Skvrnité, duté rostliny plevelů Joe-Pye

David Beaulieu

Skvrnité plevele Joe-Pye, duté plevele Joe-Pye a podobné rostliny jsou "plevele" pouze v tom smyslu, že se jedná o divoké rostliny (v Severní Americe). „Květy“ by bylo lepší jméno pro rostliny s tak přitažlivou květinou a majestátní formou. Naučte se, jak jsou klasifikovány a používány v krajině.

Klasifikace plevele Joe-Pye

Taxonomie rostlin umisťuje různé druhy této rostliny do rodu Eupatorium (ve svém výzkumu se také setkáte se jmény Eupatoriadelphus a Eutrochium, díky taxonomickým změnám v průběhu let). Plevel Joe-Pye ( Eupatorium maculatum ) je příkladem druhu.

Plevel Joe-Pye je považován za širokolistou, bylinnou trvalku divokých květů. Je členem rodiny hvězd.

Rostlinné rysy

Plevel Joe-Pye má fuzzy shluky květin (lila nebo bílá) a impozantní přítomnost (6 stop vysoký nebo více). Stonky jsou někdy skvrnité (na E. maculatum ), ale také často přicházejí v pevné fialové barvě, která nabízí ještě výraznější vzhled. Tyto robustní stonky z něj činí dobrý řezaný květ. Jeho květinové hlavy jsou ploché; jeho listy rostou v přeslenech a jsou kopinaté. Nakonec se rozšíří a vytvoří hustý stojan.

Mokrá oblast v krajině často představuje pro majitele domů výzvu: Mnoho rostlin tam nebude dobře fungovat. Plevel Joe-Pye doma v mokřadech ve volné přírodě je dobrou volbou, když potřebujete rostliny na mokré půdy. Jsou to rostliny, které přitahují motýly, včetně tygřích vlaštovek a černých vlaštovek.

Pěstitelské zóny, podmínky pěstování

Rostliny původem z východní Severní Ameriky mohou být pěstovány v výsadebních zónách 4 až 8.

Pěstujte tyto květy na plném slunci a ve vlhké zemi. Drobivá hlinitá půda poskytne silnější růst, ale jsou to také rostliny tolerantní k hlíně.

Použití v krajinářství

Protože se jedná o vysoký trvalek, je účinný v zadní řadě květinového záhonu (například v chatové zahradě). Uprostřed kruhu výsadby obklopeného kratšími rostlinami může tento vysoce architektonický exemplář sloužit jako ohnisko. Kromě své krásy má rostlina další prodejní místo: Je to pozdní květ, kvetoucí na konci léta a na podzim, dobře poté, co většina ostatních rostlin v jeho rodném regionu přestala kvetnout. Jako takový může být užitečná rostlina, která roste, pokud si chcete na zahradě rozmístit období kvetení, jako byste měli dělat, pokud je vaším cílem terénní úpravy na čtyři období. Konečně, vzhledem ke svému původnímu stavu ve východní Severní Americe, je to přirozená volba pro milovníky původních rostlin, kteří chtějí vyplnit prostor v domorodé trvalé sluneční zahradě.

Druhy rostlin plevelů Joe-Pye

Kromě tečkovaných plevelů Joe-Pye ( E. maculatum ) jsou další typy domácí v Severní Americe:

  • Plevel hlízy Joe-Pye ( E. fistulosum )
  • Východní nebo „tří nervózní“ plevel Joe-Pye ( E. dubium )
  • Plevel sladký Joe-Pye ( E. purpureum )

Tipy pro péči o rostliny

Brzy na jaře stébla stébla předchozího roku k zemi. Nové výhonky vytlačí ze systému podzemků podzemky. Rostlina může být agresivní, takže se musíte rozhodnout:

  • Pokud si to chcete udržet pod kontrolou, budete muset omezit šíření oddenků buď jejich odříznutím, nebo blokováním jejich postupu bambusovými bariérami apod.
  • Pokud jste s touto agresivní rostlinou spokojeni a chcete ji více, nechte ji na pokoji. Můžete ji dokonce rozdělit na jaře a pěstovat na dalším místě v krajině.

Rostliny sevřou na konci jara, aby byly kompaktnější.

Kultivary, příbuzné rostliny

Plevel Joe-Pye je wildflower, ale jsou k dispozici i odrůdy Eupatoria . Kromě lila kvetou, někteří zahrádkáři pěstují bílé květy, jako je Eupatorium purpureum Joe White, druh "sladkého" plevele Joe-Pye. Existence bílých druhů by neměla překvapit ty, kteří jsou obeznámeni s příbuznými květy, hadí kůži ( Eupatorium rugosum ) a kostnatou rostlinu ( Eupatorium perfoliatum ), které oba kvetou bíle. E. rugosum Chocolate má bílé květy; jeho název kultivaru pochází z temných skvrn v jeho listoví. U modrých květů zkuste jiného příbuzného, ​​podobného Ageratum, modrého mistflower ( Conoclinium coelestinum ).

Kultivary plevelů Joe-Pye, jako je brána E. maculatum, se chovají lépe než druhová rostlina, ale nabízejí stejné květy lila. E. dubium Little Joe má purpurové květy a pomačkané listy a žije podle svého kultivarového jména tím, že je kratší (5 stop) než ostatní plevele Joe-Pye. Dva kultivary dutých plevelů Joe-Pye jsou:

  • E. fistulosum Carin: lila květy, fialové stonky
  • E. fistulosum f. albidum Prodaná nevěsta: bílé květy

Plevel Hollow Joe-Pye získává své jméno na základě skutečnosti, že jeho hlavní kmen je dutý.

Význam za botanickými názvy

V knize trvalek (str. 150) Alfred C. Hottes uvádí, že rod Eupatorium byl pojmenován „pro mithridates Eupator, krále Pontuse, který objevil druh jako protijed proti jedu“ (jiní říkají, že dotyčný druh byl sám o sobě jedovatý a že ho Mithridates konzumoval v malých dávkách, aby si na něj vybudoval toleranci). Na stejné stránce, Hottes poznamenává, že společný název pro E. maculatum atd. "Je odvozen od Joe Pye, indického bylinného lékaře Pilgrimských dnů v Massachusetts. Má pověst, že vyléčil tyfus z odvarů rostliny. "

Mezitím, druhové jméno, maculatum je latina pro „skvrnitý“ a odkazuje na skutečnost, že plevel skvrnitý Joe-Pye často nese na svých stoncích fialové skvrny.