Tipy pro odstraňování japonských chřestýšů

David Beaulieu

Pokud jste v některém z domovů, ve kterých jste žili, měli ve dvoře rostoucí porosty japonského křídlatka ( Polygonum cuspidatum ), jste si vědomi několika důležitých skutečností, které ukazují, proč je tak důležité odstranit tento plevel z vašeho majetku. Například víte, že:

 • Oblast, kterou takový stánek spotřebuje, je zbytečná. Tam nemůžete pěstovat trávník, nemůžete tam pěstovat zahradu.
 • Pokud tato invazivní rostlina nabízí vůbec nějakou krásu, je to pouze na podzim, když je v květu. Fuzzy vzhled jeho květinového displeje (z dálky) je tím, co mu dalo alternativní běžné jméno „fleeceflower“. Ale stonky rostliny na jaře a v létě nenabízejí žádnou okrasnou hodnotu. A co je horší, když stonky v zimě morfují na suché, hnědé, dřevité, mrtvé hole, stanou se naprosto ošklivými. Vzhledem k tomu, že trvá několik let, než se tyto hůlky rozpadnou, posadí vaši krajinu do trvalých očí.
 • Japonský uzlík může dokonce snížit domácí hodnoty. Ve Velké Británii hypoteční věřitelé stále častěji odmítají hypotéku na nemovitost, na které roste japonská křídlatka. Všude může být dopad jemnější, ale stále je cítit. Potenciální kupující mohou například takovou vlastnost převést buď proto, že vědí, jak obtížné je eradikovat japonskou křídlatku, nebo prostě zjistí, že to příliš zlehčuje vzhledu nemovitosti.

Odstranění japonského křídlatka je snazší říci než udělat a lze argumentovat proti jakékoli metodě kontroly plevelů, kterou vyzkoušíte. Podívejme se na výhody a nevýhody dvou způsobů odstranění.

O kouření japonského křídlatka

Jedním ze způsobů, jak se pokusit zabít japonského křídlatka, je udeřit ho plachtou. Odůvodnění tohoto přístupu je dostatečně jednoduché:

 • Japonský chřástal potřebuje růst a vodu.
 • Řezáním dolů a pokrytím oblasti, kde roste nepropustným materiálem, zbavujete plevel to, co potřebuje k růstu.
 • Nakonec bude japonský uzlíček vyhladovělý.

Klady

 • Je to organické.

 • Nemělo by to způsobovat velké potíže lidem, kteří si mohou dovolit být trpěliví.

Nevýhody

 • Bude to trvat dlouho.

 • Být rhizomatous rostlina, tento plevel je dokonale schopný vysílat výhonky za okraje vaše plachty.

 • Tento projekt je náročný na pracovní sílu. Než budete moci položit plachty, musíte na ně připravit půdu.

Jim Glaister z The Knotweed Company, LTD podotýká, že postavení japonského křídlatka ohroženého útokem tak závažným, jako je útok způsobený kouřením, se dostane do stavu klidu po dobu až 20 let. Během těchto 20 let bude žít z živin, které uložil ve svém podzemním systému.

Je to způsob, jak rostliny zvětraly bouři, dokud se nevrátí příznivé podmínky (odstranění plachet, v tomto případě), účinný mechanismus přežití. Pokud z jakéhokoli důvodu musíte odstranit plachty dříve, než vyprší 20letá čekací doba, japonský uzlíček se vrátí.

I když můžete tak dlouho čekat, až japonský uzlíček vyčerpá své zásoby živin, stále nemáte jasno. Plevel se bude snažit „porazit plachty“ vyskočením mimo obvod oblasti plachty. Když tyto útěky najdete, musíte je odstranit, protože v opačném případě dojde k fotosyntéze (když sluneční paprsky zasáhnou jejich listy) a do systému podzemku bude posláno posílení živin.

Na druhou stranu existují určité výhody pro metodu kouření.

I když můžete doplnit pomocí chemických herbicidů (zabít útěky), nemusíte, takže tuto metodu lze považovat za organickou. Zabíjíte japonskou křídlatku trpělivostí, nikoli chemikáliemi. Z vojenského hlediska by ekvivalent držel město v obležení po dobu několika let, aby vyhladověl obyvatele, než aby šel do úplného útoku.

Pokud si přejete zůstat organický a vyhnout se postřiku na kontrolu těchto úniků, potopte bambusové bariéry po několika stopách, po celém obvodu plachet. Pro velké oblasti však toto řešení představuje spoustu práce a značné náklady.

Dokud nebude spěchat s daným prostorem něco trvalejšího, jednoduše plánujte ponechat plachty na místě po dobu 20 let. To, co zde dělá trpělivější cvičení, je to, že se můžete jednoduše postavit přímo nad plachty pomocí vyvýšených lůžek nebo kontejnerových zahrad. A mulčování lze aplikovat na oblasti plachty mimo vyvýšené postele a / nebo kontejnerové zahrady, a to jak pro zakrytí plachet, tak pro ochranu před UV paprsky. Takže, zatímco budete čekat, prostor může být stále atraktivní a funkční.

O postřiku japonského křídlatka

Populární způsob odstranění je postřik japonských chřástalů herbicidem. Také má své klady a zápory.

Klady

 • Je to méně práce než používání plachet.

 • Můžete povolit oddenkový systém rostlin, aby proti nim pracoval.

 • Pokud to uděláte správně, postřikem může japonský chřástal rychlejší odstranit.

Nevýhody

 • Není to organické.

 • Herbicid, který se nejčastěji používá ke stříkání japonských chřestýšů, zabije také všechno, s čím přichází do styku.

 • Pokud se nestříkáte správným způsobem, japonský uzlíček může také použít svou „ochranu proti klidu“ proti herbicidu.

Chemickým herbicidem, který se k ničení tohoto plevele nejčastěji používá, je glyfosát (prodává se nejčastěji pod značkou „Roundup“). Glyfosát je stále častěji kontrolován jako potenciálně nebezpečný pro zdraví postřikovače.

Dalším problémem s glyfosátem je, že není selektivní: nediskriminuje to, co zabíjí. Pokud se například na trávníku nebo keře dostanete, poškodí je.

Glaister zdůrazňuje, že přesně to, jak stříkáte, může být rozhodující pro váš úspěch. Mnoho majitelů domů si myslí, že stříkání častěji znamená, že dělají „lepší práci“, ve skutečnosti dělají chybu. Intenzivní postřik způsobuje, že se zapne obranný mechanismus dormance japonského uzla. Ano, postřik zabíjí nejvyšší růst, ale odnoží žijí dál, připraveni bojovat další den (po dostatečné pauze). Výsledkem je, že se plevel vrací za několik let. Pro boj proti tomuto výsledku doporučuje Glaister postupnější přístup k postřiku.

Postřik má však své výhody.

Na rozdíl od metody kouření se na postřikování podílí jen velmi málo přípravných prací. Ve skutečnosti si dokonce můžete koupit spreje ve formě připravené k použití, abyste se vyhnuli jakémukoli míchání.

Nejlepší čas na stříkání je na podzim. To je roční období, kdy se živiny nejčastěji ukládají v oddencích rostlin. Když tedy nastrkujete herbicid na list, dostane se přímo do kritického podzemního úložiště živin pro japonského chřástal.

Vydržet až do pádu do postřiku (na rozdíl od postřiku během jara a léta) také navazuje na Glaisterovu radu o efektivnějším méně častém postřiku. I když je nemožné stanovit časový rozvrh, měli byste být podle této metody schopni eradikovat japonskou křídlatku během několika let, než po desetiletí.