Přednosti a nevýhody kovových střech

Scott Hailstone / Getty Images

Kovové střechy jsou běžnou volbou, a to jak v nové konstrukci, tak v případě, kdy je třeba vyměnit stárnoucí střechu. Kovové střešní výrobky mohou být vyrobeny z různých kovů, včetně galvanizované oceli, mědi, hliníku nebo cínu, a mohou používat několik různých instalačních systémů. Kovová střecha má mnoho výhod, ale také několik nevýhod.

Překvapivě je jeden z hlavních obav, které lidé mají o kovových střechách, bez zásluh: Kovové střechy nepřitahují blesky.

Kovové střechy a osvětlení

Mylná představa, že kovové střechy přitahují blesky, je pravděpodobně proto, že samotný kov je znám jako dobrý vodič elektřiny, a lidé proto předpokládají, že kovová střecha musí přitahovat blesky. Ve skutečnosti, když blesk zasáhne, hledá cestu k zemi a téměř vždy zasáhne jakýkoli objekt, který je nejvyšší v oblasti, která má také přímou cestu k zemi. Vaše kovová střecha není uzemněna, a proto osvětlení nemá důvod ji zasáhnout.

Kovová střecha nijak nečiní váš dům zranitelnějším nebo citlivějším na úder blesku.

Některé skutečné nevýhody kovových střech

Strach z úderů blesku může představovat imaginární problém, ale kovové střechy mají několik skutečných nevýhod.

Nevýhodou, která představuje skutečné bezpečnostní riziko, je skutečnost, že kovové střechy jsou skutečně kluzké, pokud jsou mokré nebo pokryté sněhem. Nikdy není dobré lézt na kovovou střechu, když je vlhká nebo pokrytá sněhem. Jsou tak kluzké, že „lavina“ sněhu ze střechy je určitým rizikem v oblastech, kde v zimě dochází k těžkým sněžením. To má několik výhod, protože sníh, který sklouzne ze střechy, se na něm nemůže hromadit. Lidé, kteří vlastní domy s asfaltovým šindelem v těžkých sněhových oblastech, mohou v zimě potřebovat hrabat sníh ze svých střech, ale v domácnosti s kovovými střechami to nikdy není problém. Je ale také možné, aby sníh lavil mimo kovovou střechu v takovém množství, že může poškodit paluby, keře, auta nebo dokonce lidi.

V lyžařských oblastech známých těžkými sněženími jsou kovové střechy často vybaveny sněhovými kryty - kovovými nebo plastovými sponami nebo dokonce vodorovnými tyčemi připevněnými k pevným konzolám. Majitelé domů mohou použít stejnou technologii, aby zabránili lavinám ze střech svých domů.

Varování

I když jsou suché, kovové střechy budou kluzší než jiné typy zastřešení. Pokud potřebujete lézt na kovovou střechu, první ochranou je dobrý pár bot, které přilnou k vašemu typu kovové střechy. Pokud provádíte jakoukoli významnou práci na střeše nebo pohybujete materiálem, měli byste použít standardní vybavení proti pádu, včetně postroje s bezpečnostním lanem připevněným ke střešní kotvě. Kotvy pro stojící střechy kovových střech se připevňují na švy, takže nemusíte vrtat otvory do střechy.

Dalšími nevýhodami kovových střech nejsou otázky bezpečnosti, ale pouze otázky pohodlí nebo cenové dostupnosti:

  • Kovové střechy mohou být při bouřkách nebo krupobití hlasité. Je to jednoduchá skutečnost, že jakýkoli předmět padající na kovovou střechu bude hlasitější než předměty dopadající na střechu z asfaltu nebo střechy ze dřeva. Moderní instalační procesy se mohou proti tomuto hluku poněkud izolovat, ale v průběhu času to majitelé kovových střech zřídka považují za vážnou nevýhodu.
  • Kovové střechy mohou časem vyblednout nebo mohou být náchylné ke skvrnám.
  • Pokud není správně instalována, kovové střechy mohou selhat ve švech. Je nezbytné mít kovovou střechu nainstalovanou kvalifikovaným a zkušeným dodavatelem.
  • Kovové střechy jsou podstatně dražší než většina ostatních možností. Například ve srovnání se střechou z asfaltového šindele je kovová střecha alespoň dvakrát dražší. Nezapomeňte však, že průměrná kovová střecha vydrží mnohem déle než střecha z asfaltového šindele.

Výhody Skvěle převažují nad nevýhodami

Kovové střechy stále rostou v popularitě a jedna z jejich „nevýhod“ se ve skutečnosti ukazuje jako výhoda při pohledu z velkého obrazu. Ačkoli zpočátku mnohem dražší než střecha z asfaltového šindele (například), kovová střecha trvá mnohem, mnohem déle, a v konečném opatření je obvykle lepší investice.

Mezi mnoho výhod kovové střechy:

  • V případě střechy z asfaltového šindele je délka života 50 až 75 let nebo dokonce více oproti 15 až 25 letům života.
  • Povrch odráží teplo a snižuje náklady na chlazení v horkém podnebí.
  • Jsou-li správně nainstalovány, jsou méně náchylné k prosakování než šindele.
  • Odolávají poškození větru lépe než jiné možnosti zastřešení.
  • Kovové střechy jsou ohnivzdorné, což z nich činí dobrý výběr v oblastech, kde je riziko požáru.
  • Kovové střechy jsou recyklovatelné, jakmile dosáhnou konce své životnosti.