Malování dřeva obložení správnou cestou

Steven Miric / Getty Images

Dřevěné obložení může způsobit pocit domova v teple a pohodlí. Pokud je však váš dům plný obložení, které je opatřeno datem, poškozeno nebo vyrobeno z nižší dýhy, bude možná muset jít. Pokud nemáte rozpočet na jeho odstranění, zvažte kabát barvy. To může okamžitě způsobit, že špinavé obložení vypadá svěží a jasné za zlomek ceny.

Malování nebo nelakování ">

Sporné téma je, zda lakovat dřevěné obklady a lišty. Pokud jde o levnou dřevěnou dýhu, která byla v 70. letech tak populární, je odpověď téměř všeobecně „ano“. Při diskusi o kvalitních obkladech z masivního dřeva může být rozhodnutí komplikovanější. Jednak se nic nevrátí, protože pokud se změníte názor, je téměř nemožné úplně obrousit barvu z obložení. Také prkna z masivního dřeva mají četné spáry, které se mohou otevírat a vykazovat vlasové trhliny, pokud se prkna během období nízké vlhkosti stahují.

Pokud se rozhodnete malovat přes dřevěné obložení u vás doma, postupujte podle příslušných kroků a ujistěte se, že se to dělá správně. Může to vypadat jako zbytečné čištění, broušení a základní nátěr, ale obložení vyžaduje zvláštní pozornost, pokud chcete, aby zeď vypadala co nejlépe.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Hadry
 • TSP nebo náhrada TSP
 • Dřevo výplň
 • Putty nůž
 • 150-drsný brusný papír
 • Utěsnit
 • Těsnící pistole
 • Základní nátěr blokující skvrny
 • Malířský váleček s pěnovými kryty válečků
 • Štětec
 • Nástěnné barvy
 • Ořízněte barvu

Instrukce

Vyčistěte lištu a obložení

Než se pokusíte s dřevěným obložením něco udělat, nezapomeňte jej vyčistit. Vlhký hadr zbaví většinu prachu, špíny a pavučin. Pokud existují vrstvy špíny, použijte roztok TSP (fosforečnan trisodný, vysoce odolný čistič) nebo náhradu TSP (která může být méně toxická) a vodu, abyste to všechno zbavili.

Nikdy nenanášejte špinavý povrch, protože barva nebude správně přilnout. Bude to také vypadat docela nedbalé, protože barva zachytí shluky nečistot, což znemožňuje získat plochý, čistý vzhled.

Vyplňte a obruste dřevo

Vyplňte všechny otvory nebo praskliny tmelem na dřevo pomocí nože a nechte jej zaschnout. Jakmile je zcela suchý, lehce obruste veškeré obložení (nezapomeňte na obložení a lišty) brusným papírem o zrnitosti 150. Cílem je sundat lesk a vytvořit lehce drsný povrch, aby barva přilnula. Zkuste se také nechat unést a příliš tvrdě pískovat. Až skončíte, otřete jej navlhčeným hadříkem a odstraňte veškerý prach.

Poznámka: Broušení je volitelné v závislosti na obložení a typu barvy, kterou chcete použít. Pokud plánujete použít základní nátěr na dřevěné stěny, nemusí být broušení nutné. V případě pochybností je vždy dobré brousit.

Těsněte se kolem obruby

Aplikujte těsnění na všechny mezery mezi panely a obložení a kolem oken a dveří. Ujistěte se, že používáte "malovatelné" těsnění. Nechte tmel zaschnout podle pokynů výrobce.

Připravte dřevo

Naneste tenkou vrstvu základního nátěru na dřevěné stěny pomocí pěnové houby. Po ruce držte štětec, abyste se dostali do jakýchkoli trhlin, švů nebo rohů, kam se válec nemůže dostat. Nezapomeňte zakrýt celou plochu, včetně jakéhokoli obložení. Nejlepší je použít základní nátěr na bázi oleje nebo základní nátěr blokující latexové skvrny. Zabráníte tak tomu, aby se všechny skvrny od mastnoty nebo dřeva dostaly dovnitř a zničily vaše lakování.

Malování obložení

Na všechny povrchy obkladů naneste tenkou vrstvu barvy. Začněte nahoře a pokračujte dolů, ujistěte se, že zakrýváte všechny mezery mezi panely. Sledujte a odstraňte štětcem veškerý přebytečný lak, který se shromažďuje mezi drážkami panelu. Ihned se postarejte o odkapávání. Nechte první vrstvu zaschnout podle pokynů a poté naneste druhou vrstvu.

Po dokončení nátěru a prvního nátěru může vypadat vaše stěna hotová, ale druhý nátěr zajistí nejlepší pokrytí a zlepší jeho trvanlivost. Určitě to stojí za čas a materiály.

Malování oříznutí

Malování oříznutí požadované barvy. Obvykle je nejlepší použít lesklejší povrch, než jste si vybrali pro stěny, ale ve skutečnosti jde o osobní preference. Lesklejší barva pomáhá obložení vyniknout a vytváří hladší povrch, který se snáze čistí.