Porozumění ptačí peří

Fyzický vzhled je hlavní způsob, jak většina ptáků identifikuje různé druhy ptáků, a pochopení rozdílů mezi peřím ptáků je zásadní pro správnou identifikaci. Jak se ptáci dozvědí více o peřích, často jsou překvapeni, jak různí ptáci mohou vypadat z období na sezónu, když se mění jejich peří.

Co je peří ">

Termín peří se vztahuje na ptačí peří, včetně barvy a vzoru, které peří produkují. Někteří ptáci mají různé peří během ročního cyklu, zatímco jiní ptáci sportují stejné peří po celý rok. Zatímco peří je v mnoha případech nejjednodušším způsobem identifikace ptáků, může to být matoucí, protože ptáci mění peří nebo přijímají barevné variace, které jsou pro ptáky méně známé.

Typy

Existuje několik základních peří, které mnoho druhů ptáků vystavuje po celý rok.

 • Natální peří : Velmi mladí ptáci, kteří mají jen několik dní nebo týdnů, mají porod nebo porod. U předkulturních druhů, jako jsou kachny, se ptáci líhnou s tímto peřím, zatímco u jiných druhů, jako jsou kolemjdoucí, pěstují ptáci tyto chmýří peří v prvních několika dnech života. Zbarvení těchto peří je často jasné a peří slouží jako kamufláž a izolace pro mladé ptáky.
 • Juvenilní peří : Toto je zbarvení, které mají mladí ptáci během prvních několika týdnů nebo měsíců života, obvykle během léta a brzy na podzim po vylíhnutí. Toto peří je stále relativně nevýrazné, aby poskytovalo dobrou kamufláž, ale může začít vykazovat zralé barvy a znaky. U mnoha dimorfních druhů se juvenilní peří podobá dospělým samicím, které jsou často maskovány. Juvenilní peří také často vykazuje špinění, pruhy nebo jiné znaky, které pomáhají udržet ptáky skryté.
 • Subadult peří : Ptáci, kteří zrají několik let mohou mít několik subadult peří, které zobrazí během dospívání. To je obvyklé zejména u dravců a racků, jejichž dosažení zralosti může trvat 2 až 3 roky nebo déle. Do té doby mají nezralí ptáci méně výrazné peří, které postupně roste, aby se podobalo dospělým peřím každý rok.
 • Základní peří : Jedná se o nedochovatelné peří dospělého ptáka. U mnoha druhů se jedná o peří, které ptáci vykazují po většinu roku, a může být maskováno matnějšími barvami a méně výraznými znaky než v období rozmnožování. U dimorfních druhů se mohou obě pohlaví podobat samicím v základním peří. Tomu se říká také nechráněné peří nebo zimní peří. U některých druhů, zejména kachen, se nazývá zatmění peří kvůli krátkému období chovu peří samců „zatmění“ tímto nevýrazným zbarvením.
 • Chov peří : Jedná se o nejúžasnější a nejobarevnější peří mnoha druhů ptáků a zobrazuje se během období námluv, kdy se ptáci snaží přilákat přátele. Nejčastěji se u mužů vyvíjí odvážné peří a tato peří mohou zahrnovat neobvyklé barvy nebo neobvyklé tvary, jako jsou dlouhé stuhy. Tomu se říká také alternativní peří, svatební peří nebo jarní peří. U některých druhů lze chovat peří po celé jaro a léto, zatímco u jiných druhů to může trvat jen několik týdnů.

Ne všechny druhy ptáků zobrazují všechny typy peří a kdy a na jak dlouho se může zobrazit každý typ peří. Různá pohlaví mohou zobrazovat různé peří a dokonce i faktory, jako je klima a geografie, mohou změnit ptačí peří.

Další variace

Kromě základních peřích ptáků existuje řada neobvyklých nebo neobvyklých variací, které mohou ptáci zobrazit.

 • Leucismus : Genetický stav, který ovlivňuje pigmentaci peří a má za následek bledé nebo bílé peří, buď na náplastích, nebo na celé peří ptáka.
 • Melanismus : Genetický stav, který ovlivňuje pigmentaci peří a má za následek příliš tmavé peří v důsledku nadměrného množství tmavých melaninových pigmentů.
 • Albinismus : Genetický stav, který způsobuje bledé nebo bílé celoplošné peří a také červené nebo růžové oči, nohy a chodidla kvůli úplnému nedostatku pigmentace.
 • Plešatost : Dočasný stav, kdy pták vrhá peří nebo jiné skvrny od hlavy během puchýře nebo v důsledku poškození nebo nemoci.
 • Hybrid : Geneticky křížený pták s nezřetelným peřím, který může vykazovat zbarvení a znaky se zvláštnostmi dvou nebo více druhů.
 • Morph : Pták, který vykazuje neobvyklou, ale ne neslýchanou variantu peří, jako je velmi lehký nebo velmi tmavý peří, často se vyskytuje pravidelně leucismus nebo melanismus. Některé druhy, jako je jestřáb rudocasý, mají několik rozpoznatelných barevných morf.

Změna peří

Bez ohledu na věk nebo zbarvení ptáka se jeho peří nakonec poškodí a opotřebuje a je nutné pěstovat nové. Proces dorůstajícího peří se nazývá tání a ptáci v tátu mohou mít skvrnité peří, které vykazuje vlastnosti jak starého, tak nového peří. Tito ptáci mohou vypadat poškrábaně nebo otrhaně a mohou mít nepravidelné chomáčky peří nebo plešaté skvrny, jakmile se objeví jejich nové peří. Chybějící peří na křídlech a ocasu může také naznačovat ptáka v jeho cyklu tání.

Někteří ptáci, typicky ti, kteří nemají oddělené rozmnožování a základní peří, se v průběhu roku postupně tají. Jiní se roztaví jednou nebo dvakrát ročně, protože sezónně mění peří. Když jsou ptáci viděni během krtka, mohou vypadat velmi odlišně, než během známé fáze peří.

Použití peří pro identifikaci

Protože je to nejbarevnější a nejvýraznější, je chov peří obvykle nejjednodušší fází, během níž se identifikují ptáci. Když jsou ptáci mezi fázemi nebo tání, identifikace je však mnohem náročnější. Během těchto období musí ptáci využít k určení totožnosti ptáka jiné stopy.

 • Vysvětlete roční období ve vztahu k životnímu cyklu ptáka. V zimě hledejte spíše základní peří než chov peří.
 • Dávejte si pozor na identifikační stopy bez peří, jako jsou zvuky ptáků, to, co ptáci jedí, a jejich obecné chování.
 • Sledujte ptáky po dobu několika dnů nebo týdnů, abyste viděli změnu peří a stali se zřetelnějšími. To je také skvělá příležitost pozorovat tání a naučit se identifikovat ptáky mezi nimi.

Peří se může zdát pro identifikaci ptáků snadné, ale když jeden druh má několik různých druhů peří, je to obtížnější. Pochopení různých peří a kdy je hledat, je nejlepším způsobem, jak důsledně identifikovat ptáky od sezóny po sezónu.