Tipy pro pěstování kapradin

Dorling Kindersley / Getty Images

Kapradiny zahrnují téměř 12 000 druhů v jedinečné kategorii rostlin, které se nereprodukují semeny produkovanými květinami, které opylují (sexuální reprodukce), stejně jako prakticky všechny ostatní druhy rostlin. Místo toho se kapradiny šíří prostřednictvím spór, což jsou reprodukční jednotky, které vypadají jako malé tečky na spodní straně listů. Rostliny kapradin mohou na zem spouštět miliony spór, ale jen málo z nich najde ideální podmínky. Kapradiny existují již více než 300 milionů let a lze je snadno rozeznat díky jejich krajkovým listům, známým jako listy .

Existuje tolik různých druhů kapradin, že ke každému je třeba přistupovat individuálně, aby bylo možné plně porozumět jeho charakteristice a kulturním potřebám. Některé jsou obrovské rostliny podobné stromům, zatímco jiné zřídka rostou nad výškou jednoho palce. Nejvíc jako stinné podmínky, ale několik jich roste nejlépe na téměř plném slunci. Někteří mají rádi suchou půdu, zatímco většina z nich musí být neustále vlhká. Existuje však několik společných věcí, které byste měli vědět, pokud chcete pěstovat kapradiny na zahradě nebo doma.

Jak pěstovat kapradiny

Většina populárních odrůd kapradin pro zahradu by měla být vysazena na částečném stínu, v půdě, která je bohatá a vlhká a dobře odvodněná. Rozteč by měla záviset na typu kapradiny - některé jsou tvořeny rohožemi a rychle se rozšíří na pokrývku oblasti, zatímco jiné jsou samostatné a mohou být použity jako rostlinné vzorky mezi smíšenými výsadbami.

Jediným pravidlem pro pěstování kapradin je udržovat je vlhká - většina odrůd, to je. Mnoho kapradin se pěstuje tak snadno, že se mohou stát obtěžováním a šíří se tam, kam je nechcete, pokud na ně nebudete dohlížet. Během sezóny sledujte poškození slimáků. Listy mohou být ponechány na místě, aby chránily koruny v zimě, ale na jaře by měly být vyčištěny.

Světlo

Většina kapradin dává přednost stinnému místu, ale v hlubokém stínu se jim nedaří. Dabbled stín poskytovaný větvemi stromu poskytuje nejlepší podmínky. Přemýšlejte o tom, jak rostou v lese a pokuste se najít podobné podmínky ve vašem dvoře.

Kapradiny dokážou zvládnout nějaké přímé sluneční světlo, čím více slunce však dostanou, tím více vlhkosti budou potřebovat. Pouze několik druhů kapradin, jako je pštrosí kapradina ( Matteucia struthiopteris), bude tolerovat suchá, horká a slunná místa.

Půda

Téměř všechny kapradiny dávají přednost půdě, která je vlhká a dobře odvodněná. Nejlépe se nejlépe hodí v mírně kyselé až neutrální půdě, v pH 4, 0 až 7, 0, ale v některých, jako je kapradina šedá ( Adiantum), r znamená alkaličtější půdu.

Voda

Vodu pravidelně kapejte během období bez deště a nenechte půdu zcela vyschnout. Vrstva mulče o tloušťce dvou palců pomůže udržet kořeny chladné a vlhké. Když se pěstuje v interiéru, zalévejte rostlinu každý den lehce.

Teplota a vlhkost

Většina (ne všechny) kapradiny jako vlhké prostředí, ale jejich teplotní tolerance je poměrně široká. Existuje kapradina pro téměř každé klima, pokud jsou splněny potřeby půdy a vlhkosti.

Hnojivo

Ačkoli to není nezbytné, můžete použít pomalu se uvolňující hnojivo přimíchané do půdy brzy na jaře. Kapradiny jsou citlivé na hnojivo, takže se nepřekrývejte.

Potting a Repotting

Pokud používáte kapradiny jako pokojové rostliny, vyberte tropické druhy. Spíše než standardní zalévání půdy, kapradiny porostou nejlépe v bohatším médiu, jako je komerční směs nebo kompost smíchaný s rašelinovým mechem a pískem. Přemístění je nutné, když rostlina začne tlačit svůj kontejner, což může vést k menším listům.

