Jak používat kyslíkové bělidlo pro odstranění prádla a skvrn

Oxi nebo Oxy. Bez ohledu na to, jak to píšete, kyslíkové bělidlo je horkou komoditou ve světě čištění prádla a domácnosti. Jak to funguje a co opravdu potřebujete kolem domu ">

Co je kyslíkové bělidlo?

Kyslíkové nebo celotělové bělidlo je šetrné bělicí činidlo, které odstraňuje skvrny, bělí a zjasňuje prádlo a je bezpečné pro použití na téměř všech typech omyvatelných bílých a barevných tkanin. Díky svým chemickým složkám pracuje pomaleji než chlorové bělidlo, je méně žíravý a poškozuje vlákna a je šetrnější k životnímu prostředí.

Různé značky kyslíkového bělidla mohou obsahovat perboritan sodný, pre-uhličitan sodný nebo peroxid vodíku jako přísady. Některé receptury také obsahují jiné přísady, jako jsou barviva, vůně nebo přípravky proti spékání. Když je suchý bělicí prášek přiveden do vody, hlavní chemická složka oxiduje, aby pomohla odstranit špínu, skvrny a proříznout zbytky čisticího prostředku a změkčovače tkanin, které ztuhnou tkaniny a matnou barvu.

Když zamíříte uličkou na prádlo, uvidíte, že kyslíkové bělidlo se prodává v práškové i kapalné formě. Práškové formulace (perboritan sodný, NaH2BO4 nebo pre-uhličitan sodný, Na2CO3 · 1, 5H2O2, jsou aktivní složky) jsou stabilnější a zachovají si čisticí sílu mnohem déle než tekuté přípravky. Prášek se snadno používá a může být smíchán s teplou nebo studenou vodou, aby se vytvořilo pouze množství potřebné pro každou aplikaci.

Práškové kyslíkové bělidlo má skladovatelnost několik let. V průběhu času a vystavení vzduchu se aktivní chemikálie v práškovém kyslíkovém bělidle po uvolnění kyslíku vrátí k přírodnímu ekologickému sodnému popelu nebo boraxu.

Kapalné kyslíkové bělicí přípravky jsou ve skutečnosti zředěný roztok vody a peroxidu vodíku, H2O2. Kapalné kyslíkové bělidlo se rozkládá rychleji po otevření, zejména pokud je vystaveno světlu, případně zanechá za sebou pouze molekuly vody, H2O. I při neotevření je doba skladování 6 měsíců nebo méně.

Po mnoho let přidávají prací prostředky všech typů stejné chemické složky, které tvoří kyslíkové bělidlo, do jejich složení. Říkali jim zjasňovače nebo bělidla. Popularita samostatných kyslíkových bělidel přiměla mnoho výrobců k tomu, aby do značek značek přidali výraz OXI. Ano, kyslíkové bělidlo je tam, ale ve velmi malém množství.

Populární názvy kyslíkových bělidel

  • OxiClean
  • Country Save Bleach
  • Bezpečné bělidlo Purex 2
  • Bělidlo sedmé generace bez chloru
  • Amway Legacy of Clean All Fabric Bleach
  • OXO Brite
  • Nellie's All Natural Oxygen Brightener

Jak používat kyslíkové bělidlo v prádelně

Kyslíkové bělidlo zvýší čisticí schopnost vašeho běžného pracího prostředku a práškový přípravek se často přidává k domácím pracím prostředkům. Do horních i čelních plnicích strojů přidejte prášek nejprve do prázdné pračky a poté přidejte oblečení. Stejně jako u každého produktu si chvilku přečtěte pokyny k balení, protože každá značka se mírně liší. Postupujte podle pokynů, kolik produktu spotřebujete na galon vody nebo na prádlo.

Kyslíkové bělidlo lze použít při jakékoli teplotě vody. Pokud je voda mimořádně studená, některé prášky se nemusí snadno rozpustit, takže nejprve smíchejte s šálkem velmi teplé nebo horké vody. Přestože je kyslíkové bělidlo na většině tkanin bezpečné, nemělo by být nikdy použito na hedvábí, vlně nebo jiných oděvech s koženým lemováním nebo dřevěnými knoflíky.

Chcete-li použít kyslíkové bělidlo pro odstranění skvrn nebo pro rozjasnění bílého oblečení v dřezu nebo samostatné nádobě pro namáčení, je nejlepší před přidáním oblečení smíchat prášek nebo tekutý roztok s vodou. Barevný oděv zcela ponořte a nechte jej namočit tak dlouho, jak je to možné, až osm hodin nebo přes noc. Protože kyslíkové bělidlo pracuje pomalu, dosáhnete nejlepších výsledků tím, že necháte textilie namočit alespoň jednu hodinu.

Kyslíkové bělidlo dezinfikuje látky virů a bakterií. V případě potřeby zvolte jinou metodu dezinfekce prádla.

Použití pro čištění domácnosti pro kyslíkové bělidlo

Kyslíkové bělicí roztoky dobře fungují při odstraňování skvrn z koberců a čalounění. Smíchejte roztok kyslíkového bělidla a vody podle pokynů v balení a osušte na zabarvenou plochu a pokuste se nepřesycovat povrch. Nechte roztok působit nejméně 30 minut a potom přebytečnou vlhkost odstraňte čistou utěrkou nebo hadříkem z bílého papíru. Opakujte podle potřeby.

Kyslíkové bělidlo lze také použít k čištění spár mezi dlaždicemi, sprchovými stěnami, cihly a vnějšími obklady, keramickými a žulovými deskami, plastovým nábytkem a barevnými sportovními uniformami od baseballu po basketbal až po potěšení.

Silné stránky řešení dodržujte podle pokynů produktu. Po vyčištění vždy důkladně opláchněte čistou vodou. Bez oplachování může zůstat bílý prachový zbytek.