Stříbrné tipy na pěstování buvolů

plant_diversity / Flickr / CC BY-SA 2.0

Stříbrná buvolina ( Shepherdia argentea ) je drsný keř, který zvládne širokou škálu pěstebních podmínek. Plody jsou jedlé a studie naznačují, že si mohou zasloužit označení „superfruit“.

Latinské jméno

Tato rostlina je klasifikována jako Shepherdia argentea a patří do čeledi Elaeagnaceae (oleaster). Název druhu argentea znamená „stříbřitý“ a odkazuje se na listoví.

Dalšími druhy v tomto rodu jsou buvolí kanadský ( Shepherdia canadensis) a buvolí kruhový ( Shepherdia rotundifolia.)

Společná jména

Můžete to vidět jako stříbrný buvolík, trnitý buvolík, býčí bobule nebo jen buvolík.

Preferované USDA otužilostní zóny

Nejlepší zóny pro tento druh jsou zóny 3 až 9. Pokud mu můžete nabídnout určitou ochranu, může růst i v zóně 2. Pochází ze Severní Ameriky.

Velikost a tvar

Velikost bude záviset na podmínkách přítomných v pěstitelské lokalitě. Při zralosti bude vysoká 2 metry až 18 stop a vytvoří zaoblený tvar.

Listí / Květiny / Ovoce

Každý list je pokryt hojností drobných stříbřitých chlupů, což mu dává celkově stříbřitě zelený vzhled. Jsou dlouhé 1 palec až 2 palce a mají eliptický tvar.

Každá rostlina produkuje buď samčí nebo samičí květiny (dvojdomé), přičemž samčí květy jsou větší než samice. Jsou žluté a mají sepaly, ale žádné lístky. Tisíce z nich se vyrábějí každý rok.

I když tato rostlina má ve svém názvu slovo bobule, ve skutečnosti to není druh ovoce. Buffaloberries jsou plody kamene nebo peckovice, které jsou obvykle červené, ale mohou být žluté. Jsou jedlé a lze je jíst čerstvé nebo sušené. Jsou docela trpké, i když trochu zaschnou, pokud jsou zasaženy mrazem. Tyto ovoce lze použít v celé řadě receptů, jako jsou džemy, želé a omáčky. Domorodí Američané je vařili mnoha způsoby.

Buďte však opatrní, abyste nejedli příliš mnoho najednou, protože projekt American Indian Health and Diet Project varuje, že mohou způsobit záchvaty průjmu nebo v extrémních případech smrt. Ovoce obsahuje látku zvanou saponin, která po vložení do vody vytváří pěnu.

Tipy pro návrh

Tato rostlina je pokryta ostrými trny, které mohou ztěžovat sklizeň ovoce. Díky této vlastnosti je to dobrá volba pro bariéru nebo plot. Je to keř tolerantní k suchu, jakmile kořeny měly šanci růst a zakotvit se. Dobře zvládne i slané a větrné podmínky.

Je to dvojdomé, takže budete muset zasadit alespoň jednoho samčího a samičího keře, aby samice produkovala ovoce. Stříbrná buvolina může být součástí divočiny, protože ptáci rádi chodí na návštěvu, aby mohli jíst ovoce. Pokud chcete rostlinu, která produkuje žluté ovoce místo červené, hledejte kultivary 'Goldeneye' a 'Xanthocarpa'.

Rostoucí tipy

Tento keř zvládne mnoho různých typů půd a úrovní pH, pokud místo výsadby poskytuje dobrou drenáž. Mírně kyselý až zásaditý je nejlepší.

Propagace je klíčení semen po období stratifikace (skladování v chladu) nebo zakořenění řízků. Záření semen může také pomoci ke zlepšení rychlosti klíčení. Keř se také přirozeně klonuje.

Tato rostlina má schopnost fixovat dusík z atmosféry. To mu umožňuje přežít v místech, která by ostatní rostliny bojovaly kvůli nedostatečným hladinám dusíku. Najděte ve své zahradě místo, které nabízí plné slunce.

Údržba a prořezávání

Stříbrná buvolie ráda vysílá přísavky a snaží se šířit. Můžete to využít ve svůj prospěch při levném obývání zahrady domorodců nebo volně žijících živočichů. V opačném případě plánujte prořezávání přísavek, když se poprvé objeví.

Škůdci

Obvykle není příliš mnoho problémů se škůdci. Jeleni mohou jíst listy a větvičky. Ptáci mohou být považováni za trochu nepříjemné, pokud plánujete jíst ovoce sami.

Nemoci

Můžete vidět větve, zhubky stonků a hnilobu bílých srdcí.

Výhody zdraví

Jedna studie související s časopisem Journal of Food Science zjistila, že stříbrné buvoliny měly vysoký obsah lykopenu. Lykopen může pomoci snížit šance na onemocnění, jako jsou rakovina, srdeční choroby a astma vyvolaná cvičením.