Měl bych se vyhnout barvě obsahující VOC?

VOC znamená těkavé organické sloučeniny - kterékoli z několika chemických přísad, které se vyskytují v mnoha spotřebních výrobcích, od benzínu a lepidla po korekční tekutinu a barevné značky. VOC obsahují i ​​kosmetika, můry, osvěžovače vzduchu a čisticí prostředky pro domácnost.

Protože jsou těkavé, tyto sloučeniny se odpařují a emitují plyny, a to i dlouho poté, co uschly. Malování například v prvním roce emituje pouze polovinu svých VOC.

Jaká jsou rizika ">

VOC jsou spojeny s řadou zdravotních problémů, včetně některých velmi závažných onemocnění. Například benzen je jedním z několika VOC, o nichž je známo, že způsobují rakovinu. Není to podezření, je známo, o tom není pochyb. Mezi další zdravotní účinky kromě rakoviny patří poškození ledvin, poškození jater, poškození centrálního nervového systému (včetně mozku), jakož i drobné obtíže, jako jsou bolesti hlavy a očí, podráždění krku a nosu.

Účinky VOC na zdraví se liší od zdroje ke zdroji a od člověka k člověku. Bylo zjištěno, že profesionální malíři mají řadu závažných zdravotních problémů, zejména poškození jater a ledvin.

Varování

Zvláštní riziko představují lidé s již existujícím stavem, těhotné a kojící ženy, malé děti a další citliví lidé. I příležitostný projekt malby může zvýšit riziko fyzických problémů. Hladiny VOC uvnitř vašeho domu se mohou zvýšit až 1 000krát poté, co uděláte něco jako malba nebo odlakování. Barvy a výrobky z barev jsou ve skutečnosti druhým největším zdrojem VOC po autech.

VOC v barvě mohou vážně ovlivnit kvalitu vnitřního vzduchu i v dobře větraných domech nebo kancelářích a jsou hlavní příčinou „syndromu nemocných budov“.

Vyhýbejte se VOC a „zeleným“ barvám

Nejprve se řiďte všemi doporučeními výrobce ohledně bezpečného používání barev. Nátěry natírejte pouze v dobře větraných prostorách a výrobky z barev a barev udržujte mimo dosah dětí a domácích zvířat. A hledejte barvy, které neobsahují VOC.

Spousta výrobců nyní tvrdí, že vyrábí ekologicky šetrné barvy, ale některá z těchto tvrzení jsou pochybná a mohou být jen zelenou barvou. Aby se barva skutečně nazývala „nízkým obsahem VOC“, vyžaduje EPA, aby neměla více než 250 gramů na litr (g / l) VOC pro ploché a latexové barvy - barvy na bázi oleje mohou mít až 380 g / l. (Některá místa, jako například Kalifornie, mají ještě přísnější standardy.) Aby se barva nazývala bez obsahu VOC, barva nesmí obsahovat více než 5 g / l VOC.

Mám si koupit ekologicky šetrné barvy?

Mnoho tzv. Ekologicky šetrných barev je velmi kvalitní, má vynikající pokrytí a není o nic dražší než běžné barvy s vysokým obsahem VOC. Pamatujte, že si pravděpodobně kupujete barvy pouze jednou za několik let, takže dalších pět babek za galon není moc platit za vaše zdraví a bezpečnost.

Na druhou stranu i barvy s nejnižším obsahem VOC v nich stále obsahují spoustu toxických chemikálií, jako jsou pigmenty, pojiva atd. Prostě jen tak nevyprchají (emise plynů). V každém případě dodržujte bezpečnostní doporučení a používejte zdravý rozum. Pokud se obáváte, protože máte malé děti nebo citlivost na chemikálie, zvažte barvu, na které je štítek Green Seal. Tyto barvy neobsahují žádné látky způsobující rakovinu, reprodukční toxiny ani těžké kovy. A pokud jste opravdu ambiciózní nebo chcete být superzelení, zkuste si vyrobit vlastní barvu. Lidé měli hodně štěstí s mléčnými barvami, které obsahují vejce, mouku a přírodní pigmenty a barviva z rostlin.

Kde koupit barvy bez VOC

Naštěstí povědomí o VOC a zdravotních rizicích nátěrů v poslední době rostlo natolik, že vysoce kvalitní značky barev s nízkým nebo nulovým VOC jsou k dispozici u maloobchodníků po celém světě a za rozumné ceny. Nějaké konečné rady: Všechny barvy, dokonce i zelenější barvy, musí být stále řádně zlikvidovány. Vezměte staré plechovky barvy spolu s vašimi starými kompaktními zářivkami, starými termostaty obsahujícími rtuť a dalšími nebezpečnými materiály do místního zpracovatelského střediska k likvidaci. Pokud si nejste jisti, kde je vaše místní centrum, podívejte se na informace na Earth911.com.