Jak opravit poškrábané podlahy z tvrdého dřeva

blackred / Getty Images

Poškrábané podlahy z tvrdého dřeva v historických vlastnostech mají charakter a bohatost. Přesto, když jsou vaše vlastní podlahy z tvrdého dřeva poškrábány, můžete se cítit méně zamilovaní. Rezidenční masivní dřevěné podlahy nebo dřevěné podlahy vyrobené z umělých hmot jsou často poškrábány nápadně zjevným způsobem. Proti jinak bezchybnému dřevu mohou vyniknout přední psí drápy, drážky od nábytkových nohou a škrábance na linii vlasů. Zatímco hluboké broušení elektrickou podlahovou bruskou sníží mnoho z těchto škrábanců, broušení je chaotické a invazivní. Také, pokud jste vyvinuli dřevěné podlahy, horní vrstva dýhy z tvrdého dřeva je tak tenká, že není možné hluboké broušení. Izolace a oprava škrábanců u dřevěných podlah je jednodušší a levnější variantou než broušení celé podlahy a navíc to pomůže zachovat zdraví vašich dřevěných podlah pro nadcházející roky.

Metriky projektu

 • Pracovní doba : 15 minut
 • Celkový čas : 25 minut
 • Úroveň dovedností : začátečník
 • Cena materiálu : 5 až 20 USD

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Jemný drsný brusný papír
 • # 0000 velmi jemná ocelová vlna
 • Tack hadřík
 • Čistič podlah z tvrdého dřeva
 • Vícebarevná podlahová barevná pasta
 • Výplň dřeva na bázi rozpouštědel
 • Odpovídající mořidlo na dřevo
 • Putty nůž

Instrukce

Neexistuje jediný způsob, jak opravit všechny škrábance ve všech typech podlah z tvrdého dřeva. Spíše je třeba nejprve posoudit typ škrábanců, které máte, ať už jsou jemné nebo hluboké, a pak se rozhodnout o způsobu opravy ve spojení se vzhledem podlahy. Opravy bez hlubokého broušení zahrnují selektivní sadu metod, které vyblednou, prolnou a zbarví škrábance, aby se snížil jejich kontrast proti zbytku podlahy. Při nákupu vícedílného balení podlahových barviv vyberte pastu na bázi pryskyřice určenou pro podlahu a ne voskové značky, které se často označují jako pastelky, které jsou vhodnější pro nábytek. U ocelové vlny se vyhýbejte mýdlovým impregnovaným produktům, jako je Brillo.

Posoudit podlahu a škrábance

Podlaha z tvrdého dřeva dokončená na místě, typ, který je nainstalován nedokončený a později dokončený na místě, se snadněji opravuje než předem připravená podlaha z tvrdého dřeva. Ochranný nátěr dřevěných podlah zhotovených na místě je relativně snadno brousitelný. Vícevrstvé vrstvy urethanu a oxidu hlinitého z předem připravené dřevěné podlahy tvoří tuhou pokožku, která může porazit úsilí při broušení a míchání. Škrábance, které probíhají paralelně s dřevěným zrnem, mohou být barevně míchány efektivněji než škrábance s křížovým zrnem.

Vyčistěte pracovní prostor

Před zahájením jakékoli opravy škrábanců musí být dřevěná podlaha důkladně očištěna na a kolem oblasti škrábanců. Nejprve odstraňte co nejvíce nečistot měkkým štětcem a prachovkou. Dále použijte komerční čisticí prostředek vhodný pro podlahy z tvrdého dřeva. Nepoužívejte vosky nebo pasty, protože účelem je pouze vyčistit podlahu, nikoli ji utěsnit. Vyhněte se čisticím prostředkům, které zanechávají lesk nebo ochranný nátěr. Pro zvláště špinavé podlahy z tvrdého dřeva zvolte okysličený podlahový čistič.

Oprava jemných škrábanců

Jemné škrábance v dřevěných podlahách jsou tenké a mělké. Jedná se o typy škrábanců, které mohou být způsobeny posuvnými boxy nebo židlemi po podlaze. Protože jsou mělké, mohou být tyto škrábance často broušeny ručně, aby se minimalizovala jejich hloubka, zatímco se doplňují technikami míchání barev.

 1. Vyberte značku barvy podlahy, která je podobná barvě podlahy.
 2. Pokud je to možné, otestujte značku na přesnost barev v neviditelné oblasti.
 3. Na poškrábané ploše lehce potřete podlahovým barvivem jednu oblast škrábanců. Pokud se to ukáže jako úspěšné, pokračujte po zbytek škrábanců.
 4. Jako přirozenou alternativu pro světlejší dřevěné podlahy zkuste vtřít surový ořech nebo ořechovou moučku do škrábanců. V závislosti na barvě vaší podlahy může být účinné řešení ze stejných dílů olivového oleje a octa.
 5. Pokud potřebujete brousit, začněte jemnou ocelovou vlnou. Lehce ji otřete škrábanci a poté očistěte hadříkem.
 6. Pokud jsou škrábance četné a podlahová vrstva kolem škrábanců je stále v dobrém stavu, zkuste otřít skvrny od dřeva po ploše a poté je rychle otřete. Skvrna by měla proniknout pouze do surového dřeva.

Oprava hlubokých škrábanců

Hluboké škrábance v dřevěných podlahách jsou typem škrábanců, které mohou být způsobeny psími drápy nebo posunutím těžkého nábytku nebo zařízení po podlaze. Pokud jsou hluboké škrábance četné a máte masivní dřevěnou podlahu, nejlepší avenue je často brousit celou podlahu. Pro více lokalizované škrábance je preferovanou technikou vyplnění a barevné smíchání škrábanců.

 1. Začněte testováním barviv v neviditelné oblasti a určete nejbližší barvu. V případě potřeby lze podlahové barvy smíchat, aby se dosáhlo dokonalé barvy.
 2. Je-li trhlina hluboká asi 1/16 palce až 1/8 palce, vyplňte pryskyřicí barvy podlahové barvy.
 3. Při nanášení barevné značky buďte opatrní, abyste zůstali uvnitř trhliny.
 4. Vyhlaďte mokré plnivo.
 5. Nechte výplň zaschnout nejméně dvě hodiny.
 6. Pro hlubší nebo širší trhliny promíchejte výplň dřeva. Některé dřevěné výplně vyžadují, abyste na konci přidali tužidlo citlivé na čas.
 7. Opatrně zatlačte plnivo do trhliny.
 8. Když je výplň dřeva stále mokrá, setřete ji.
 9. Poté, co výplň dřeva zaschne, ručně ji obruste. Vyhněte se broušení podlahy kolem opravy škrábanců.
 10. Vytvrzovanou dřevěnou výplň zafarďte tak, aby odpovídala podlaze.