Jak používat a demontovat šrouby na zeď

Kotevní šrouby se používají k zavěšení lehkých až středně těžkých předmětů na zeď, jako je velký obrázek nebo zrcadlo. Kotevní šrouby jsou užitečné, protože vám umožňují pověsit předměty prakticky kdekoli, aniž by lovili čep, do kterého by byl šroub ponořen. Další velkou výhodou šroubových kotev je flexibilita: nejste vázáni na tuhý rozestup kolíků, obvykle 16 palců na střed.

Ještě důležitější je, že kotevní šrouby jsou navrženy tak, aby zabránily hmotnosti předmětu vytáhnout hřebíky nebo šrouby ze zdi, vytvářet nevzhledné otvory a představovat potenciální bezpečnostní riziko.

Zahrnuto zdarma u mnoha produktů, které kupujeme, některé typy kotevních šroubů nejsou na místě. V těchto případech stojí za to si koupit lepší kvalitu, levné šroubové kotvy z místního domácího centra nebo železářství. Jakmile již proběhnou a již nejsou potřeba, mohou se stát nástěnnými skříněmi: výčnělky, které zachycují světlo pod nízkým úhlem a které je mimořádně obtížné odstranit.

Naučte se, jak je správně nainstalovat a jak je odstranit, jakmile splní svůj účel.

Jak nainstalovat šroubové kotvy

Lehké výrobky se často prodávají se šrouby a plastovými rukávy již v balení. Středně těžké předměty, jako jsou zrcadla nebo regály, by měly být zavěšeny pomocí kloubových šroubů.

Pokud je předmět, který je zavěšen, obzvláště křehký nebo cenný, zvažte nákup vysoce odolných nástěnných šroubů, jako je Toggler SnapSkrus (koupit na Amazonu). Tyto samonaváděcí rukávy přicházejí s vlastními šrouby a každý drží až 65 liber v sádrokartonu. Přestože je SnapSkrus poměrně drahý, poskytuje stabilnější kotvu než zasunovací hmoždinky z plastových objímek, které jsou u některých produktů poskytovány zdarma.

Pokud je však předmět poměrně lehký a není zvlášť cenný, plastové kotevní šrouby s pouzdrem fungují dobře, protože mají stále dobrý stupeň střihové pevnosti.

Smrk / Theresa Chiechi

Získejte správnou váhu

Když kotevní šrouby selžou, je to často proto, že instalační technik nesprávně neposoudil hmotnost objektu. Určete hmotnost předmětu měřítkem nebo nahlédnutím do obalu. Kupte si vhodné sady kotev a šroubů. Štítek na krabici udává maximální hmotnost, kterou bude kotevní a šroubová sada podepřít.

Obecně lze obrázky a předměty s celkovou hmotností 15 liber nebo méně zavěsit pomocí plastových šroubů a kotevních pouzder nebo kovových kotev se suchou stěnou. Zrcátka a obrázky se sklem jsou velmi těžké a budou vyžadovat nejtrvanější kotvy, které si můžete koupit.

K vytvoření otvoru použijte vrták

Je lákavé vyrobit počáteční díru hřebíkem, protože to dělá méně nepořádku než vrtání. Je však třeba vyvrtat dostatečný prostor pro kotevní pouzdro.

Vrták by měl být o něco menší než uzavřený konec kotvy. Pokud je vrták příliš velký, kotva se nezapadne těsně dovnitř díry. Opatrně vrtejte do středu značky tužkou. Prach z oblasti očistěte.

Dobrým pravidlem je zmenšit díru, než si myslíte. Pokud se ukáže, že je příliš malý, můžete jej vždy zvětšit. Pokud je však příliš velká, není možné její velikost zmenšit. Jedinou možností v tomto bodě je vyvrtání další díry jinde.

Klepněte na zbytek cesty a přidejte šroub

Přizpůsobení musí být dostatečně těsné, aby bylo nutné jej jemně poklepat, ale pokud je příliš těsné, rukáv se bude deformovat. Pomocí kladiva nebo gumové paličky opatrně zasuňte plastovou kotvu do zdi.

Vložte šroub do kotvy a pomalu jej zašroubujte. Pokud používáte kotvu se suchou stěnou se závity, zašroubujte jej pomocí šroubováku Phillips. Používáte-li kotevní kotvu, provlékněte kolečko na šroubu asi 1/4 palce od konce. Protlačte přepínač otvorem ve zdi. Přepínač vydá praskavý zvuk, když se pružiny otevřou na druhé straně zdi. Utáhněte šroub tak, aby těsně přiléhal, ale příliš ho neutahujte, jinak riskujete poškození sádrokartonu.

Jak odstranit šroubové kotvy

Téměř stejně důležité jako při montáži šroubových kotev je jejich odstranění bez poškození stěny. K dispozici máte dvě metody. Pokud se ukáže, že první metoda je příliš obtížná, přejděte k další metodě.

Demontáž pouzdra šroubu a kotvy

  1. Odšroubujte šroub a zlikvidujte ho.
  2. Vyměňte viditelný konec rukávu pomocí plochého šroubováku, abyste jej mohli uchopit kleštěmi na špičce jehly.
  3. Vytáhněte rukáv přímo ven.

Poklepejte a kryt spíše než odstranit

Pokud nelze kotevní stěny odstranit, aniž by došlo k poškození sádrokartonu, nejlepší je udělat ji zasunutím do zdi a zakrytí a poté malovat.

  1. Umístěte velký šroubovák Phillips na konec kotvy.
  2. Jemně poklepejte kladivem, dokud kotva neklesne pod povrch sádrokartonu. Nemusíte jít daleko.
  3. Zakryjte sádrokartonovou hmotu a natřete ji.