Pochopení brusného papíru Grit

Známý produkt pro zlepšení domácnosti známý jako brusný papír se skládá z látky nebo podkladového materiálu impregnovaného brusnými částicemi, jako je oxid hlinitý nebo karbid křemíku. Má řadu použití v domácích opravárenských činnostech, ale nejčastěji se používá k čištění a vyhlazování dřeva nebo kovu při přípravě na konečnou úpravu nebo lakování.

Chcete-li správně použít brusný papír, musíte vědět, jak vybrat správné zrnitosti. Zrna brusného papíru se dělí podle hrubosti použitých abrazivních částic. Obecně proces přípravy jakéhokoli povrchu pro lakování nebo konečnou úpravu zahrnuje broušení s postupně jemnějšími zrny, dokud nedosáhnete požadované úrovně hladkosti. Použijte brusný papír, který je příliš hrubý, a povrch bude příliš drsný na to, aby mohl hladce malovat nebo povrchově upravovat, nebo můžete jemně obrusit jemné detaily na kusu nábytku. Broušení brusným papírem, které je příliš jemné, vyžaduje hodně broušení a úsilí k dosažení požadovaných výsledků. Výběr správného brusného papíru a jeho správné použití je něco jako umělecká forma.

Gritová čísla

Zrna brusného papíru je dimenzována podle měrného čísla, přičemž nižší čísla znamenají větší hrubší zrna. Například 24- nebo 40-zrnitý brusný papír je velmi hrubý hrubý brusný papír, zatímco 1 000-zrnitý papír je velmi jemný s velmi malými brusnými částicemi. Zrno brusného papíru je téměř vždy jasně vytištěno na zadní straně brusného papíru. Zrnitá čísla se pohybují od 24 až po 1 000, i když většina lidí nikdy nepoužívá drť v horní nebo dolní části této stupnice.

Číselná stupnice označuje počet otvorů na čtvereční palec v sítích, které se používají při prosévání brusných zrn během výroby brusného papíru. Například v brusném papíru se zrnitostí 60 se drsné částice použité v papíru prošly sítem, které mělo 60 otvorů na čtvereční palec.

Proč Grit Matters

Hrubší nebo hrubší brusný papír odstraňuje dřevo a jiné materiály rychleji as menším úsilím než jemnější brusný papír. To se provádí řezáním vláken na povrchu materiálu. Agresivní poškrábání je dobré, pokud chcete odstranit velké množství materiálu, tvarovat hranu nebo odstranit staré barvy nebo skvrny, ale hrubý brusný papír také zanechává hluboké škrábance v brázdě. Pokud si nejste opatrní, může to váš projekt snadno poškodit.

Na druhém konci spektra velmi jemný brusný papír odstraňuje malé množství materiálu s účinkem vyhlazení povrchu. Čím jemnější je papír, tím hladší je povrch. Tady je to, že pokud přepnete na jemný papír příliš brzy, budete trávit spoustu času broušením, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Rovněž broušení dřeva příliš jemným papírem nebo příliš mnoho broušení může povrch skutečně spálit a vytvořit tak přepracované oblasti, které mohou bránit absorpci skvrn a dalších povrchových úprav. Nadměrně broušené dřevo může při moření a úpravě vytvořit skvrnitý vzhled.

Trik tedy spočívá v tom, že začíná nejvyšší zrnitostí (nejdrsnějším brusným papírem), která uspokojí vaše potřeby relativně rychle, a poté se povrch postupně přiblíží k hladším papírům (hladší papíry), jakmile se povrch přiblíží ke konečnému produktu - a zastaví, když je to dostatečně hladký pro vaše přání.

Normální Grit rozsahy

I když najdete mnoho různých stupňů dostupných tapet, většina projektů broušení vyžaduje papíry v následujících stupních zrnitosti:

  • # 60– # 80 (hrubý): Relativně lehce prořízne staré barvy a drsné hrany. Také tvary a zaoblené hrany. Nedoporučuje se pro jemné detaily nebo hrany a rohy, které chcete udržovat ostré. Také buďte velmi opatrní při použití na překližce, která má tenké povrchové vrstvy, které lze snadno brousit.
  • # 100– # 150 (střední): Nejčastěji používané měřidla brusného papíru. Je těžké pokazit brusné papíry v této řadě. Těžké materiály můžete opracovat zvýšením tlaku na svůj obrobek. Nebo můžete zachovat jemné materiály uvolněním tlaku. To se obvykle používá pro holé dřevěné povrchy. Na dřevěné povrchy, které budou natřeny, se běžně doporučuje broušení papírem o velikosti 150 grit; zanechává trochu „zubu“ na dřevěném povrchu, aby se barva mohla přilepit, zatímco broušení více nepřinese hladší lakovaný povrch. Poznámka: To neplatí pro vysoce lesklé povrchové úpravy, které vyžadují broušení samotné barvy mezi vrstvami pomocí jemných písků.
  • # 180– # 220 (jemně): Zřídka se používá při prvním průchodu, pokud povrch již není na dotek hladký. Zrna v tomto rozmezí jsou obvykle pro druhé nebo třetí broušení. Někdy se jemně drsný brusný papír používá k zdrsnění lesklého laku při přípravě na nanášení dalšího nátěru. Holé dřevo, které se obvykle obarví, by nemělo být broušeno papírem o zrnitosti vyšším než 220.
  • # 320 a vyšší (ultrajemný): Používá se k dosažení další úrovně hladkosti u všech typů materiálů. U dřeva jsou velmi jemné zrna obvykle vyhrazeny pro vyhlazení lakovaných povrchů mezi vrstvami. Pro jemnější broušení se používá mnoho jemnějších zrnek, které vytvářejí jemnou, drsnou kaši, která doplňuje úsilí brusného papíru o vyhlazování.