Profil Monstera Adansonii (švýcarská sýrová rostlina)

Švýcarská sýrová rostlina, Monstera adansonii, dostala jméno podle velkých listů ve tvaru srdce, které se stárnutím zakryly otvory podobnými švýcarským sýrům. Pokojová rostlina, která je součástí rodiny Araceae pocházející z Jižní a Střední Ameriky, se snadno pěstuje a rád stoupá. Pokud jí dáte sázku nebo mřížovinu, aby rostla vzhůru, budete si užít větších listů s těmito jedinečnými otvory.

Tato „švýcarská sýrová rostlina“ je vynikajícím příkladem, proč používání běžných názvů u rostlin může být matoucí. Různé rostliny se nazývají švýcarské sýrové rostliny, včetně Monstera deliciosa a této malé krásy M. adansonii.

 • Botanický název: Monstera adansonii
 • Obecný název: Adansonova monstera, švýcarské vinné sýrové révy, závod s pěti otvory
 • Typ rostliny: Kvetoucí rostlina
 • Starší velikost: S dostatečnou podporou může dosáhnout až 10 až 20 metrů
 • Expozice slunci: Nepřímé slunce
 • Typ půdy: Rašelinová půda
 • PH půdy: 5, 5 až 7, 5
 • Bloom Time: Jaro, ale obvykle jen ve volné přírodě
 • Barva květu: Fialová, krémová
 • Otužilost zóny: 10-11
 • Nativní oblast: Střední a Jižní Amerika

Jak pěstovat Monstera Adansonii

Švestková sýrová réva je tropický ornament, který má vzdušné kořeny rostoucí směrem dolů od kmene. Tyto kořeny snadno dosáhnou země, což dává této rostlině sklon k révě. Tito lezci mají nápadné, perforované, hluboce zelené listy, díky nimž budete závidět každého sběratele rostlin, který stojí za jejich rašeliniště rašeliniště.

Světlo

Monster adansonii jsou původem z džunglí ve Střední a Jižní Americe, takže rostou v divočině pod pokrytím stromů. Proto rostliny rostou nejlépe na nepřímém slunečním světle. Pokud je na místě s přímým světlem, omezte jej na pouhé 2 až 3 hodiny ranního slunce.

Půda

Tato rostlina roste nejlépe v rašelinové půdě, která má velkou drenážní otvor. Rašelina pomáhá zachytávat vlhkost v půdě, aniž by umožnila její zamokření. Pro silný růst se zaměřte na pH půdy 5, 5 až 7, 0.

Voda

Před zavlažováním vinné révy se sýrem proveďte zkoušku kloubem - přilepte prst k čepu do půdy, abyste viděli, jak je půda mokrá nebo suchá. Pokud je půda téměř suchá, zalévejte ji. Nenechte půdu zcela vyschnout.

Teplota a vlhkost

M. adansonii se nejlépe pěstuje v zimní zahradě nebo skleníku, kde je maximalizována vlhkost, teplota a světlo. Jedná se o rostliny hluboké džungle, které se daří na velmi vysoké vlhkosti, hodně vlhkosti během období dešťů a vysokých tempech. Dospělé rostliny jsou také lezci, takže pokud jsou správně pěstovány, mohou být agresivní. Čím blíže můžete napodobit přírodní podmínky rostliny, tím lépe - často vybírejte dobře osvětlené, teplé a vlhké koupelny nebo kuchyně nebo mlhové rostliny. Můžete také umístit zvlhčovač do blízkosti rostliny, aby byl vzduch vlhký. Pokud je to možné, udržujte nad 60 stupňů Fahrenheita, ale s jistým umíráním může přežít krátká studená kouzla. Přesuňte rostliny venku v létě.

Hnojivo

Poté, co jste zalévali nebo přesazovali rostlinu, nehnoďte do čtyř až šesti měsíců, pokud používáte půdu pro zalévání obecné pokojové rostliny. Tyto půdy mají již pomalu přimíchávané hnojivo. Odtud hnojíte, když budete vodu v letních a jarních měsících, poté se během podzimních a zimních měsíců zdržte krmení.

Potting a Repotting

V přírodě jsou M. adansonii horolezci, kteří sbírají stromy deštného pralesa na baldachýn a zvětšují se, jak rostou. Většina pěstitelů je však používá jako přívěsy nebo závěsné rostliny, což vyžaduje méně časté přesazování. Podle potřeby střídejte každý druhý rok a každoročně obnovujte zalévání půdy. Pokud je nebudete chovat ve výživné půdě, budou tyto rostliny poškozovat.

Propagace Monstera Adansonii

Propagace je nejlepší pomocí řízků řízků s kořenovým hormonem. Řezání udržujte v teple a chráněno, dokud nenastane nový růst. Pamatujte si, že může trvat chvilku, než nové řízky zakoření, takže buďte trpěliví a udržujte je ve vlhkém a teplém prostředí. Mnoho zahrádkářů se rozhodlo zabalit své řízky do izolace vlhkosti a zlepšit tak šanci na přežití.

Odrůdy Monstera Adansonii

Ve skutečnosti existuje 41 druhů Monstera, včetně M. adansonii . Všechny z nich jsou původem z Mexika, Střední a Jižní Ameriky, ačkoli některé z těchto druhů v jejich přirozeném prostředí pravděpodobně vyhynou. Stejně jako mnoho aroidůM. adansonii dvě formy listů - mladistvé a dospělé. Většina rostlin v zahradních centrech bude obsahovat formy listů mladistvých, s charakteristickými otvory v listech. Většina záměny obklopující tento druh je způsobena tím, že se změny rostlin vytvářejí několikrát, jak stárne a žádné dvě rostliny nevypadají stejně.

Ačkoli jiné rostliny Monstera vypadají podobně jako adansonii, jako je například M. obliqua, je tento druh ve skutečnosti mnohem vzácnější než švýcarské sýrové víno. Má také tenčí listy a větší otvory v těchto listech než M. adansonii.

Prořezávání Monstera Adansonii

Švestková sýrová réva je horolezec, takže v případě, že se vymkne kontrole, může být nutné ji ořezat. Prořezávání na jaře do podzimu odstraněním vrcholu růstu, stejně jako všechny mrtvé nebo poškozené listy. Řez v blízkosti hlavního stonku, aby se zabránilo pahýly.

Toxicita Monstera Adansonii

M. Adansonii je pro kočky a psy středně toxický kvůli nerozpustným oxalátům vápenatým. U domácích zvířat může způsobit otok, zvracení nebo pálení.