Křemenné vs. žulové desky: Srovnání

JamesDeMers / Pixabay / CC0

Ve své dychtivosti zvolit pracovní desku pro svoji kuchyni nebo koupelnu jste ji zúžili na dva materiály: křemen (umělý kámen) vs. žula (přírodní kámen). Není to snadné rozhodnutí, protože rozdíl mezi dvěma materiály desky není zřejmý. Koneckonců, křemen a žula jsou hlasitě nabízeni svými výrobci jako čistě přírodní, přímo ze země, tvrdí jako kámen. Jak odlišné mohou být ">

Složení

Žula je ryze přírodní kámen, který pochází přímo z kamenolomu a je poté rozřezán na tenké desky, vyleštěn a vyroben na desky.

Takzvané desky z křemene jsou výrobky z umělého kamene, které mohou obsahovat velké procento přírodního křemene, ale mohou zahrnovat i jiné minerály. Nejedná se však vůbec o desky z lomového kamene, nýbrž jsou vytvořeny z vedlejších produktů z kamene, které jsou rozdrceny a zformovány do desek pro desky a další produkty.

Vzhled

Jednou z výhod, kterou má žula oproti upravenému kameni, je to, že každá žulová deska se mírně liší v minerálním vzoru a barvě, což znamená, že vaše deska bude jedinečná. Křemenné desky jako produkt vytvořený pomocí inženýrství jsou vzhledově jednotnější, ačkoli je k dispozici mnoho barev a jedinečných vzorů, včetně tvarů, které se vůbec nepodobají žuly.

Výběr je zde věcí osobní preference. Pokud opravdu chcete vypadat z přírodního kamene, vyberte si skutečně přírodní produkt - žulu. Ale mnoho lidí zjistilo, že křemenné desky nabízejí vzhled, který je jiný a lepší než přírodní kámen.

Náklady

O tom není pochyb: Žula i křemen jsou prémiové materiály s vysokým dolazem. Pokud máte rozpočet, nejedná se o materiály pro pracovní desku.

Žulové desky stojí 80 až 175 dolarů za čtvereční stopu. Cenové rozdíly závisí na zvoleném stylu a na typu požadovaného ošetření okrajů. Instalované desky z křemene se pohybují od asi 80 do 140 $ na čtvereční stopu. Jak se křemen stal populárnějším a dostupnějším, náklady na základní desky klesly, s jedinečnými designérskými styly a barvami velícími horní ceny.

Ceny za oba typy pracovních desek se liší, protože oba jsou dodávány ze zahraničí. Všechny tyto produkty jsou dodávány v kontejnerech napříč oceány, což závisí na cenách ropy. Tarify a další faktory mohou také ovlivnit ceny.

DIY Vhodnost

Nejedná se o výrobky, které se hodí k instalaci sami, s výjimkou malých stolních toaletních potřeb. Žula a křemen jsou velmi těžké materiály a dokonce i relativně malá 36palcová deska má váhu téměř 100 liber. Nejlepší je nechat si vyrobit a nainstalovat pracovní desku. Pokud se rozhodnete to udělat sami, jsou žulové a křemenné desky nainstalovány stejným způsobem. Pokud utrácíte peníze za jeden z drahých materiálů, nedává smysl riskovat instalaci DIY.

Údržba a trvanlivost

Zde je rozhodnutá výhoda křemene nad žulou, i když oba materiály jsou velmi odolné. Žula je relativně porézní kámen, který vyžaduje těsnění po instalaci, poté průběžné těsnění. A žulové desky mohou mít vlastní nedostatky, díky nimž jsou náchylné k praskání. Na druhé straně křemen nevyžaduje těsnění díky pryskyřicím použitým při výrobě desek; a materiál je rovnoměrný, což znamená, že zřídka praskne.

Pryskyřice v křemenných deskách je značně odolávají skvrnám než žula. Podle některých zpráv je křemen také méně citlivý na bakterie, které se skrývají, opět díky pryskyřicím, díky nimž je povrch méně porézní.

Hodnota nemovitosti

Jedná se o špičkové stavební materiály, které potěší potenciální kupce. Ve srovnání s deskami z laminátových nebo keramických dlaždic mohou žula i křemen mírně zlepšit hodnotu nemovitosti vašeho domova. Mohou existovat kupci, kteří dávají žulu malou výhodu, protože se jedná o přirozenější materiál.

Otázky životního prostředí

Oba materiály na pracovní desce jsou převážně vyrobeny z přírodních materiálů, ale žulové desky vycházejí o něco napřed, protože jsou vyrobeny ze 100% kamene, zatímco křemen je zhruba 93% přírodních materiálů, přičemž zbytek tvoří barevné pigmenty a polymerní pryskyřice, které tyto materiály spojují dohromady . A výrobní proces pro přírodní žulu produkuje méně emisí uhlíku než křemen.

Na druhé straně žulové desky vyžadují těžbu ze země, zatímco křemenné desky jsou účinně vyráběny ze zbytků kamene jako vedlejších produktů, aniž by bylo nutné provádět těžbu.

Na nějakou dobu, počínaje rokem 2008, existovaly nějaké obavy vyvolané médii v souvislosti s emisemi radonu z žulových desek, ale nedávné studie uvádějí, že z žulových nebo umělých kamenných desek pochází jen málo nebo žádný radon. Podle slov EPA: „Je velmi nepravděpodobné, že záření z žulových desek by zvýšilo roční dávky záření nad normální přirozené úrovně pozadí.“

Sečteno a podtrženo

Žula i křemen (umělý kámen) jsou prvotřídní materiály pro pracovní desky, které zvyšují hodnotu nemovitosti pro domov. Žula přitahuje lidi, kteří mají rádi přírodní materiály, zatímco křemen nabízí snadnější údržbu a mírně lepší trvanlivost.