Propaguje kapradiny ze spór

Chcete-li sbírat spory kapradin, počkejte, až ztmavnou a začnou padat z listů, což signalizuje, že jsou zralé. Snadný způsob, jak toho dosáhnout, je odříznout lístek, když jeho spory začnou ztmavnout. List ponechte v otevřeném papírovém sáčku nebo na kusu papíru (uvnitř, kde se spory nedostanou foukané pryč) a počkejte, až spory padnou. Chcete si být jisti, že jsou plně vyzrálí a vypadávají sami.

 1. Naplňte plochý nebo jiný kontejner sterilní navlhčenou zalévací směsí určenou pro kapradiny. Spóry vytřepejte z papíru nebo sáčku přímo na směs a jemně zatlačte, aby spory dosáhly dobrého kontaktu s půdou.
 2. Zamlžte povrch zalévací směsi, zvlhčete spory a udržujte je na místě.
 3. Zakryjte nádobu plastem a umístěte ji do podnosu naplněného jednou až dvěma palci vody. Přesuňte se na teplé místo s nepřímým slunečním světlem.
 4. Vyměňujte vodu v zásobníku, dokud neuvidíte známky růstu. To může trvat 6 až 12 týdnů, takže buďte trpěliví a nenechte půdu vyschnout.
 5. První věc, kterou uvidíte, budou malé výhonky ve tvaru srdce zvané prothalli . Lze je jemně vyjmout z nádoby a přemístit do jednotlivých květináčů naplněných vlhkou sterilní kapradinovou směsí. Nechte transplantáty odkryté, ale udržujte je vlhké.
 6. Jakmile se prothalli začnou vyvíjet listy, mohou být pomalu vytvrzeny a přesazeny venku.

Propaguje kapradiny ze stolonů

Druhým způsobem, jak šířit kapradiny, je výsadba stolonů - dlouhých, fuzzy řetězcových struktur rostoucích z kapradin. Jsou to stolony nebo běžci a můžete rozmnožovat kapradiny jejich vrstvením na půdu.

Ukradenou ukradenou zeminu sešlete do blízké půdy pomocí střižníku ve tvaru písmene U nebo malé skály. Udržujte vlhkost a během několika týdnů by měl stolon zakořenit a poslat nový růst. Když se to stane, odcizte ukradené z mateřské rostliny. Tento nový závod lze nyní vykopat a přesunout na nové místo.

Propagace kapradin divizí

Když kapradí listů začnou zmenšovat, nebo pokud si všimnete holého centra ve shluku, je čas je rozdělit. Některé kapradiny tvoří viditelné koruny, zatímco jiné rostou jako rohože vláknitých kořenů. Chcete-li se rozdělit, vykopejte celý shluk a ořízněte šest palců čtverce nejrobustnějšího růstu. Každý kus by měl mít alespoň jeden rostoucí hrot, kde rostou listy. Kusy znovu vložte do stejné hloubky jako původní rostlina a poté je důkladně zalévejte.

Pěstování kapradin uvnitř

Kapradiny vyrábějí krásné pokojové rostliny, ale vlhkost v domácnostech je často příliš nízká na to, aby některé kapradiny prosperovaly. To platí zejména v zimě, když je teplo. Zamlžování rostlin pomůže zlepšit úroveň vlhkosti, stejně jako umístění jejich nádob na podnos plný oblázků a jen tolik vody, aby dosáhly dna kapradiny hrnec.

Některé kapradiny, které lépe zvládnou nízkou vlhkost, zahrnují:

 • Ptačí hnízdo Fern ( Asplenium )
 • Boston Fern ( Nephrolepis )
 • Tlačítko Fern ( Pellaea )
 • Králičí noha kapradina ( Davallia )
 • Holly Fern ( Cyrtomium )
 • Staghorn Fern ( Platycerium )
 • Meč Fern ( Polystichum munitum )

Běžné problémy

Většina kapradin nemá žádný vážný problém, kromě slimáků, kteří se mohou živit listy. Bojujte s komerčními návnadovými návnadami nebo křemelinou rozloženou po zemi kolem rostlin.

Kapradiny, které dostávají příliš mnoho slunce nebo rostou v podoblasti, budou slabé a nebudou se tak silně šířit.