Jak používat prořezávací pila

Mark Bolton / Photolibrary / Getty Images

Jakmile jste se rozhodli, že budete muset provést prořezávací řez a vědět, že dřevo je příliš silné na jinak preferované použití ručních prořezávačů nebo ostříhovačů, je čas sehnat svou prořezávací pilu. Prořezávací pily jsou vaše volba pro dřevo o tloušťce asi 1, 5 palce nebo více a vaše poslední možnost před velmi velkými věcmi, které byste mohli dělat pouze s motorovou pilou. Používají se proto k řezání širokého spektra na velkém konci tlouštěk dřeva.

Protože se pily používají na husté, často dlouhé dřevo, je jejich použití často opatrnější a ohleduplnější než nůžky a nůžky, což jsou v podstatě silné a specializované nůžky. Pily mohou vyžadovat výrazně větší sílu a kontrolu.

Tato příručka obsahuje tipy a upozornění pro použití pily při prořezávání, které můžete dosáhnout ze země. Dlouho zpracované tyčové pily na prořezávání stromů představují další rizika a jsou zahrnuty v jiném článku.

Prořezávání viděnou, obecná technika

Pokud jste v hustém keři, noste stabilní pracovní rukavice a případně ochranné brýle. Vyberte si přesné místo pro řez a zdravý úhel řezu. Při procházení může pomoci zvážit tyto kroky:

 1. Všimněte si blízkého dřeva, které chcete zachovat . Často budete pracovat v úzkých úhlech rozkroků nebo v blízkosti jiných větví, které nechcete řezat. Více než kterýkoli jiný prořezávací nástroj, pily snadno sklouznou a mohou neúmyslně rychle poškodit dřevo, proto si toto riziko ve své mysli uvědomte.
 2. Vyberte si pohodlný směr řezu. Pokud je to možné, rozhodněte se řezat z horní strany na spodní stranu, takže gravitace táhne pilu do dřeva. Změnou místa, kde stojíte vzhledem k rostlině a úhlu vaší pily, můžete obvykle udělat stejný řez mnoha různými způsoby, aby vyhovoval vašemu přístupu a pohodlí.
 3. Snižte hmotnost končetin pomocí předběžných řezů. Tento krok je klíčový a mnoho zahradníků ho neočekává. Silné nebo dlouhé větve mají významnou hmotnost, která způsobí předčasné roztržení a roztržení, než budete moci dokončit řezání pily. Důvodem je, že vaše řezání pily sníží dřevo, které drží končetinu, na slabý, úzký pás. Aby nedošlo k roztržení rány na rostlině, musíte tuto váhu takticky odstranit ještě před zahájením posledního řezu na vybraném místě.
 4. Začněte finálním řezem počáteční drážkou. Bez této drážky bude pila chtít vyklouznout z vašeho webu. Skluz je obzvláště rizikem u nehorizontálních větví.
 5. Začněte řezat. Pracujete-li v drážce pro vedení vašich tahů, můžete nyní řezat rychlou rychlostí, rovně tam a zpět, přičemž máte dostatečnou kontrolu, abyste neklouzli a nezranili poblíž dřeva ani sebe. K řezání dochází při tahu tahu, takže při tahu kousněte do dřeva a lehce zatlačte dozadu.
 6. Dokončete řez. Řezejte, dokud větev nepřijde čistě od rostliny. Někdy zůstane na dně vašeho řezu nějaké hrubé dřevo jako brada třísky. Chcete-li dosáhnout tohoto dokonalého, hladkého střihu, můžete ho oholit lehkým úderem vašeho nože přitlačeným na ořezávací ránu.

Další tipy a upozornění pro použití prořezávání pily

 • Pracujte pohodlně. Postavte svůj postoj trochu široko a pevně. Vezměte dlouhé tahy, pokud je to možné, a tahejte štíhlou částí těla za účelem větších řezů nebo alespoň celé své paže, nejen za zápěstí a loket. Díky zachování síly jsou chyby méně pravděpodobné a dělá vás šťastnějším zahradníkem.
 • Udržujte čepel rovnou. Pokud se čepel ohne, vyvíjíte na něj velký tlak, když na něj zatlačíte, nebo se nestahujete rovně. Zpomal. Tlak vyvíjejte pouze na tahy. Vraťte se k přímému řízenému řezu a pomalu zvyšte rychlost.
 • Práce u země "> šeřík a kosmetický keř, například.
 • Noste pilu v pouzdře na opasku. To je bezpečné a šikovné a díky tomu se také cítíte velmi tvrdě. Dalším přístupem některých je použití skládací prořezávací pily, kterou lze nosit v kapse. Líbí se mi to mnohem méně - ohýbají se v závěsu pod tlakem. Závěs má také tendenci shromažďovat mízu nebo štěrk a rez.
 • Před uložením vyčistěte pilu. Klepnutím na nástroj na mrtvé dřevo uvolníte většinu pilin. Otřete mýdlo a piliny ze zubů čistou pytlovinou nebo jiným silným hadříkem. Skladování nástrojů znečištěných způsobuje jejich korozi a ztrátu hrany.