Profil rostlin lupiny

V tomto článku rozbalte
 • Jak pěstovat
 • Světlo
 • Půda
 • Voda
 • Teplota a vlhkost
 • Hnojivo
 • Propagace
 • Prořezávání
 • Terénní úpravy
 • Odrůdy
Zpět na začátek

Pozorovatelé divokých květů všude slaví, když kvetou jarní lupiny a ohlašují vzhled květin prohlídkami a festivaly z Maine do Kalifornie. Vlčí bob je ideální květina pro začátečníky, vyžaduje méně než hodinu péče za rostoucí měsíc. Jejich výmluvný vzhled je vysoký, nápadný věnec květin, který může přicházet v mnoha barevných variantách s působivým šedozeleným texturovaným listovím.

Botanický názevLupinus
Běžné jménoLupin, bluebonnet
Typ rostlinyVětšinou trvalé, i když některé jsou roční
Zralá velikost1 až 5 stop vysoký
Expozice slunciPlné nebo částečné slunce
Typ půdyDobře odvodněná zemina
PH půdyMírně kyselý až neutrální
Bloom TimeJaro léto
Barva květuČervená, bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová
Otužilost zóny3 až 7
Nativní oblastStředozemní a Andské pohoří

Jak pěstovat vlčí bob

Lidé kdysi věřili, že lupinové květiny nasákly všechny živiny z půdy, což vedlo ke společnému názvu odvozenému z latinského slova pro vlka. Rostliny Lupinus jsou však členy čeledi hrachů, Fabaceae a podobně jako hrášek jsou rostliny schopny fixovat dusík v půdě. Pokud jsou podmínky pěstování správné, vlčí květiny jsou stejně doma v zahradě nebo na okraji silnice. Lupiny kvetou po dobu dvou měsíců, které se mohou pohybovat od května do července v závislosti na odrůdě a pěstitelské zóně.

Světlo

Upřednostňuje se plné slunce. Lupina může růst částečně ve stínu, ale kvetení bude sníženo. Pokud zasadíte lupiny v hlubokém stínu, nebudou květovat. Nápravou je oříznutí sousedních keřů a stromů.

Půda

Lupiny potřebují neutrální až mírně kyselou půdu, i když mohou růst ve velmi kyselých půdních podmínkách. Lupiny nepotřebují bohatou hlinku, ale je důležité pěstovat rostliny ve velmi dobře odvodněné půdě, aby se zabránilo hnilobě kořenů. Písečné půdní podmínky a špatná skalnatá půda podporují růst vlčího lupiny. Vysokým Russell lupinovým křížencům může těžit z vytyčení. Můžete použít rastrové roštové sázky, abyste se vyhnuli vázání jednotlivých stopek na sázky.

Voda

Ačkoli lupiny vyžadují dobrou drenáž, mají také rádi pravidelné zavlažování, takže pokud jsou podmínky suché, poskytněte každý týden ekvivalent jednoho palce deště. Lehce mulčovat vlčí bob v horkém podnebí, aby půda zůstala chladná a vlhká. Vytrvalé lupiny jsou odolné vůči suchu, takže jakmile budou zřízeny, zřídka potřebují další zalévání.

Teplota a vlhkost

Vlčí bob může selhat, pokud je příliš mnoho slunce nebo vysoké teploty, zejména na začátku léta. Lupiny dávají přednost chladnému slunečnímu záření před spalujícím letním sluncem. Pokud jste vysadili lupiny v zóně vyšší než doporučení amerického ministerstva zemědělství nebo na horkém místě v zahradě, zvažte transplantaci.

Hnojivo

Lupiny nevyžadují hnojivo a ve skutečnosti příliš mnoho hnojiv může povzbudit nadměrný růst listů na úkor květů.

Propagace lupin

Spuštění lupin ze semen je ekonomický způsob, jak v následující sezóně získat nádhernou květinovou zahradu. Plášť semen je tuhý a semena mají lepší klíčivost, pokud si pláštěnku semena ponoříte nebo ji přes noc ponoříte do vody. Umístěte ji asi 1/4 palce hluboko venku v trvalé oblasti, která dostává plné slunce; díky dlouhému taprootu se netransponuje snadno. Očekávejte klíčivost za 14 až 30 dní.

Prořezávání

Lupiny těží z slepé uličky nebo odstranění vyčerpaných květů po odkvětu. Tím se zabrání nechtěným dobrovolníkům převzít zahradu a může to povzbudit některé další přeměny. Tím, že zabráníte lupinům ve vývoji semenných hlav, umožníte rostlině přesměrovat energii na růst kořenů a listů, což má za následek zvýšenou vitalitu rostlin.

Terénní úpravy

Bohaté nektarové obchody lupinových květů z něj dělají oblíbeného motýla i včely. Zasazte je spolu s dalšími oblíbenými motýlky z počátku léta, které se daří za podobných podmínek, jako je mák, penstemon nebo allium.

Vlčí bob je vítaným doplňkem k divokým zahradám a loukám, ale jsou to také dobře chované rostliny, které se přizpůsobují trvalým hranicím nebo chalupě. Pěstujte dostatek lupin pro vázu, protože jejich tuhé duté stonky udržují bodce květin vztyčené v uspořádání. Když jsou asi 3/4 květů otevřeny pro nejdelší aranžmá, stříhejte květiny.

Lupiny podléhají několika škůdcům a chorobám. Mšice se vyskytují brzy na jaře, stejně jako slimáci a hlemýždi. Prášková plíseň může kolonizovat rostliny v období dešťů až do bodu, kdy je nejlepší odříznout poškozené listy a čekat na opětovný růst.

Odrůdy lupin

Husté květinové hroty vlčího bobu mohou ozdobit vaši květinovou zahradu v odstínech fialové, růžové, červené, bílé a žluté. Listy se podobají palmovým listům, každý se sedmi až deseti segmenty letáků.

Ačkoli směsi duhového hybridního lupiny jsou nejoblíbenější komerčně dostupnou lupinou, původní modrý kmen je nejtěžší. Postupem času modré lupiny v duhové směsi budou přetrvávat a stanou se trvalkami, zatímco méně přizpůsobivé barvy vymizí.

 • Russell smíšené barvy: Tato hybridní směs duhy a bicolor byla vyšlechtěna v roce 1937 a naturalizována v mnoha oblastech. Základem všech nových kultivarů.
 • Lupinus polyphyllus : Druhy prodávané ve směsích divokých květů se skládají ze všech modrých květů.
 • Galerie série: Husté hroty květin v této kompaktní rostlině rostou ne více než 2 stopy.
 • Trpaslík Lulu: Tyto rostliny rostou asi 2 metry vysoké v duhové barvě a vyznačují se neobvykle hustými rasami.
 • Minareta : Tato 18-palcová odrůda vypadá ohromeně v závěsech podél okraje okraje nebo v kvetoucích nádobách.