Jak tenké rostlinné sazenice

jf / Getty Images

Pěstování zeleniny ze semen je mnohem levnější než nákup sazenic školek, ale je to také o něco více práce. Mnoho rostlinných sazenic je velmi malých a vysévá se jednoduše postřikováním semen do volných řad podél půdy. Jak klíčí a klíčí, sazenice jsou velmi těsně rozmístěny a běžnou povinností zahradníků je systematicky vytrhávat dostatek sazenic, aby zbylým rostlinám umožnil růst. Rostliny spuštěné v květináčích obvykle nejsou problémem, protože je můžete oddělit, když je čas na transplantaci venku. Rostliny, které jsou přímo zasety do půdy a zejména semena kořenové zeleniny, jsou další záležitostí. Tyto rostliny téměř vždy vyžadují ředění.

Emilija Manevska / Getty Images
Měli byste začít zeleninovou zahradu ze semen nebo sazenic ">

Výhody ředění rostlinných sazenic

Ředění sazenic produkuje zdravější rostliny a vyšší výnosy:

 • Poskytuje prostor pro správný růst
 • Snížení konkurence o vodu a živiny z okolních rostlin
 • Umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu mezi rostlinami

Některá větší semena, jako ředkvičky a pastinky, mohou být při výsadbě rozmístěna, ale ne vždy dostanete 100% klíčivost a mohli byste skončit s mezerami v řádcích. Některá semena mohou vypadat velká, jako u řepy, ale ve skutečnosti jsou to malé shluky semen. I když optimálně rozmístíte tato semena při výsadbě, bude to mít stále za následek přeplněné sazenice. Někteří zahrádkáři rozmnožují shluky semen na jednotlivá semena a vysazují je, ale to je upřímně více práce než zředění dalších sazenic.

Kdy na tenké zeleninové sazenice

Sazenice se obvykle ředí, jakmile mají jednu až dvě sady pravých listů. Většina z nich pak bude 2 až 3 palce vysoká a dostatečně snadná na to, aby ji mohla uchopit a vytáhnout. Tahání nežádoucích sazenic však často vyvolá všechny sousední sazenice, i ty, které chcete nechat růst. Je snazší odstřihnout doplňky z linie půdy. Také je udržuje v čistotě a je připraven opláchnout a hodit do salátu.

Pokud dáváte přednost tahání dalších sazenic, ztenčování, zatímco je půda vlhká, vám pomůže vytáhnout jen přebytečné rostliny a ponechat ty, které chcete zachovat. Nebude to fungovat pokaždé, ale je snazší je proklouznout z půdy, aniž by se vše otočilo nahoru.

Ředění ve večerních hodinách dává zbývajícím rostlinám šanci se přizpůsobit před vystavením teplu a slunečnímu záření. Porušení půdy také narušuje kořeny, takže se ujistěte, že je půda vlhká a snažte se v horkém a slunečném dni ztenčit.

Metriky projektu

 • Pracovní doba: 30 minut (pro 20 stop dlouhou řadu)
 • Celkový čas: 30 minut
 • Cena materiálu: Žádné

Co budete potřebovat

Vybavení / nářadí

 • Chrániče kolen (volitelné)
 • Zahradní nůžky nebo nůžky na nehty (volitelné)

Instrukce

 1. Určete požadované mezery

  Balíčky rostlinných semen dávají doporučení ohledně rozestupů mezi rostlinami, které lze dodržovat při ředění. Obecně ponechte předpokládanou velikost zralé zeleniny plus pár centimetrů na obou stranách. Váš balíček semen vypíše optimální rozestupy. Rostlinné rostliny, které vyžadují ředění a typická doporučení pro rozmístění, zahrnují:

  • Řepa (mezery 3 až 6 palců)
  • Mrkev (mezery 2 až 3 palce)
  • Salát (mezera mezi 18 a 24 palci)
  • Cibule (mezera 3 až 5 palců)
  • Paštrnáci (mezery 3 až 6 palců)
  • Ředkvičky (mezery 2 až 3 palce)
  • Rutabagas (mezery 8 palců)
  • Špenát (mezery 2 až 6 palců)
  • Vodnice (mezery 2 až 4 palce)
 2. Odstraňte nežádoucí sazenice

  Existují dva způsoby, jak odstranit sazenice: vytrhnout je ručně nebo je odstřihnout nůžkami. Dlouhé řady zeleniny mohou vyžadovat spoustu práce s rukama a koleny, takže klečící podložka je dobrým doplňkem.

  Sazenice jsou snadno vytrhávány rukama, jednoduše jejich uchopením mezi palcem a ukazováčkem a taháním. To může být nejjednodušší, když je půda vlhká a poddajná; lehce zalévání, než se zředíte, může být užitečné.

  Pokud dáváte přednost tomu, aby nedošlo k narušení půdy tahem sazenic, můžete nechtěné sazenice jednoduše odstřihnout tím, že je odříznete na úrovni terénu. Jakékoli nůžky udělají, ale pro velmi jemnou práci a malé sazenice jsou nůžky na nehty skvělým nástrojem.

 3. Vodu pozůstalých

  Ředění může půdu narušit, proto je nejlepší zeleninu po naředění lehce zamlžit, čímž se zbývající rostliny omladí.

 4. Ředění hrábě (volitelné)

  Pokud pěstujete rostlinné sazenice spíše v blocích než v řádcích, můžete zkusit jednoduše spustit pružný hrábě přes sazenice. Rostliny nebudou dokonale rozmístěny, ale otevřou jim více prostoru pro růst a je mnohem rychlejší než vytrhávání nebo stříhání semenáčků rukou.

 5. Kolik sazenic zředíte - a rozestupy, které ponecháte pro zbývající sazenice - bude záležet na tom, zda chcete, aby vaše zelenina rostla v plné velikosti nebo je snězla brzy. Například, pokud chcete sklízet a jíst malou mrkev, můžete nechat sazenice poměrně těsně rozložené, ale pokud dáváte přednost sklizni velké mrkve na konci sezóny, rozestup by měl být mnohem dále od sebe.

  CasarsaGuru / Getty Images

Tipy

 • Kořenová zelenina, jako je cibule, řepa a mrkev, může být citlivější na ztenčení, protože narušení kořenů v mladém věku může způsobit deformaci. Přesazení dlouhé kořenové zeleniny, jako je mrkev a vodnice, způsobí, že se rozvětví. Vytáhněte jedno sazenice najednou nebo zkuste odstřihnout nechtěné sazenice na linii půdy, místo tahání.
 • Pro některé lidi je obtížné obětovat tolik rostlin rostlin. Některé sazenice, včetně hlávkového salátu, řepy a špenátu, mohou být sklizeny a greeny vhozeny do vašeho salátu kdykoli, takže vše není ztraceno.
Jak pěstovat kořenovou zeleninu ve vaší zahradě