Jak zimovat váš dvůr a zahrady na podzim

Pokud potřebujete nějakou motivaci k provádění péče o trávník a zahradu, pomyslete na veškerou radost, kterou vám trávník a výsadba poskytovala během jara a léta. Abyste zajistili, že příští vegetační období dosáhnete stejných výsledků, věnujte čas přípravě travních porostů a výsadebních ploch pro předcházející chladné měsíce. To je nejlepší způsob, jak pomoci vaší zemi dostat se na dobrý start, jakmile se teplé počasí vrátí.

Krmení trávníku

Podzim je rozhodující čas pro zlepšení zdraví trávy pro příští rok. Začněte odstraněním plevelů širokolistých, aby se minimalizovala konkurence o dostupné živiny a vodu. Dále nechte provést půdní test pro kontrolu například pH půdy vašeho trávníku. Pokud test prokáže nadměrnou kyselost, okamžitě aplikujte vápno, protože jeho účinky neprobíhají okamžitě. Nebo, pokud je vaše půda příliš zásaditá, použijte síru. Testování půdy vám také řekne, zda je zhutněno; pokud ano, je čas na provzdušnění jádra, aby se živiny dostaly hluboko do kořenové zóny. Pokud je to možné, proveďte provzdušňování a opětovné hnojení.

Pokud máte trávy v chladném období, nejlepší čas k oplodnění je na konci léta až brzy na podzim. Tomu se někdy říká „krmení mostem“. Protože tyto trávy jsou nejaktivnější v období mírného počasí - ne příliš horké, ani příliš chladné - právě v tomto okamžiku mohou nejlépe využít živiny poskytované hnojivem. Hnojení podporuje růst kořenů a pomáhá trávníku zotavit se z letního vedra při jeho přípravě na další vegetační období.

Nakládání s listy

Pokud jde o hrabání listů, někteří lidé se rozhodnou používat listové fukary nebo sbírat všechny listy a házet je do odpadu. Zde je lepší možnost: Před položením sekačky na trávu na další zimu ji vypalte - ujistěte se, že je lapač trávy připojen - a s ní přejeďte přes listy. Něco jako „vysávání“ listů z trávníku. Rozdrcené listy uložte na hromadu kompostu, která má v zimě tendenci klesat na „hnědých“ materiálech. Vyhrazené listy uchovávejte na popelnicích nebo na jakémkoli jiném suchém místě a podle potřeby je přidejte do hromady.

Rozdrcené listy můžete použít také pro zahradní kompost. A pokud máte více listů, než kolik můžete použít, a musíte je vyhodit, jejich skartování sekačkou na trávu je učiní mnohem kompaktnějšími, takže nebudete muset používat tolik pytlů na odpadky.

Zeleninové zahrady

Po sklizni ovoce a květin by péče o zahradu na podzim měla vystoupit na vrchol vaší agendy. Odstraňte ze zahrady starý rostlinný materiál a vložte jej do koše na kompost. Pokud ji ponecháte v zahradě, příští vegetační období by vyvolalo choroby rostlin.

Nyní se můžete rozhodnout, že svou zahradní půdu budete rotovat. Zatímco někteří odborníci tvrdí, že nadměrné rototilling může způsobit více škody než užitku, někteří zahradníci se spoléhají na malé zahradní kultivátory, aby zabránili plevelům v zeleninových zahradách. Rotační vrtání na podzim se může zdát předčasné, ale vaše jarní zahrádkářská práce může být mnohem jednodušší.

Pokud se chystáte roztočit zahradu, je čas nanést vápno (pokud půdní testy naznačily, že vaše pH je příliš nízké). Účinky vápnění se neprojevují několik měsíců, takže vápnění na jaře je pro příští rok plodiny příliš pozdě.

Budete také muset chránit své ornice před přísnými zimami. Máte zde dvě možnosti: Můžete zasadit krycí plodinu pro velké postele nebo použít mulč, což je efektivnější pro menší postele. Nezapomeňte, že budete mít připravený zdroj kompostu v listech, které se hrabete nebo sekáte sekačkou na trávu.

Vytrvalá lůžka

Celoroční zahradní postele by se měly v ideálním případě vyčistit a mulčovat jako součást vaší práce na podzimních zahradách. To je také vhodný čas k odstranění starých stopek a listů. Stejně byste to museli udělat na jaře, takže můžete být o krok napřed a postele mezitím vypadají úhlednější.

Pokud však na podzim nedokážete mulčovat vaše trvalá lůžka, nečistěte staré stonky a listy; budou sloužit jako provizorní kompost, který poskytne určitou míru ochrany kořenům vašich trvalek. Jinými slovy, úklid a mulčování jdou spolu: buď obojí, ani jedno. Ale je nejlepší udělat obojí, aby vaše zahrada nebyla chráněna před chorobami a dobře izolovaná.

Stromy a keře

Zezimujte malé listnaté keře, které mají křehké větve, se štíhlou nebo jinou strukturou, která jim z končetin udrží těžké sněhové podmínky. Opadavé keře nezajímají ani o zimu, takže tím, že je zakryjete, nic neztratíte vizuálně. Naproti tomu Evergreeny jsou základním kamenem zimní krajinářské estetiky.

Zalesnění stromů a větších keřů lze do značné míry dosáhnout jednoduše zaléváním na podzim, protože poškození v zimě, které utrpí, pramení z jejich neschopnosti čerpat vodu ze zamrzlé země. „Vyvarujte se zalévání stromů koncem léta nebo začátkem podzimu, než padnou listy, takže mohou„ ztuhnout “na zimu, “ uvádí Sherry Lajeunesse, v článku v Montana State University Extension. "Pak na konci podzimu, když listnaté stromy upustí své listy, ale než zem zamrzne, dejte stálezeleným i listnatým stromům a keřům poslední hluboké zalévání, které jim vydrží zimou." Stejný zdroj nám také připomíná „vodu pod celou oblast baldachýnu a dále“, abychom pokryli celou kořenovou oblast.