Stručný průvodce pěstováním pivoněk

Když často v knihách vidíme obrázky obrovských krásných květin, předpokládáme, že pocházejí z tropů. Naštěstí matka příroda udělala výjimku u pivoněk. Studená mrazuvzdorná do zóny 2, hluboko na zamrzlém severu, pivoňkové květiny nemusí sedět na žádném tropickém květu.

Typ rostliny, rostlinná fakta

Taxonomie rostlin klasifikuje rostliny pivoňky do rodu Paeonia . V rodu Paeonia existují různé druhy a kultivary. Nejběžněji vysazeným druhem v Severní Americe je Paeonia lactiflora, někdy označovaná jako „čínské pivoňky“. Následující informace se týkají tohoto druhu. Pivoňky zde uvažované jsou bylinné trvalky. Ale jiný typ, „pivoňka stromu“ (například Paeonia suffruticosa ), je lesní podrost.

Mezi další druhy, hybridy a kultivary patří:

  • Evropská nebo „běžná“ pivoňka ( P. offincinalis ): růžové nebo červené květy, které jsou jediné
  • Jeho kultivar Rubra Plena je karmínově zbarvený a dvojitý
  • P. lactiflora x P. officinalis Red Charm: dvojité, vínově červené květy
  • Kalifornská pivoňka ( P. californica ): jednotlivé, kaštanové květy; severoamerický rodák

Charakteristika pivoněk

Rostliny čínské pivoňky nesou atraktivní, lesklé zelené listy, které dosahují výšky 2 'až 3' s podobným rozšířením. Jejich popularita je však dána hlavně jejich květinami, které jsou vysoce vonné, masivní, dvojité a obvykle růžové, červené nebo bílé. Existují však i jiné barvy a typy květin. K dispozici je dokonce i kříženec se žlutými květy. Pivoňka rostliny kvetou koncem jara nebo začátkem léta. Existují rostliny pivoňky, které jsou původem z Číny, Evropy a západních USA

Problémy pro pivoněk

Plíseň Botrytis a další plísňová onemocnění mohou ovlivnit rostliny pivoňky. Dejte si pozor na to, že rostliny pivoňky, když jsou seskupeny do masy, se nestanou příliš přeplněné. Přeplnění snižuje cirkulaci vzduchu; takové podmínky poskytují otevřené pozvání k nemoci. Pokud se u vás vyskytne plísňový problém, zvykněte si udržovat listy oříznuté zpět tak, aby se jedna rostlina pivoňky nedotýkala jiné. Preventivním opatřením je při výsadbě dostatečně umístit rostliny pivoňky (3 'až 4' uprostřed).

Požadavky na slunce a půdu

Tyto vonné květy dávají přednost plnému slunci. Výjimka z tohoto pravidla platí pro pěstitele v zónách 8 a 9, kde z důvodu intenzivního letního tepla mohou rostliny z pivoněk profitovat z částečného stínu. Rostete rostliny pivoňky v půdě, která je úrodná a dobře odvodněná, s pH 6, 0 až 7, 0.

Výsadba pivoněk

Pivoňka rostliny jsou pěstitelné v zónách 2 až 9. Rostliny rostliny Pivoňka bez kořene na podzim. Vše, co uvidíte, je koruna s kořeny visícími pod ní. Vykopejte mělkou díru, rozložte kořeny od sebe a dejte do díry pivonku. Vezměte na vědomí pupeny, které vypadají jako "oči" na bramborách. Pupeny by měly po výsadbě spočívat jen 2 "pod povrchem, jinak budete mít problémy se správným rozkvětem vašich pivoněk. Pro rostliny v květináči je vhodné jarní výsadbu.

