Jak použít čisticí hadřík k čištění povrchu

Prach je jedním z největších nepřátel bezchybného lakování. Na první pohled může váš malířský materiál vypadat čistě a připraven jít. Když ale otřete prstem nebo rukávem košile, získáte úplně jiný příběh: šedý nebo dokonce černý opar prachu pokrývající celý povrch.

Pokud jste na lakování povrchů před natíráním použili dílčí vakuum nebo bavlněné hadry, možná víte, že tyto nástroje odstraňují hodně prachu, ale ne všechno. Při prvním použití lepicí látky budete ohromeni tím, jak důkladně odstraňuje nejmenší částice prachu z povrchů při přípravě na lakování, barvení nebo konečnou úpravu.

Co je to látková tkanina ">

Tkanina na lepení je velká plachta z volně tkaného sýru napuštěného včelím voskem. Cheesecloth je jakákoli volně tkaná textilie, podobně jako lékařské gázy.

Vrstva lepicí tkaniny může být nařezána na menší velikosti. Protože včelí vosk je lepkavý, prach a jiné lehké částice na něm ulpívají. Používá se lepicí tkanina, dokud není naložena s příliš velkým množstvím úlomků, aby byla účinná již déle, a poté se odstraní.

Jak funguje látková utěrka

Použití lepicí látky lze přirovnat k utírání povrchu vlhkým hadříkem, ale bez škodlivých účinků vody na porézní povrch. Volně tkaná, hedvábná tkanina tenkého plátna je impregnována přírodním včelím voskem, který působí jako magnet na prach, ale nepronikává póry tak, jak voda.

Tack utěrky jsou baleny jako velké listy, které jsou pevně utěsněny v plastu. Většina uživatelů je pro použití rozřeže na menší sekce. Profesionální malíři a zpracovatelé dřeva používají k čištění povrchů, jako jsou základní desky nebo čalounění, před lakováním, barvením nebo vrchním nátěrem laky utěrky. Po lehkém otření lepicí utěrkou bude povrch zcela hladký a bez prachu.

Lepicí utěrka je jednorázová položka, což znamená, že ji nelze opláchnout a znovu použít. Když je plná pilin a částic, musíte je zahodit.

Kde použít hadr

K čištění malých vnitřních ploch nebo předmětů pro malování nebo povrchovou úpravu použijte lepicí hadřík, protože vyniká při zachycování pilin, kovových hoblin a jiných suchých stavebních částic. Mezi vhodné povrchy a použití lepicích tkanin patří:

 • Základní desky
 • Obložení dveří a oken
 • Okenní muntiny a sloupky
 • Tvář kabinetu
 • Čelní zásuvky
 • Malá množství prachu ze sádrokartonu
 • Nábytek před lakováním

Kde se vyvarovat používání hadříku

Nafukovací hadry nejsou vhodné pro každé použití. Povrchy musí být relativně čisté, aby lepicí tkanina mohla vykonávat svou práci při odstraňování těch nejlepších prachových částic. Půda ve velkém množství se jen potře, když se otře hadříkem. Tack utěrky dobře fungují pro odstranění posledních zbytků prachu, ale rychle se ucpávají a neměly by být používány jako kartáče k provádění hlavních čistících prací. Nepoužívejte lepicí utěrku pro:

 • Vlhké povrchy
 • Sklenka
 • Kov
 • Keramika nebo porcelán
 • Drsné oblasti
 • Kůže nebo látky

Jak používat hadr

Snadno se používá lepicí tkanina. Pracovní povrch se 4 čtverečními stopami lze otřít hadříkem za méně než pár minut. I když to není nutné, při manipulaci s lepícím hadříkem se doporučuje používat latexové nebo vinylové rukavice. Včelí vosk není škodlivý ani toxický, ale může to být nepříjemné, protože vaše ruce zůstávají lepkavé po celý den.

Pomocí obchodních nůžek nebo užitkového nože rozřežte lepicí látku na zhruba 5 palců na 5 palců čtverců. Lepicí tkanina má tendenci lepit nůžkové nože, takže se vyhněte použití dobrých textilních nůžek na stříhání lepicí látky.

Pozor

Netlačte na lepicí hadřík tvrdým tlakem, protože by se tím povrch spíše zalepil voskem, než aby se odstranil prach. To má retrográdní účinek tím, že se póry povrchu (pokud jde o dřevo) zalepí zbytky vosku, které musí být nyní odstraněny broušením brusným papírem z jemných zrn # 180 až # 100. Po broušení budete muset znovu a jen lehce použít lepicí hadřík k odstranění prachu vytvořeného brusným papírem.

Nejprve očistěte povrch

Před použitím lepidla utřete nebo otřete povrch čistou suchou bavlněnou utěrkou nebo hadrem. Cílem je odstranit co nejvíce nečistot a nečistot před použitím lepicí látky, ale bez vytlačení nečistot do povrchu.

Vyčistěte látkou

Při velmi lehkých tahech natahujte lepicí hadřík přes povrch, který má být čištěn. Nízký tlak je vždy lepší.

Zkontroluj svůj pokrok

Můžete vizuálně testovat prach a úlomky tím, že svítí světlo přes povrch pod nízkým úhlem, když jsou světla v místnosti vypnutá nebo dolů. To zvýrazní všechny částice, které zůstanou na povrchu. Pomáhá také mít po ruce čistý bílý hadřík, který se táhne po povrchu a kontroluje zbývající zbytky.

Zlikvidujte hadřík

Použité lepicí utěrky zlikvidujte ve standardním domácím odpadu. Nepálte je. Nafukovací hadřík není obecně recyklovatelný a nelze jej vyprát.

Jak si vyrobit Tack hadřík

Tack tkanina je levná a je k dispozici ve většině domácích center, železářství a specializovaných prodejen barev. Takže cena je zřídka motivátorem pro výrobu vaší látky. Pokud se však ocitnete ve špetce, můžete si vytvořit svůj vlastní způsob, jakým to zkušení dřevařové dělají, s bílými bavlněnými utěrkami, terpentýnem a lakem.

Začněte v dobře větraném prostoru, používejte latexové nebo latexové rukavice.

 1. Důkladně vyperte a osušte bílý bavlněný utěrka a několikrát jej několikrát složte, aby se vytvořil polštářek.
 2. Na ručník nalijte několik uncí terpentýnu (nikoliv minerálních destilátů nebo ředidel) a zapracujte je do záhybů. Látka by měla být zcela vlhká, ale neměla by být namočena.
 3. Nalijte několik navlhčených laků na navlhčenou látku a zpracovávejte ji do záhybů, dokud nebude zcela rozprostřena. Po dokončení by měl být hadřík lepivý na dotek, ale neměl by být mokrý.
 4. Uchovávejte látku ve vzduchotěsném plastovém sáčku nebo skleněné nádobě, dokud ji nepotřebujete. V případě potřeby můžete lepivost obnovit přidáním několika dalších kapek terpentýnu a laku.