Oprava sprchy z akrylového nebo skleněného vlákna pomocí výplňové sady

Sklolaminát nebo akrylátové vany a sprchy se snadno instalují a jsou často levnější než jiné možnosti, jako je litinová vana nebo sprchový kout z keramické dlaždice, což je činí oblíbeným pro rozpočet-vědomé majitele domů. V průběhu času se však akrylové nebo sklolaminátové povrchy mohou propadnout nebo popraskat, často kvůli ohýbání stěn svítidla v průběhu času. Ostré údery mohou také protrhnout, prasknout nebo prorazit otvory ve skleněných vláknech nebo akrylech. V tomto bodě je k dispozici celá řada možností, včetně velkoobchodní výměny vany nebo sprchy nebo instalace nové vložky do staré vany nebo sprchy.

Ale jedna oprava, která je mnohem nákladově efektivnější, je vyplnit trhlinu nebo díru pomocí sady pro opravu skelného vlákna / akrylu. Tyto materiály zahrnují epoxidové materiály podobné sloučeninám používaným jako plnivo při opravách karoserií automobilů. Ve skutečnosti někteří lidé používají tyto automobilové výplně karoserií k opravě vany a sprchy nebo dokonce umyvadel a toalet.

Opravné soupravy z akrylového / laminátového skla

Spíše než použití automobilového plnidla karoserie je lepší volbou koupit opravnou sadu, která je z výroby přizpůsobena vaší vaně nebo sprše. Tyto sady mají již vyplněnou tmel, aby odpovídaly barvě vašeho příslušenství, a budou zahrnovat mnoho z toho, co potřebujete k opravám - je potřeba jen několik dalších nástrojů a materiálů. Jedna sada může poskytnout dostatek materiálu pro několik oprav. Jedním výrobcem opravárenských souprav ze skleněných vláken / akrylu (ale nikoli jediným) je společnost Multitech Products, která vyrábí mnoho oficiálních opravárenských souprav prodávaných samotnými výrobci vodovodních přípravků.

K dispozici je mnoho produktů pro opravu a povrchovou úpravu, proto si pečlivě vyberte. Pro jednoduché kosmetické opravy většina lidí zjišťuje, že lepicí souprava ze skelného vlákna / akrylátového typu se snadněji používá než sprejový produkt. Vložené sady mohou zahrnovat:

 • Základní nátěrová pasta a katalyzátor
 • Zesvětlení a ztmavnutí tonerů
 • Třecí směs nebo leštící tyč
 • Mokré / suché tapety

Některé typy výrobků také obsahují čirý vrchní lak, který se nanáší stříkáním nebo natíráním.

Budete potřebovat

 • Sada na opravu akrylového / laminátového pasty, barevně přizpůsobená vašemu příslušenství
 • Nástroj nůž
 • Elektrické vrtačky s malou bruskou nebo brusnými kotouči
 • Mokré / suché tapety (220-, 320-, 400- a 600-drť)
 • Odstraňovač laku na nehty nebo acetát
 • Vyčistěte hadry nebo papírové ručníky
 • Horkovzdušná pistole
 • Leštící kapota
 • Ochranné rukavice
 • Větrací maska

Varování

Tato oprava používá plnivo epoxidového typu, které obsahuje nebezpečné výpary. Vyžaduje se dobré větrání a použití schválené masky ventilátoru. Vždy dodržujte doporučení výrobce soupravy pro bezpečnostní opatření.

Jak používat opravnou sadu pro akrylové / laminátové pasty

 1. Pomocí ostrého pomocného nože vyřezejte tvar V kolem okrajů poškozené oblasti. Ujistěte se, že jste do níže uvedené struktury prořízli barevnou vrstvu akrylového nebo skleněného vlákna. Obvykle to znamená snížení mezi 1/16 a 1/4 palce. Pokud je povrch velmi tvrdý nebo pokud je poškozená plocha velmi velká, usnadní se příprava brusného bubnu nebo brusného kotouče připojeného k vrtáku nebo nástroji Dremel. Úhly po stranách poškozené oblasti tak, aby se plnicí pasta mohla hladce nanášet.
 2. Očistěte povrchy hadříkem nebo papírovými utěrkami a poté zdrsněte celou oblast opravy pomocí brusného papíru o zrnitosti 220. Toto mírné zdrsnění pomůže přilepit pastu na poškozenou oblast.
 3. Očistěte oblast opravy odstraňovačem laku na nehty nebo acetátem. V tomto bodě se ujistěte, že je oblast dobře větraná a použijte masku ventilátoru. Při následujících krocích noste ochranné rukavice.
 4. Přeneste malé množství plniva ze soupravy do jedné z dodávaných míchacích šálků. Pokud je to nutné, použijte zesvětlovací nebo ztmavovací tonery k úpravě barvy tak, aby odpovídala vaší vaně nebo sprše (to je nejčastěji nutné u bílých van nebo sprchy).
 5. Katalyzátor se přidá k pastě v poměru doporučeném výrobcem. Složky důkladně promíchejte, aby se vytvořila pasta aktivovaného plniva.
 6. Naneste aktivovanou pastovou směs na opravovanou oblast pomocí míchací tyčinky dodávané v sadě. Poškozenou oblast zcela vyplňte. Mírně přeplňte oblast náplasti; později bude oplachován.
 7. Nechte pastu zcela ztvrdnout po dobu jedné hodiny nebo podle pokynů v sadě. K urychlení této doby sušení lze použít tepelnou pistoli.
 8. Pro smíchání v opravované oblasti s okolním povrchem použijte mokrý / suchý brusný papír. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud brousíte v několika fázích pomocí progresivně jemnějších drsností mokrého / suchého brusného papíru. Začínáme se zrnitostí 220 a poté broušením brusným papírem o velikosti zrnitosti 320, 400 a nakonec 600 g. Při broušení kapejte vodu na brusnou plochu mokrou hadříkem, abyste povrchy namazali.
 9. Vyčistěte brusný prach a poté použijte leštící hmotu obsaženou v sadě k vyleštění a smíchání opravované oblasti s okolním materiálem. Vysokorychlostní leštění poskytne nejlepší výsledky - lešticí kapota namontovaná na vrtáku nebo automobilový lešticí nástroj je dobrá volba.
 10. Pokud vaše souprava obsahuje čirou vrchní vrstvu, aplikujte ji nyní podle pokynů k soupravě.

Dělejte trpělivě a podle pokynů by oprava vašeho laminátu nebo akrylové vany nebo sprchy měla být téměř nemožná odlišit od zbytku příslušenství.