Co je Chiminea a jak se používá?

Chimineas jsou ty okouzlující, ručně zdobené terakotové venkovní krby, které vidíte na prodej v prodejnách na terase, na trzích a turistických místech v Mexiku a západních státech, jako je Kalifornie a Arizona. Zatímco někteří lidé používají chimeneas jako zahradní umění na terase pro autentický rustikální nebo jihozápadní vzhled, chimineas může být funkční oheň ve venkovních místnostech. Byli tu už stovky let a nejsou to jen ozdobné kousky s přízvukem.

Chiminea Historie

Tradičně je chimenea vyrobena z hlíny a je navržena ve váze s širokým dnem, s úzkým, svislým komínem, skrz který směřuje kouř, a širokým ústem po straně pro ohnivou jámu. Konstrukce chimenea umožňuje použití v dešti, aniž by voda uhasila svůj plamen.

V zásadě je chimenea stejný koncept jako staromódní potbelly kamna, což je litinová kamna na dřevo. Ve východoevropských zemích je podobný druh kamen, nazývaný kotao, napájen dřevem a používá se k vaření mnoha oblíbených jídel. Na kotao jsou umístěny velké kulaté pánve na vaření.

Na rozdíl od širší, otevřenější ohnivé jámy je chiminea obsažena. Aromatické lesy jako cedr, hikor, mesquit nebo pinonové dřevo jsou populární volby, které vyfukují kouř nahoru a ven. Po zapálení může chimeneas dosáhnout úplného spálení za 15 minut, což uvolňuje velké množství tepla. Oheň lze ovládat jako jakýkoli venkovní krb nebo oheň na dřevo.

Zábavný fakt

Počátky chiminea sahají až do 16. nebo 17. století, kdy je kuchaři v malých mexických vesnicích používali jako vyvýšené nádoby na vaření a rodiny se shromažďovaly poblíž nich pro teplo.

Co hledat, než si koupíte

Nenechte se unést živými malovanými květinami a španělskými motivy, které zdobí chimenea, na kterou jste se dívali online. Než investujete do chimenea, proveďte průzkum a zjistěte, kde bude umístěn na vašem pozemku. Zvažte také následující:

 • Celkový tvar a design. Je to pokřivené nebo špatně tvarované ">

  Kam umístit Chiminea

  Z bezpečnostních důvodů je chytré umístit zvonek na místo, kde jsou plameny vidět zevnitř vašeho domu. S ohledem na to by zřejmé prostory obsahovaly terasu, terasu, nádvoří atd. Chiminea funguje efektivněji, pokud jeho záda čelí větru nebo větru - což není vždy předvídatelné. Aby správně fungoval komín jako trychtýř, musí být chiminea postavena rovně a svisle. Toto umístění zajišťuje, že se v komoře vyskytuje zanášení.

  Zvažte povrch, na který bude vaše chimenea umístěna. Betonové, cihlové nebo kamenné terasy jsou protipožární dlažby. Pokud je váš venkovní prostor dřevěná paluba nebo terasa, umístěte dlaždice, dlažební kostky nebo cihly na malou plochu - asi 3 x 4 stopy -, aby sloužily jako plošina nebo zahradní krb. Umístěte chimenea na ohniště a ujistěte se, že neexistují okapy, patiová střecha nebo nějaký druh stropního krytu, který by se mohl vznítit.

  V ideálním případě by dřevo mělo spálit na popel ve vaší zvonici. Pokud je to nutné, plameny mohou být zamíchány kbelíky s vodou nebo nízké uhlíky mohou být zamíchány pomocí lopaty (nikoli zahradní lžíce) a otočením směsi písku a štěrku na dně jámy.

  John Keeble / Getty Images

  Péče o vaši Chiminea

  Chimeneas jsou těžké a náchylné k praskání, protože většina z nich je vyrobena z hlíny, často se slabou plamenem nebo jednoduše malovaná. Před použitím nové chimenea naneste akrylátovou povrchovou úpravu nebo tmel a znovu nanášejte každých 6 až 8 týdnů během ročního období používání. Akrylová povrchová úprava chrání váš venkovní krb před vodou a vlhkostí, která hlínu zjemní. Z tohoto důvodu je dobré si koupit kryt chimenea, aby se zabránilo praskání a nakonec se rozpadl. Za deštivého počasí (nebo horšího) je chytré ukládat chimenea v kůlně, suterénu nebo v garáži spolu s dalším nábytkem na terase.

  Umístěte písek, lávový kámen, ohnivé sklo nebo štěrk na hrách na dno ohnivé jímky chimenea, abyste pomohli vyčistit popel. Směs písku a popela lze vložit do kbelíku, vyprázdnit, vyrazit do sucha a vrátit se do jámy. Rovněž můžete popel vysypat a převrátit písek nebo štěrk pro čistou chimenea.

  Zájem o spalování dřeva ">

  Ve snaze pozitivně ovlivnit kvalitu ovzduší spolupracovala asociace Hearth, Patio a Barbecue Association (HPBA) s Agenturou Spojených států pro ochranu životního prostředí (EPA), aby v celé zemi vytvořila dobrovolné programy výměny dřevěných krbů. Zjistěte, zda ve vašem okolí existuje program výměny a pobídek.

  Používání zdravého rozumu a bezpečného chování může z chimenea udělat teplý a útulný doplněk do vaší venkovní místnosti.

  Výslovnost a pravopis

  Chiminea nebo chimenea, výrazný che-meh-NEH-yah. Španělština pro komín. Kouzla se používají zaměnitelně.