Použití v krajinářství

Rostliny pivoňky jsou někdy vysazovány jednotlivě, sdílejí trvalá lůžka s jinými trvalkami, a v takovém případě by se kvůli velké velikosti v dospělosti měly pěstovat v zadní řadě. Pivoňky se však často pěstují také ve skupinách vedle sebe, aby vytvořily řadu. Jejich velikost je opět taková, že pokud se takto používají k vytvoření trvalých hranic, mohou na dvorku vydat odvážné prohlášení a rozdělit je tak, aby připomínaly falešné dřevo ve formálním krajinném designu.

Péče o Pivoňka Rostliny

Podpořte rostliny pivoňky sázkami nebo obručemi, stejně jako rajčata. Velké květy se ztrácejí, zejména po dešti (mnoho záhybů dvojitých květů pasti a zadržování deště). Nepodporované květiny se po velké bouřce propadnou.

Oříznutí zpět a likvidace listů na podzim pomáhá předcházet nemoci, botrytis plíseň. Jiné choroby mohou způsobit postupný pokles rostlin pivoněk. Pokud vidíte, že jeden exemplář je zakrnělý, zatímco rostliny v pivonkách kolem něj dělají dobře, tuto rostlinu odeberte a zničte, aby ji nenapadly ostatní. Mulčovací (2 "až 3") rostliny pivoňky na podzim, odstranění kompost na jaře.

Výslovnost rostlin „Pivoňka“ a původ slova

Standardní výslovnost je PEE-uh-nee (důraz na první slabiku). Mnoho lidí však klade důraz na druhou slabiku: pee-OH-nee. Jak je tomu často v případě latinských slov přenesených do angličtiny, zdá se, že rozhodnutí o tom, co by mělo být standardní výslovností, je spíše svévolné. Pokud chcete být v bezpečí, držte se standardní výslovnosti: PEE-uh-nee.

Slovo pochází z latinského rodového jména Paeonia . Toto jméno zase vychází z postav v řecké mytologii: Paeon.

Více o Pivoňkách

Lidé si nevšimli kouzla této květiny. Stovky let, dlouho před katalogy zahrad, od jednoho rohu země do druhého, byly pěstovány pivoňkové rostliny a obdivovány. V Číně byli dokonce oceněni za své léčivé vlastnosti. Například kořen bílé pivoňky byl použit k léčbě problémů s játry. Řekové a Římané také našli léčivá použití pro pivoňky. V nadměrných dávkách jsou však všechny části pivoněk toxické.

Jak se hodí k takové krásné květině, rostliny pivoňky odvozují své jméno z řeckého mýtu. Paeon, student pod Aesculapiusem, bůh medicíny, dobře věděl o léčivých vlastnostech rostlin pivoňky. Použil je k uzdravení zranění, které utrpěl bůh, Pluto. Naštvaný Aesculapius nebyl potěšen a hrozil mu potrestat Paeona, ale v jedné z těch okouzlujících metamorfóz, které se volně šířily skrz stránky řecké mytologie, zachránil Pluto Paeonův život: přeměnil ho v závod na pivoňku.

Pokud je to možné, zkuste pěstovat pivoňky v blízkosti vchodů, kde je jejich vůně nejsnáze si užít. Zatímco jejich doba květu je krátká, dokonce i listová rostlina pivoněk je dostatečně atraktivní, aby zaručovala výsadbu v útulném koutě poblíž prahu. Pivoňka rostliny s dvojitými květy bývají nejvíce vonné. Chcete-li prodloužit kvetoucí období, „rozhazujte“ svůj výběr odrůd: Vyberte některé, které kvetou brzy, jiné pozdě a ještě jiné, které kvetou někdy mezi tím.

Jako by nestačila ohromující krása a opojná vůně, rostou také pivoňky. Ve skutečnosti je známo, že žijí 100 let nebo déle. Pivoňka rostliny jsou na rozdíl od mnoha jiných trvalek, v tom, že nemusí být rozděleny pravidelně. Ve skutečnosti se jim nelíbí. Pokud je přesto chcete zkusit rozdělit (zvýšit zásoby), udělejte to na podzim.