ v Rakousku byl příliš malý na taneční sekvenci „Sixteen Going on Seventeen“, takže scéna byla natočena v replickém altánu na zvukové scéně v Kalifornii.

Struktury podobné altánům byly vybudovány po staletí. Egypťané postavili zahradní altány na podporu hroznů pro víno a rozinky. Věřili, že tyto pozemské ráje - altány a zahrady - je následují do nebe.

Řecko a Řím

Gazebos lze vysledovat zpět do starověkého Řecka a Říma. Řekové stavěli chrámy ve veřejných prostorách, které byly obklopeny zahradami, s mramorovými altány na památku bohů a bohyní.

Římané si užívali své soukromé zahrady jako místa pro odpočinek a zábavu. Zahradní altány byly postaveny jako krásný venkovní prvek a jako místo setkání.

Středověká a renesanční období

Zatímco altány přitahují pozornost, byly také a stále jsou postaveny tak, aby poskytovaly soukromí. Propracované zahrady v kostelech a klášterech používaly altány jako místa k meditaci nebo k založení svatyně. Ve středověké a renesanční Evropě byly tyto svatyně postaveny ve vzdálenějších oblastech velkých statků. Altán by sloužil jako cíl, kam by pán panství a jeho hosté vyrazili ven na čerstvý vzduch, zatímco by zůstali pod střechou.

Anglie

Zahradní altány se v Anglii staly populárními během 16. až 18. století a mohly být nalezeny v parcích nebo velkých soukromých statcích. V 19. století byly altány postaveny pro objekty střední třídy a také se staly funkčnějšími jako úkryt, nikoli jako dekorativní architektonický prvek v krajině. Anglická praxe odpoledního čaje se těšila v altánech nebo podobných strukturách.

Asie

Čajovny - nebo čajovny - jsou další formou altánu, který je v Číně a Japonsku po staletí oblíbený. Čajové obřady jsou časem odpočinku, meditace a reflexe, zatímco si navzájem užívají společnost a obdivují krásné okolí přírody

Vytvoření soukromého místa

Vzhledem k tomu, že se velikost obytných nemovitostí zmenšuje, je těžké najít místo k vytvoření útočiště - někde, kde se můžete dostat pryč od starostí dne nebo od vaší domácnosti. Chcete-li vytvořit útulný úkryt na menším pozemku, přidejte do svého altánu pergolu nebo stropní střechu, dlažbu a cestu vedoucí do této oblasti. Pro větší soukromí vytvořte stěny s mřížovými panely po stranách a vinnou révu, která vyroste nad rámec. Bude to krásné na pohled a pěkný útěk na vašem vlastním majetku.