Rostlina "Textura": význam, aplikace

Tropicanna canna má velmi hrubé listy. Tim Thompson / Getty Images

V terminologii krajinného designu je definicí „textury“ rostliny vnímaná kvalita povrchu (s ohledem na velikost a tvar, necítění) rostlinné části ve srovnání s okolními rostlinami. Texturu listů nebo květů vzorku lze vnímat jako hrubou, střední nebo jemnou. Poutavé kombinace mohou nastat, když hrubé listí roste vedle jemného listí a vytváří kontrast.

Dobrý návrhář krajiny často kombinuje textury rostlin, aby se vyhnul monotonii; to je jeden z chytrých způsobů, jak upozornit a zlepšit vzhled výsadbového lůžka. Ve skutečnosti mohou být texturní kontrasty fascinující. Amatéři považují barvu především za způsob, jak dosáhnout tohoto cíle, ale odborníci mají na rukávech mnoho dalších triků, aby zvýšili svou krajinářskou práci na vyšší úroveň.

Termín je nezbytně relativní ve své podstatě, i když někdy máme příležitost termín používat volně, izolovaně. Když se snažíme být opravdu přesní, řekneme, že list nebo květ rostliny A je hrubší nebo jemnější ve srovnání s odpovídající částí rostliny na rostlině B. Například list na jedné rostlině bude vypadat hrubší než na jiné rostlině li:

 • Je větší.
 • Na okraji nemá žádné odsazení.
 • Má tupý tvar (na rozdíl od toho, že je dlouhý a úzký).

Také se nejedná o to, jak list nebo květ cítí na dotek. V běžném jazyce, kdy lidé říkají „textura“, s největší pravděpodobností odkazují na to, zda se povrch předmětu cítí měkký nebo drsný, hladký nebo drsný atd. Příležitostně je tento termín používán tímto způsobem i při odkazování na rostliny., jako když říkáme, že:

 • Kůra stromu je drsná.
 • Listy jehněčí ušní rostliny jsou měkké.

V krajinářském designu však odkazy na „texturu“ rostliny nejčastěji odrážejí pozorování toho, jak část rostliny vypadá relativně relativně k jiným, než k tomu, jak se cítí.

Příklady vytvoření texturního kontrastu

 • Lilie Canna, jako je Tropicanna canna, má velmi hrubé listí. Vzhledem k tomu, že okrasné trávy mají jemnější strukturu rostlin, ve srovnání s nimi by dobře kontrastovaly s konopnými liliemi.
 • Podobně, pokud jde o květiny, jsou květy různých druhů růží ( Rosa spp. ) Relativně hrubé. Naproti tomu květiny trvalých knoflíků bakalářských ( Centaurea montana ) mají jemnou texturu rostlin.
 • Prachový mlýnek Silver Dust, stříbřitý listovník, má jemné listy. Často je spárována s populární jednoletou rostlinou rudé šalvěje, která má hrubší listy.
 • Červená šalvěj je také dobrým společníkem pro další roční žluté žluté měsíčky ( Tagetes patula ). V tomto případě získáte nejen texturní kontrast mezi jemným listovým měsíčkem a hrubšími listy salvie, ale také zářivě červeno-žlutou kombinaci květin.
 • Dalším dobrým zápasem pro letničky, pokud chcete texturní kontrast, je flossflower ( Ageratum houstonianum ) s jeho hrubostí a kosmos ( Cosmos bipinnatus ) s jemnými listy.
 • Ruský šalvěj ( Perovskia ) je podrost (ošetřený jako trvalka) s listnatým listovím, které vypadá dobře na pozadí oblaku máku ( Macleaya Cordata ), se svými mnohem hrubšími listy, ačkoli v některých oblastech je invazivní rostlina ( a může být příliš agresivní pro vkus mnoha zahradníků i v regionech, kde není uveden jako invazivní). Hydrangea Incrediball je bezpečnější alternativou.
 • Pokud si ceníte vůně, nechte levandule ( Lavandula ) provést dvojí povinnost kombinováním s třapatkou ( Echinacea ). Hrubé listové listy kontrastují s jemnými, voňavými listy dříví.
 • Předchozí příklady jsou všechny slunečnice. Pro stín je jednou z možných možností sloní ucho ( Colocasia esculenta ), jehož listy jsou velmi hrubé. Stejně jako canna je to tropická rostlina. Pokud dáváte přednost chladně vytrvalým trvalkám s velkými listy, pěstujte rostliny leoparda ( Ligularia ). Spárujte je s černou trávou mondo ( Ophiopogon planiscapus Nigrescens) a / nebo hraniční trávou ( Liriope spicata ). Obě tyto rostliny tolerantní ke stínu jsou někdy označovány jako „okrasné trávy“, ačkoli technicky nejsou trávy. Bez ohledu na tento botanický fakt sdílejí jemnou texturu se skutečnými okrasnými trávami, a proto jsou užitečné pro vytváření kontrastů.