Profil rostlin okrasných zelí (kvetoucí kale)

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Odrůdy
 • Pěstování v kontejnerech
 • Roste ze semen
Zpět na začátek

Okrasné zelí a kapusta vypadají a rostou velmi podobně jako jejich blízcí příbuzní jedlých zelí a kapust. Ačkoli jste je mohli jíst, byli vyšlechtěni pro vzhled, nikoli pro chuť. Jejich listy byly hybridizovány tak, aby se vyznačovaly fialovými, růžovými a krémovými bílými barvami, takže vypadaly spíš jako velké květiny než zelenina.

Rostliny s hladkým okrajem listů se nazývají kvetoucí zelí, zatímco rostliny se zoubkovaným nebo lemovaným okrajem listu se považují za kvetoucí kal. Stejně jako jejich jedlé sestřenice, okrasné zelí a kapusta jsou letničkami v chladném období. Okrasné zelí a kapusta vypadají obzvláště dobře na velké výsadbě nebo jako okrajové rostliny, kde se jejich purpurové odstíny dobře prolínají s jinými podzimními barvami. Nebo je použijte k nahrazení ročních teplých let v kontejnerech v zimě.

Botanický názevDruhy Brassica oleracea
Běžné jménoOkrasné zelí, kvetoucí kapusta
Typ rostlinyRoční
Zralá velikost18 palců vysoký a široký
Expozice slunciPlné slunce, částečně stín
Typ půdyLoamy
PH půdy5, 8 až 6, 5
Bloom TimeOkrasné listy na podzim zimou
Barva květuOkrasné listy ve fialové, růžové, smetanové
Otužilost zóny2-11
Nativní oblastJižní a západní Evropa
Fotografie Lamontagne / Getty Images
DigiPub / Getty Images

Jak pěstovat okrasné zelí a Kale

Pěstování okrasných verzí se příliš neliší od pěstování pravidelného zelí nebo kapusta. Ačkoli je můžete vysadit kdykoli, barevné pigmentace se nevyvíjejí až po mrazu nebo dlouhodobém chladném počasí. Pokud je vysadíte příliš brzy na podzim nebo na konci léta, budou rostliny zdlouhavé a zůstanou zelené.

Jsou to listy, které poskytují „květiny“ v okrasných zelí a kapustách. Pokud kupujete rostliny, budou pravděpodobně již vyzrálé a otevřené, i když se s poklesem teploty pravděpodobně barva zesílí. Pokud je začínáte ze semen, dejte jim asi 11 až 14 týdnů, aby dosáhly plné velikosti. To znamená, že je budete muset začít koncem jara nebo počátkem léta na výsadbu podzimu.

Při nákupu se rozhodněte pro větší rostliny, protože po výsadbě nemusí moc růst. Jakmile se zelí zakoření, horní část se zakrsne. Hledejte rostliny s krátkými stonky a relativně stejnoměrnými listy, bez děr a alespoň náznakem barvy. Pokud se po výsadbě objeví nějaké stonky květů, odřízněte je, abyste zabránili šroubování.

Světlo

Budou v pořádku na plném slunci nebo v částečném stínu. Při pěstování v teplejším klimatu je výhodnější částečný stín.

Půda

Zelí i kapusta preferují mírně kyselé pH půdy asi 5, 8 až 6, 5. Nejlepší je bohatá, dobře odvodněná půda.

Voda

Tyto rostliny rádi vysychají mírně mezi zalévání, ale budou trpět stresem, pokud zůstanou suché po delší dobu. Pokud vaše obvyklé chladné počasí zahrnuje déšť, pravděpodobně nebudete muset vůbec zalévat. Pokud existuje dlouhé suché kouzlo, občas vodu.

Teplota a vlhkost

Okrasné zelí a kapusta nevyvíjejí svou plnou barvu, pokud nezískají dobrý chlad z mrazu. Mohou vydržet po celou zimu, ale jejich vzhled hodně závisí na počasí. Příliš horké a budou se zasazovat do semen; příliš mokré a drsné a vypadají roztrhané. Přežijí, dokud teploty zůstanou nad 5 stupňů Fahrenheita. Prudký pokles teploty však může poškodit nebo zabít rostliny, které nebyly aklimatizovány.

Vzhledem k tomu, že většina škůdců je v chladnějších měsících vzácná, není příliš mnoho problémů, na které je třeba dát pozor. Mšice se zdají být nejtrvalejšími škůdci, ačkoli v některých oblastech je stále ještě aktivní zelný loupač a lupič, a plísně se mohou stát problémem, pokud počasí zůstává vlhké.

Hnojivo

Hnojit pouze v době výsadby pomocí vyváženého hnojiva, jako je 10-10-10 nebo 12-12-12. Nehnoďte, když rostete, nebo mohou ztratit barvu a zdlouhavé.

Odrůdy okrasného zelí

Pokud nerostete komerčně, není z čeho vybírat. Většina semenových paketů je jednoduše označena jako „okrasné zelí“. Nejlepší je vybrat si pouze kombinaci barev, která vás osloví. V případě nákupu rostlin se kvetoucí výhonky rozdělují na „lemované listnaté kultivary“ (kultivary s listnatými listy) a „kultivary listnatých listů“ (listy s jemnějšími vroubkovanými listy). Najdete tyto odrůdy:

 • "Chidori" kvetoucí kale má velmi kudrnaté okraje listů, s listy, které jsou fialové, krémově bílé nebo tmavě purpurové.
 • Okrasné zelí "Color Up" roste vzpřímeně, se zelenými listy a středy bílé, růžové nebo fuchsie.
 • Zelí "Osaka" má velké, hladké listy a středové barvy včetně růžové, červené nebo bílé.
 • Kvetoucí kapusta "Peacock" vypadá spíš jako její jedlé sestřenice, s volnějším růstem a hluboce zoubkovanými listy v červené, fialové nebo bílé barvě.
 • "Holub" roste na vysokém stonku a lze jej použít v květinových aranžmách.

Pěstování v kontejnerech

Pokud chcete pouze jednu nebo dvě rostliny, vypadají méně v kontejnerech než rozptýlené po celé zahradě. Ve skutečnosti vyrábějí pěkné, dlouhodobé náhradní závody pro strávené letní kontejnery. Mějte na paměti, že jakmile bude kořen svázán, nebude moc růst.

Roste ze semen

Semena zasévejte tři až čtyři měsíce před tím, než budete potřebovat rostliny plné velikosti, a nejméně šest až 10 týdnů před očekávaným mrazem. Pokud začnete semena v buněčných balíčcích nebo bytech, ujistěte se, že se transplantace vloží do větších květináčů, jakmile se objeví první pravé listy. Nechcete, aby jim riskovali, že budou tak svázaní potu tak mladí. Pokud jsou sazenice zdlouhavé, můžete přesadit až na dno kotyledonů.

Můžete také jednoduše nasměrovat své zelí do zahrady, protože bude teplé počasí. Lehce zakryjte zeminou a udržujte půdu vlhkou až do klíčení. Semena by měla vyklíčit během jednoho až dvou týdnů. Tenké až asi 18 až 24 palců od sebe, když jsou sazenice vysoké tři až čtyři palce.