Trvalý Geranium rostlinný profil

Marie Iannotti
V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Odrůdy
 • Prořezávání
 • Podobné rostliny
 • Škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Květiny, které patří do rodu Geranium, se označují jako pravá pelargónie, vytrvalá pelargónie nebo trvalá pelargónie. Někdy je také označujete jako pelargónie jeřábů, protože jejich semenové lusky připomínají účet jeřábu.

V rodu Geranium je velké množství odrůd, ale většina běžně pěstovaných odrůd jsou nízko rostoucí, husté, kobercové rostliny s stonky květů, které strkají a tkají sousedními rostlinami. Květiny se vznášejí na rostlině v odstínech bílé, růžové, purpurové, fialové a modré. Květy jsou malé - asi 1 palec - a ve tvaru kalíšků, přitahujících spoustu motýlů a včel.

Botanický názevPelargónie
Běžné jménoGeranium, jeřáby
Typ rostlinyTrvalka
Zralá velikost6 palců až 8 stop vysoký, 6 palců až 4 stop široký
Expozice slunciPlné slunce, částečný stín, plný stín
Typ půdyKřída, jíl, hlína, písek
PH půdy5, 8 až 6, 3
Bloom TimeJaro, léto, podzim
Barva květuModrá, růžová, fialová, bílá
Otužilost zóny3 až 9
Nativní oblastVýchodní Severní Amerika

Jak pěstovat vytrvalé muškáty

Různé pelargónie jsou nespočetné, což znamená, že mezi jednotlivými typy se bude lišit správná péče. Obecně lze říci, že pelargónie dávají přednost plnému slunci a dobře odvodněné, středně bohaté půdě. Zvládají částečný stín, ale pokud jsou udržovány vlhké, jsou náchylnější k plísním.

Několik trvalých pelargónií kvetou jen jednou, obvykle na začátku sezóny. Většina z nich začne rozkvétat v polovině léta a ojediněle opakovat květ během vegetačního období. Novější odrůdy, jako je „Rozanne“, kvetou nepřetržitě celé léto.

Světlo

Pro nejlepší kvetoucí a nejsilnější rostliny pelargónie je umístěte na plné slunce do částečného stínu. Pokud se pěstuje v horkém, plném slunci, zajistěte pravidelnou vodu. Některé odrůdy pelargónie mohou tolerovat plný stín, ale pravděpodobně nekvetou tak plně jako ty, které mají dostatek slunce.

Půda

Geraniums nejsou specifické ohledně pH půdy, ale ideální je neutrální až mírně kyselá půda.

Voda

Geraniums jsou zařízení s nízkými nároky na údržbu, takže pouze voda, když půda zaschne. Pokud je na plném slunci, zalévejte rostlinu častěji. Rostlina může být náchylná k nemocem, pokud bude napojena nad hlavou.

Teplota

Geraniums rostou nejlépe za denních teplot mezi 65 ° C a 75 ° Fahrenheita a noční teploty mezi 50 ° C a 60 ° Fahrenheita.

Hnojivo

Vytrvalá pelargónie, která se pěstují venku, těží z hnojiva s pomalým uvolňováním, které zabrání vyluhování dusíku v případě silného deště. Hnojit rostliny kompletním suchým hnojivem, jako je 10-10-10, které se aplikuje v dávce 2 libry na 100 čtverečních stop půdy. Poté zalévejte hnojivo do země.

Pokud pěstujete pelargónie v interiéru, nepřidávejte hnojivo, dokud není rostlina zřízena. Jednoduše ji pěstujte v půdní směsi bohaté na živiny. Jakmile je stanovena, můžete ji oplodnit tekutým hnojivem, které má vzorec 20-20-20, s použitím poměru 2 polévkové lžíce na galon vody.

Propagace

Většina druhů otužilého pelargónie žije déle, pokud je rozdělena každé 3 až 5 let, ale můžete se častěji dělit, abyste zabránili šíření. Jakmile uvidíte, jak centrum vymírá, je rozhodně čas se rozdělit.

Rozdělte pelargónie na začátku jara do začátku léta, což rostlině poskytne čas, aby si mohla založit své kořeny před mrazem. Chcete-li rozdělit rostlinu, vykopejte ji a setřást půdu z kořenů. K oddělení použijte lžíci nebo nůž, ujistěte se, že každá divize má kořenovou část a listy. Znovu vložte každou rozdělenou část do původní hloubky a rostliny dobře zalévejte.

Odrůdy vytrvalých muškáty

Je možné pěstovat až 300 druhů pelargónií, včetně:

 • Geranium endressii 'Wargrave Pink': Nejběžněji pěstovaný pelargónie s lososovými růžovými květy, v zónách 3 až 8 roste vysoký 18 až 24 palců.
 • Geranium endressii 'Rozanne': Fialový-modrý hybrid, který kvete téměř nepřetržitě po celé léto. roste 18 až 24 palců v zónách 5 až 8.
 • Geranium endressii „Ann Folkard“: Je to jeden z prvních kvetoucího pelargónie s purpurovými květy, které kvetou po celou sezónu. Má koncové zvyky a v zónách 5 až 9 roste 6 až 8 palců.
 • Geranium endressii 'Double Jewel': Double-white petals with lilac center. Je to krátké a ideální pro kontejnery, protože roste 10 palců v zónách 4 až 8.
 • Geranium oxonianum 'Southcombe Double': Double, čistě růžové květy připomínají nadýchané astry. Roste 10 palců vysoký v zónách 4 až 8.

Prořezávání

Hardy pelargónie vyžadují malou péči, jakmile jsou stanoveny. Po rozkvětu se rostliny mohou trochu scraggly a u tolika choulostivých stonků je obtížné dosáhnout slepé uličky. Střih rostlin zpět na bazální růst zlepší jejich vzhled a podpoří opětovné rozkvět. Rostliny se vyplní během několika týdnů. Výjimkou je Geranium macrorrhizum, které je snadno slepé a nevyžaduje stříhání.

Podobné rostliny

Hledání rostliny pelargónie může být matoucí. První geraniové, s nimiž se většina zahradníků setkává, není vůbec pelargónie, ale Pelargonium, příbuzný trvalého pelargónie. Rozdíly zahrnují:

 • Tvar květů: Geraniums mají symetrické květy s 10 plodnými tyčinkami; Pelargonium má bilaterálně symetrické květiny se sedmi úrodnými tyčinkami.
 • Osivo rozptýlené: Geraniums odhodí jejich semena pryč; Semena pelargonia se vznáší ve větru.
 • Vzhled stonku: Geraniums mají štíhlé stonky; Pelargonia mají silné, sukulentní stonky.

Běžné škůdci a nemoci

Slimáci mohou napadat mladé rostliny pelargónie, zatímco plísně a rez mohou napadat listy, zejména v částečném stínu a / nebo vlhkém podnebí. Pomáhá střih a likvidace infikovaných listů.