Druhy putty nožů a jejich použití

Některé ruční nástroje, jako je tmel, jsou v sadě nástrojů vždy na dosah. Tmel je jedním z nejvšestrannějších ručních nástrojů, které budete mít ve své sadě nástrojů. Může být použit pro nanášení výplňových materiálů, jako je výplň dřeva, lepicí hmota na sádrokartony, zbytky poškrábání a mnoho dalších aplikací.

Odrůdy

Tmavý nůž může mít řadu variací včetně:

  • Plochá čepel a sekáčová čepel
  • Rovná hrana a hrana ostří
  • Tuhá čepel nebo flexibilní čepel
  • Čepel z plastu, uhlíkové oceli, nerezové oceli nebo mosazi
  • Šířka čepele od šířky 3/4 "do 6"

Šíření a aplikace sloučenin

Aplikace sloučeniny je běžným použitím pro generický tmel. Sloučenina může zahrnovat libovolný počet pastovitých materiálů, jako je dřevěné plnivo nebo tmel na dřevo, sádrokartonová směs na bázi aplikace (použitá při lepení sádrokartonových spár), spacklingová pasta nebo jiné výplňové materiály nebo dokonce lepidla.

Hrana břitu bude obvykle přímá (versus sekáč) a bude mít tendenci být flexibilní (versus tuhá). Nejúspornější verze těchto nožů je vyrobena z plastu, jako je polypropylen. Čepele z plastu jsou často jednorázové a při stálém používání nestojí dobře.

Lepší konstrukce čepele je vyrobena z broušené a leštěné uhlíkové oceli. Přestože uhlíková ocel je trvanlivější, pokud není řádně udržována, může rezivět. Prémiová verze čepele nože je vyrobena z nerezové oceli. Dobře vyrobený nůž z nerezové oceli s odolnou nylonovou nebo dřevěnou rukojetí může vydržet celý život.

Dobře vyrobené ocelové nože používané pro rozmetání budou mít také funkci „duté země“. To znamená, že čepel je broušena, aby byla ve středu čepele silnější a silnější na rukojeti a náběžné hraně. Co to dělá, je umožnit hodně ohýbání v ostří k modulaci tlaku, který se používá při rozmetání materiálu.

Šířka čepele se bude lišit v závislosti na použití toho, co se aplikuje. Úzký nůž nože se používá v těsných prostorových aplikacích a tam, kde nanášíte malé množství materiálu. Takové aplikace mohou zahrnovat dřevěné výplně do díry ve dřevě nebo spárové trhliny nebo malý otvor v sádrokartonu vyplněné spackling sloučeninou. Nože s širšími čepelemi se obvykle používají pro aplikace velkého množství materiálu, jako je například sádrokartonová směs, na náplast nebo nanesenou na lepený sádrokarton.

Dalším použitím stěrkového nože je použití k vytvoření čisté hrany barvy při nanášení malířské pásky na hranu, jako je horní část soklové lišty při malování zdi. Použijte puttový nůž s pružnou čepelí 1-1 / 2 ", abyste pevně přitiskli pásku k základní desce a vytvořili hranu nože k linii barvy tím, že vezmete okraj nože a zatlačíte jej současně do rohu základní desky a stěny. a přitlačení pásky k základní desce při současném přetažení nože podél pásky na horní části základní desky.

Škrábání

Škrábání a odstraňování zbytků je dalším použitím putty nůž. V tomto použití však budete používat tuhou čepel (versus flexibilní) se sekanou hranou (versus plochá). Budete také chtít ocelovou čepel místo plastové čepele.

Stírací nože jsou tužší než rozmetací nože, takže nebudou broušené oceli (podporující flex). Tyto ocelové čepele budou silnější a pevnější. Řezaná hrana čepele nože by měla být také nakloněna místo plochých, aby se snáze dostala pod barvu, vysušený tmel nebo jiné zbytky.

Pro použití v jemných aplikacích a v oblastech, kde jsou těkavé výpary, budete chtít použít speciální škrabku s mosaznou čepelí.

Dobře provedená škrabka bude obsahovat plnou tangu. Kov, díky kterému je čepel zcela protažen držadlem. Tímto způsobem má nůž kov zepředu dozadu a umožňuje, aby byl nůž lehce udeřen kladivem na držadle, aby se barva nebo jiné zbytky / zbytky z čištěného materiálu stočily.

Speciální nože

  • Lepicí nůž je velmi široko se šířící nůž, široký 9 až 14 palců, který se používá k nanášení širokých řádků lepicí hmoty ze sádrokartonu při prolnutí sádrokartonu.
  • Multi-tool je tuhý škrabák s dlátovanou hranou a speciální výřezy / hrany pro čištění malířských válečků, škrábání otevřených trhlin a škrábání materiálu.