Profil rostlin Nippon Daisy (Montauk Daisy)

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Prořezávání
 • Ostatní sedmikrásky
 • Škůdci a nemoci
Zpět na začátek

Montauk sedmikráska je bylina trvalka květ, který tvoří hromadu shluk. Může to být až asi 3 stopy (s podobným rozprostřením), ale konkrétní režim prořezávání, který přijmete, bude mít dopad na konečnou výšku. Lesklé zelené listy jsou kožovité textury a rostlina je ceněna pro svou houževnatost a odolnost vůči soli a suchu. Tento trvalek se doporučuje pro prostorné skalky, jako středně velké rostliny pro slunečné záhony a při xeriscapingu. Je dost nápadný na podzim, aby sloužil jako vzorová rostlina na podzim. Nippon sedmikráska také dělá dobrý řezaný květ.

Botanická jménaNipponanthemum nipponicum ( dříve Chrysanthemum nipponicum)
Společná jménaNippon sedmikráska, Montauk sedmikráska
Typ rostlinyBylinná trvalka květ
Zralá velikostVysoký 18 až 36 palců, s podobným rozprostřením
Expozice slunciPlné slunce
Typ půdyPrůměrná suchá dobře odvodněná půda
PH půdy5, 5 až 6, 5; mírně kyselá půda
Bloom TimeV polovině léta do začátku podzimu
Barva květuBílé lístky se zeleným středovým diskem
Otužilost zóny5 až 9 (USDA)
Nativní oblastiPobřežní oblasti Japonska; naturalizován na Long Islandu

Jak pěstovat Nippon Daisy (Montauk Daisy)

Tento trvalek lze snadno pěstovat na jakémkoli slunném místě s relativně suchou, dobře odvodněnou půdou. Chcete-li zasadit, vykopejte díru asi třikrát větší než je kořenová koule rostliny. Umístěte rostlinu do středu díry korunou i s půdní linií, pak doplňte díru, lehce zhušťujte půdu a dobře vodu.

Každé jaro mírně omezte nový růst, aby rostlina byla kompaktní a huňatá. Rozdělte shluky každé 2 až 3 roky, aby rostlina byla energická nebo aby je šířila.

Světlo

Tato rostlina preferuje plné slunce, ale bude tolerovat světlý stín. Některý odstín je výhodnější v horkém podnebí.

Půda

Nippon daisy se daří v suché, dobře odvodněné půdě a nemá rád mokrou půdu. Bude tolerovat téměř jakýkoli typ půdy, pokud je dobře odvodněný.

Voda

Tato rostlina upřednostňuje týdenní zalévání, ale bude se jí dařit zřídka; tato rostlina je docela tolerantní k suchu. Zalévání každých 7 až 10 dní je dostatečné pro udržení zdravé a kvetoucí rostliny.

Teplota a vlhkost

Nippon sedmikrásky preferují teplé, ale ne příliš horké podmínky. Rostlina toleruje širokou škálu úrovní vlhkosti.

Hnojivo

Krmení je obvykle zbytečné, ale vyvážené hnojivo 10-10-10 aplikované brzy na jaře může rostlině pomoci v chudých půdách. Nadměrné krmení může vytvořit příliš dlouhé stonky, které se propadnou.

Propagace Nippon Daisy

Sedmikrásky Nippon se velmi snadno šíří zvedáním a dělením kořenových shluků.

 1. Zalévat sedmikrásky několik hodin před tím, než začnete, změkčit shluky
 2. Použijte vidlici nebo lopatu k uvolnění půdy, potom jemně škádlete korunky rostlin ze země.
 3. Ruce oddělte kořenový shluk do sekcí. Zlikvidujte shluky, které vypadají staré nebo zvadlé, a poté použijte zbývající shluky k opětovné výsadbě.

Prořezávání

Tato rostlina se často stává dřevnatou, pokud každou zimu nezemře zpět na zem. Aby se tomu zabránilo, měli byste rostliny později na podzim nebo brzy na jaře snížit. Nožnice před stříháním sterilizujte pomocí isopropylalkoholu.

Na jaře a začátkem léta stáhněte nové stonky zpět na nejvyšší pupen několikrát, abyste vytvořili keřovník a lepší květiny, ale jakmile se začnou objevovat pupeny, přestaňte štípat. Deadhead strávil květiny stimulovat další kvetení.

Srovnání s jinými sedmikrásky

Skupina sedmikrásky zahrnuje velké množství druhů. Mezi nejoblíbenější patří:

 • Shasta daisy ( Leucanthemum x superbum ). Tato trvalka je klasická sedmikráska, s bílými okvětními lístky, které se otevírají do zlatého středu, namísto nazelenalého centra na sedmikrásky Nippon. Tato rostlina je o něco kratší než Nippon a byla vytvořena rozsáhlým křížením, které zahrnovalo Nippon sedmikrásku jako jednoho z jejích předků.
 • Sedmikráska ( Leucanthemum vulgare) je dalším předkem Shasta sedmikrásky. Je to tradiční sedmikráska divokých květů. Má menší květy než sedmikrásky Shasta nebo Nippon a sdílí stejné centrum žlutého zlata, jaké se nachází v Shasta.
 • Gerbera sedmikráska ( Gerbera jamesonii) . Tato skupina sedmikrásky je známá tím, že má velmi pestré květiny v různých odstínech. Je to mnohem kratší rostlina, otužilá pouze v tvrdostech USDA 8 až 10; jinde se pěstuje jako roční. Je to menší rostlina, která je o něco těžší pěstovat; vyžaduje vlhkou půdu než ostatní sedmikrásky.

Běžné problémy

Závažné problémy se škůdci jsou vzácné u sedmikrásky Nippon, ale plísňové choroby, včetně hniloby stonků a listových skvrn, mohou rostliny občas poškodit. Obvykle jsou způsobeny přetížením nebo příliš vlhkým počasím. Naneste vrstvu o velikosti 1 až 2 palce, abyste zabránili vystříknutí spór plísní v půdě na rostlinu.