Profil ruské šalvěje

David Beaulieu
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Odrůdy
 • Prořezávání
Zpět na začátek

Ruský šalvěj je keř nenáročný na údržbu, odolný vůči suchu, takže je skvělou volbou pro xeriscaping. Jeho dlouhé kvetoucí období ocení ti, kteří hledají záhon, který zůstává v květu po celé vegetační období. Tento keř produkuje po léta poutě malých, namodralých květů levandule. Stonky a listy rostlin, které se nechají přehánět svými květinami, vydávají vlastní silné prohlášení, možná dokonce převyšují květinový displej jako hlavní důvod pěstování keře. Půvabná trvalka se stříbrnými stopkami (tak křídově vypadající, že někdy vypadají jako bílé) a chmurné, stříbřité listy, ruské šalvějové rostliny mohou dosáhnout výšky 4 stop (s rozprostřením 3 stopy) nebo větší, pokud je neprokrájíte každoročně.

Botanický názevPerovskia atriplicifolia
Běžné jménoRuský šalvěj
Typ rostlinyTrvalý kvetoucí sub-keř
Zralá velikost4 stopy
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdySandy, hlína
PH půdy7 až 9
Bloom TimeLéto
Barva květuModrý
Otužilost zóny5, 6, 7, 8, 9
Nativní oblastStřední Asie

Jak pěstovat ruského šalvěje

Ruský šalvěj je tvrdá rostlina, která vyžaduje malou péči. Protože je vysoký, vyžaduje často podporu (buď sázení nebo pivoňkový prsten), pokud se pěstuje jednotlivě, aby nedošlo k jeho propadnutí. Pokud jsou pěstovány v masách, více se navzájem podporují. Hlavním zájmem o tyto rostliny je však ořezávání, což je volitelné.

Jako člen rodiny máty se ruský šalvěj šíří běžci a je třeba ho sledovat, aby se odstranil z míst, kde se nechcete šířit. Brzy na jaře vytáhněte přísavky. Rozdělte rostliny každé čtyři až šest let, abyste je obnovili.

Ruský šalvěj má voňavé listy a přitahuje kolibříky, včely medonosné a motýly. Stejně jako mnoho aromatických rostlin jsou také odolné vůči jelenům a králíci je pravděpodobně nebudou jíst. Jeho jemná textura dělá z ruské šalvěje dobrou volbu, pokud hledáte kontrast s rostlinami vykazujícími hrubší strukturu. Perovskia atriplicifolia se používá masově v hraničních výsadbách a skalách. Pokud není přemožen rostlinami s většími a krásnějšími květinami, může sloužit jako vzorová rostlina. Ruský šalvěj může být navíc vzhledem ke své výšce a dlouhé kvetoucí povaze vynikající volbou pro zadní řadu záhonů.

Světlo

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků a květů, zasadte ruského šalvěje na plné slunce.

Půda

Tyto keře se daří v dobře odvodněné zemi, ale budou tolerovat hlinitou půdu. Upřednostňují alkalické půdy o pH 7 a vyšším, ale mohou tolerovat širokou škálu pH půdy.

Voda

Nové transplantace vyžadují pravidelné zalévání, ale jakmile je ruský mudrc zaveden, je velmi odolný vůči suchu. Má rád středně až suchou půdu a dobře se hodí v horkých a suchých oblastech vašeho dvora nebo zahrady.

Teplota a vlhkost

Perovskia atriplicifolia, původem ze střední Asie, může být pěstována v výsadebních zónách 5 až 9 a v zóně 4 může přežít zimu, pokud poskytnete určitou ochranu.

Hnojivo

Tato rostlina se daří na špatných půdách. Na jaře byste mohli poskytnout světlou vrstvu kompostu.

Odrůdy ruského šalvěje

 • Perovskia "Filagran" má jemně řezané listy a vzdušný vzhled.
 • Perovskia "Longin" je pevněji vzpřímená a užší a má o něco větší listy.
 • Perovskia "Little Spire" je odrůda trpaslíků, která zraje ve výšce asi 1, 5 až 2 stopy, s podobným rozšířením.

Prořezávání

Někteří zahradníci se rozhodnou každoročně vysekávat ruského šalvěje. Argumentem pro prořezávání je, že v důsledku této péče rostlina roste. Přinejmenším je dobrý nápad odříznout mrtvé větve, aby byla tato trvalka uklizená. Obvyklý čas prořezávání ruského šalvěje je brzy na jaře nebo na jaře, v závislosti na strategii, kterou přijmete.

Jedním z důvodů, proč je na jaře nejlepší čas k prořezávání (na rozdíl od ořezávání na podzim), je to, že opuštění stříbrných větví zvyšuje zájem o zimní krajinu. Dalším důvodem je, že pokud se oříznete na podzim a nedostanete tvrdé zmrazení, rostlina by mohla začít produkovat nový růst. V tu chvíli by nový růst mohl zabít tvrdé zmrazení.

Existují dvě základní strategie oříznutí: jednou je na začátku jara snížit na několik centimetrů od úrovně země a udělat s ní jen to. Dalším přístupem je vyčkat do poloviny jara a nechat stonky rostlin začít vyplňovat listy. Takto budete moci identifikovat mrtvé stonky jako ty, které se nevyplňují, a můžete je odříznout. Poté rozhodněte o zbývajících pobočkách. Pokud například chcete začít se stopkami, které jsou vysoké 1 stopa, udělejte si řez na 1 stopu. Čím vyšší rostlina začíná na jaře, tím vyšší skončí na podzim.