Veneer Stone vs. přírodní kámen: Který koupit a nainstalovat?

Možná jste viděli krásné ukázky dýhy nebo přírodního kamene na zdech domů nebo podniků. Pokud máte potíže s rozdělením dýhového kamene na rozdíl od přírodního kamene, je to zcela podle návrhu výrobce. Průmysl dýhového kamene se snaží co nejvíce přemístit přírodní kámen jako zdivo zvolené pro venkovní obklady domů, obklopení krbu a nejrůznější interiéry. Jak můžete rozeznat krb, wainscot a další architektonické detaily?

Co je dýha Stone?

Dýhový kámen, architektonický kámen, vyrobený kámen a kultivovaný kámen (ochranná známka společnosti Boral, která se často používá k označení vyrobeného kamene), jsou různá jména pro to, co je v podstatě stejný produkt: kámen vyrobený z umělých hmot měl vypadat jako přírodní kámen.

Tento produkt je kaše z portlandského cementu, kameniva a oxidů železa pečených v tvarovaných formách, aby vypadaly jako kámen. Cementu propůjčuje produktu stabilitu a oxidy železa poskytují pigmenty. Dýhový kámen by neměl být zaměňován s umělou dýhou, což je polymerní produkt s vysokou hustotou, který se cítí blíže polystyrenu než kámen.

Klady

 • Světlo
 • Snadno řezat
 • Jednotné velikosti
 • Předvídatelná kvalita
 • Snadné získání

Nevýhody

 • Homogenní vzhled
 • Barva může vyblednout
 • Křehký

Co je přírodní kámen?

Přírodní kámen, který se používá v domácnostech, je stoprocentní kámen těžený přímo ze země, bez přidaného nebo odstraněného a bez barevných přísad. Přírodní kámen může mít zcela skutečný tvar, například zaoblené říční kameny. Nebo přírodní kámen lze vyřezat do požadovaného tvaru, jako jsou stavební bloky, listy na stěny nebo dlaždice na podlahy.

Klady

 • Cenný vzhled
 • Odolný
 • Colorfast

Nevýhody

 • Těžký
 • Hustý
 • Těžko řezat
 • Obtížné zdroje

Strukturální použití

Vyráběný dýhovaný kámen je příliš slabý na to, aby mohl být konstrukčně použit pro stavební účely. Dýhový kámen dokáže udržet svou vlastní hmotnost, ale nemůže nést další hmotnost. Dýhový kámen se nikdy nepoužívá pro podlahy. Skutečný skládaný kámen se u dýhovaného kamene nikdy nenajde, protože dýhovaný kámen je právě tím: dýha. Dýhový kámen však může napodobit vzhled skládaného kamene.

Přírodní kámen lze použít strukturálně, i když se to v moderní budově stává vzácnou praxí. Pokud chcete autentický skládaný kámen, musíte použít přírodní kámen. Nějaký přírodní kámen, takový jako břidlice, je příliš křehký pro strukturální použití. Přírodní kámen, jako je travertin, se běžně používá pro cesty, podlahy a stěny.

Velikost, hmotnost a tloušťka

Celorozměrový dýhový kámen začíná u tloušťky asi 2 palce a zvyšuje se na tloušťku asi 6 až 8 palců. Dílčí kategorie zvaná dýha z tenkého kamene se pohybuje v rozmezí od 1 palce do 2 palce. Velikosti čela kamenné dýhy mohou mít průměr až 14 palců. Dýhový kámen je asi polovina hmotnosti přírodního kamene stejné velikosti.

Přírodní kámen na širokém spotřebitelském trhu přichází většinou ve dvou velikostech. Bloky plné velikosti přibližně o velikosti jednoho nebo dvou opěrných stěnových bloků mohou poskytovat pokrytí v celé dimenzi a skládaný vzhled, který si mnoho majitelů domů přeje. Při obložení dýhy je přírodní kámen dobýván a poté rozřezán na plátky s průmyslovou velikostí, podobné mokré pile na dlaždice. I když je to dýha, jedná se stále o 100 procent přírodní kámen a měří asi 3 až 4 palce až 1 3/4 palce. Velikost obličeje pro přírodní kámen závisí na typu kamene, ale má tendenci se zastavovat na průměru asi 18 palců. Přírodní kámen je mnohem těžší než dýha. Například přírodní polní kámen je asi 13 liber na čtvereční stopu, což je více než dvojnásobek hmotnosti vyrobeného dýhovaného kamene.

Vzhled a stálost barev

Barvy dýhového kamene mohou postupem času vyblednout. Levný, horší vyrobený kámen může být lákavým nákupem, ale často jeho vzhled chybí. Může mít vysoce opakující se vzory (nebo monochromatické barvy) a může být tlustý jen 1 palec. Před nákupem a objednáním vzorků si přečtěte specifikace výrobce. U dýhovaného kamene má kvalita tendenci být konzistentní.

Přírodní kámen se nikdy neopakuje a obecně má příjemný vzhled. Kvalita se však může výrazně lišit. Barvy přírodního kamene mohou vyblednout slunečním světlem, ale s tak pomalým tempem, že si toho nikdo během života nevšimne.

Postupy instalace

Vyráběný dýhovaný kámen se instaluje s lištou, poškrábáním, maltou a spárovací hmotou nebo bez spárovací hmoty pro vzhled suchého komína. Pokud jde o instalaci, hlavní rozdíly mezi vyráběným dýhovaným a přírodním kamenem jsou hmotnost a hustota. Vyráběný kámen je mnohem snadnější manipulovat a řezat než přírodní kámen, protože je porézní a lehký. Vyráběný dýhovaný kámen se hodí k vlastní instalaci více než přírodní kámen.

Přírodní kámen lze instalovat přímo na porézní beton, kámen nebo blok. Je-li povrch hladký, můžete připojit kovovou lištu a poškrábat zdivo, abyste vytvořili povrch pro uchopení tenkých listů kamene. Mezi kameny se přidává drážka. Alternativně mohou kameny vypadat bez spár pro vzhled suchého stohu. Přírodní kámen nelze instalovat na sádrokarton nebo jiné tenké materiály. Díky své hustotě je obtížné řezat přírodní kámen.

Výrobci a dodavatelé

Seznam vyráběných společností vyrábějících dýhy se neustále zvyšuje s tím, jak se zvyšuje popularita tohoto produktu. Mezi známé výrobce dýhovaného kamene patří:

 • Boulder Creek Stone Products
 • Výrobky Coronado Stone
 • Kultivovaný kámen (Boral America)
 • El Dorado (Boral America)
 • Stonecraft (Boral America)

Dodavatelé přírodního kamene bývají místní, protože náklady na dopravu jednotlivým kupujícím mohou být neúnosné.

Pokud instalujete dýhu nebo přírodní kámen?

Proč používat umělý dýhový kámen, pokud je výsledný produkt homogennější než přírodní kámen? A proč to udělat, pokud je instalační proces mezi nimi zhruba stejný?

Předvídatelnost je jedním z důvodů, proč si do-it-yourselfers dávají přednost vyráběnému dýhovanému kameni před přírodním kamenem. Vyráběný dýhovaný kámen je dodáván v předvídatelných velikostech, které se snadno přenášejí, stříhají a zavěšují. Pro rychlejší instalaci se některé vyráběné výrobky z kamene instalují jako větší čtvercové panely (2 stopy po 2 stopy) a bez potřeby malty nebo zálivky.

U špičkových nebo historicky přesných instalací může být váš nejlepší kámen přírodní kámen.