Co je to statková architektura?

Co je to statková architektura ">

Pokud jde o současné trendy v domácnosti, je styl statku obrovským bzučivým slovem. Možná vás však překvapí, že kořeny architektury statku mají skromný začátek ve skromných venkovských domech postavených americkými průkopníky v průběhu 17. a 18. století.

Stavební kódy neexistovaly před koncem 18. století a byly obvykle vytvořeny k řešení ošuntělé stavby, ke které dochází ve velkých městech. Nebyla tedy stanovena žádná pravidla pro výstavbu nebo definování vzhledu raných usedlostí, které byly obvykle jednopodlažní a pravoúhlé obydlí, vyrobené z místních materiálů od dřeva, kamene a bláta v závislosti na umístění příbytku. Vzhledem k tomu, že architekti a vyškolení stavitelé byli luxusem, který si průměrný americký průkopník nemohl dovolit, byly rané statky postaveny nekvalifikovanými dělníky: rodinami a dělníky, kteří v nich později žili. Jak tyto farmářské komunity rostly, místní obyvatelé se často stavěli v těchto domech.

Zábavný fakt

Umyvadla na přední straně zástěry a backsplashes na beadboardech, které jsou charakteristickými znaky současného stylu statku, nebyly v koloniálních dobách ve Spojených státech věcí. Interiéry těchto raných domů byly Spartan a sloužily jediné funkci: poskytnout tolik potřebné útočiště rodinám a dělníkům, kteří pečovali o okolí

Jak se vyvinula architektura statku

Kultovní statek, který dnes známe, se vyznačuje šindelem, venkovním obkladem, polouzavřenou přední verandou a dvěma podlažími. Díky katalogu Sears, Roebuck a Company, který dříve prodával sady pro tyto „moderní“ domy v na počátku 20. století. Je úžasné, že budoucí majitelé domů si mohli objednat všechny kusy, které potřebovali pro základní statek, za méně než 1 000 USD, což je zhruba roční plat. Jednoduchá krása těchto domů dnes stojí.

Struktury byly založeny na obdélníkovém designu klasického koloniálního statku a často byly vysoké dva příběhy. Ještě lépe by se k nim dalo snadno přidat křídla z boku nebo zezadu, aby bylo možné ubytovat nové členy rodiny nebo novou generaci rodin. Rozsáhlé dlouhé verandy, které krásně spojovaly venku s interiérem, byly standardním prvkem, který obyvatelům poskytoval místo k odpočinku ve stínu. Původní barvy exteriéru pro tyto domy byly relativně omezené a předem smíchané s výběrem bílé, světle zelené, světle žluté, světle modré a několika tmavých barev, zejména červené.

Klíčové vlastnosti klasického statku

Zde je několik pravidel pro identifikaci autentického statku.

  • Poloha : Ve venkovských oblastech byly postaveny originální statky, aby vyhovovaly zemědělskému životnímu stylu. Zatímco mnoho domů pro stavebnice bylo postaveno ze dřeva, starobylé usedlosti z koloniálních dob bylo možné nalézt v široké škále materiálů v závislosti na regionu. Například v Texasu byly rané statky z vápence.
  • Verandy : Měli dvě primární funkce. Během léta poskytovali místo k ochlazení. A po celý rok fungovali jako blázni a poskytovali místo, kde mohli začít špinavé pracovní boty, než se vydali dovnitř.
  • Vnější obklady : Farmy postavené ze dřeva jsou obvykle pokryty šindelem, což jsou vodorovné dřevěné desky, které se často překrývají, aby se zabránilo větru a vlhkosti.
  • Krby : Zejména v domech postavených na severovýchodě byly velké krby skutečně srdcem všech koloniálních domů, protože to byl jediný zdroj tepla pro teplo a vaření. Farmy postavené na počátku 20. století měly obvykle také velké krby.
  • Dispozice : Mnoho starších domů má podobný půdorys. V prvním patře je dostatek prostoru pro vaření v zadní části domu, formální obývací část v přední části domu a ložnice ve druhém patře. Na rozdíl od mnoha moderních domů, které mají ve vstupní hale schodiště, byly schody často umístěny poblíž kuchyně.

Podobné styly jako architektura statku

Existují regionální varianty. Dole na jih má dům ranče, který je všudypřítomný rančům skotu v této oblasti, často podobnou rustikální atmosféru vytvořenou pro neformální bydlení. Klasický ranč má však mnohem širší rozložení a nižší profil.

Domem řemeslného stylu, o kterém jsme přesvědčeni, je městský bratranec klasického statku. Má trochu plivavější a lesklejší, ale stejně jako jeho venkovský bratranec vytváří díky klasickým a zakrytým předním verandám, které jsou podepřeny krásně zúženými sloupy, vřelou a lákavou první dojem.