Jak odstranit popcorn stropní textury

Pokud má váš domov stropy s takzvanou texturou „popcorn“, pravděpodobně jste uvažovali o odstranění této textury. Díky svým ostrým vrcholům a údolím se tato struktura stropu příliš neocenila, i když byla představena v 60. letech, a čas neudělal nic pro to, aby se stala oblíbenou. Existuje mnoho důvodů, proč se tyto stropy nelíbí.

Natírání těchto stropů je obtížné a vyžaduje silné kryty válečků a hodně barvy, protože textura pohlcuje barvu jako houba. Také strukturované stropy zachycují a zachycují prach a obtížně se čistí. Mohou udělat místnost vypadat menší, protože vrcholy vytvářejí tmavé stíny. Jako by to nestačilo, může texturový materiál používaný v stropech popcornu obsahovat azbest, minerál, který je spojen s azbestózou a mezoteliomem. A pokud byly stropy natřeny, existuje možnost, že barva obsahovala olověné přísady.

Řešení pro stropy Popcorn

To, jak zacházíte s texturou stropu popcorn, závisí částečně na tom, zda si myslíte, že materiál textury obsahuje azbest. Ve skutečnosti je prvním krokem při odstraňování test na azbest. Jedním ze způsobů, jak řešit tento problém, je zakrýt strop. Jiným způsobem je to ignorovat. Dokud se azbestová vlákna neuvolní, jsou bezpečná. Mnoho majitelů domů však chce, aby byl strop odstraněn z ozdobných důvodů nebo proto, že ve svém domě nechtějí azbest.

V současné době žádný federální zákon nezakazuje majitelům domů, aby ve svých domovech neuspokojovali azbest. Poraďte se však s místními agenturami pro kvalitu ovzduší a životního prostředí a také s vaší povolovací kanceláří. Při odstraňování tohoto materiálu postupujte podle jejich bezpečnostních doporučení.

Jak odstranit popcorn stropní textury

Odstranění textury popcornu může být špinavé, ale není to obtížný proces a vyžaduje poměrně běžné nástroje a materiály:

 • Škrabky. Můžete si koupit nástroj, jako je Homax Ceiling Texture Scraper, který obsahuje armaturu pro připevnění plastového odpadního sáčku. Alternativně můžete použít 10 nebo 12 palcový sádrokartonový nůž. Pomáhá také mít užší škrabací nástroj, jako je například tmel.
 • Zahradní postřikovač. Protože budete stříkat vodu vzhůru, stříkací lahve s rukojetí čerpadla nebudou fungovat. Místo toho si koupte levný jedno galónový postřikovač s hadicí. Nepoužívejte dříve používané pesticidy nebo herbicidy.
 • Plastové fólie. Budete potřebovat jak malířský maskovací film pro stěny, tak silnější plastovou fólii o tloušťce šesti milimetrů pro podlahy. Nepoužívejte látky ani plachtoviny.
 • Spackle nebo sádrokartonová směs. Tyto výrobky budou použity k opravě poškozeného stropu.
 • Malíři pásky. Tato páska s nízkou přilnavostí (i když drahá) po odstranění neodstraní vaše stěny.
 • Žebřík nebo stolička
 • Smirkový papír
 • Dodavatelské tašky

1. Test na azbest a olověné barvy

Starší domácnosti mohou ovlivnit dva odlišné problémy: azbest obsažený v texturovaném produktu (popcorn) a olovo v barvě zakrývající texturovaný produkt.

 • Testování na azbest. Můžete si koupit domácí testovací soupravu pro azbest, která vám umožní odškrábat malou část texturového produktu a odeslat ji do laboratoře k testování. Výsledky obvykle trvají dva týdny poté, co laboratoř obdrží vzorek. Nebo si můžete najmout profesionála na odstranění azbestu, aby to udělal za vás. Ujistěte se, že laboratoř je akreditována v rámci Národního programu dobrovolné akreditace laboratoře (NVLAP).
 • Zkoušky na olověné barvy. Barva použitá před rokem 1978 může obsahovat olovo jako přísadu. Pokud je tato barva narušena a stane se vzduchem, může být požita a může vést k vážným zdravotním problémům. Stejně jako u azbestu vám levné soupravy na testování olovnatých barev umožňují samočinně odebírat šupinky a rozdrtit je na jemný prášek. Mnoho z těchto domácích testovacích souprav na olověné barvy vede k výsledkům za méně než minutu.

2. Krycí stěny a podlaha

Odstranění stropu popcornu vytváří velké množství odpadu. Zvažte jakýkoli odkrytý povrch jako potenciálního příjemce mokrého, praštěného texturového produktu. S ohledem na to můžete chtít z místnosti odstranit veškerý lehký nábytek a zbývající předměty zakrýt.

Připevněte plastový malířský film ke stěnám a protáhněte okraj maskovací pásky podél spoje mezi stěnami a stropem. Podlahu zakryjte silnější plastovou fólií o tloušťce šesti milimetrů.

Pokud máte podezření, že materiál na popcorn obsahuje azbest nebo nátěr na bázi olova, používejte vhodný ochranný oděv, například protiprachovou masku a pracovní rukavice, abyste mohli pokračovat v odstraňování.

3. Nastříkejte strop

Naplňte postřikovač teplou vodou a pumpujte, aby se zvýšil tlak. Lehce nastříkejte čtvercovou testovací plochu stropu o čtyřech stopách a nechte ji sedět. Pokud má váš strop pouze texturovaný produkt, ale bez barvy, měl by snadno absorbovat vodu a být připraven k seškrábnutí asi za 15 minut. Pokud byl váš strop natřen vrstvou rovné barvy nebo stropní barvy, bude absorpce vody trvat déle a může vyžadovat vícenásobné nasáknutí.

 • Tip: Někteří odborníci hlásí dobré výsledky přidáním šálku tekutého změkčovače tkanin do každého půl litru vody v postřikovači. Toto má pomoci zmírnit texturový materiál.

4. Seškrábněte texturu

Po absorpci vody seškrábněte texturovaný produkt. Nejprve použijte širokou škrabku. Zatlačte do změkčené textury, dokud se okraj nože nedotkne sádrokartonu nebo sádry. Poté škrabku nakloňte pod nízký úhel a škrabku posuňte dopředu. Texturovaný materiál by nyní měl mít konzistenci tvarohu a měl by se snadno slézt a spadnout. Pokud je potřeba velká síla, je materiál stále příliš suchý; namočte to znovu.

Pokud se oblast vzorku snadno odstraní, můžete pokračovat se zbytkem stropu. Práce v podobně malých oblastech, čtyři až 16 čtverečních stop. Navlhčete celý strop najednou, protože sekce vyschnou dříve, než se k nim dostanete. Užší škrabky fungují nejlépe podél okrajů a rohů.

5. Nechte strop zaschnout

Protože jste do sádrokartonu a místnosti obecně zavedli vlhkost, je zapotřebí značné množství času na zaschnutí. Sádrokarton má papírovou podložku a sádrové jádro, které obě drží vodu po dlouhou dobu. Zvyšování teploty a větrání vzduchu pomůže urychlit proces sušení.

6. Opravte poškození stropu

Drážky, škrábance a mělké díry jsou nevyhnutelným vedlejším produktem stírání stropu. Vyčistěte škrabáky a použijte je k nanášení spackle nebo prachu proti sádrokartonu na tyto oblasti. Hladký písek jemně drsným brusným papírem č. 100 nebo vyšším. Dočista vyčistit. Strop je nyní připraven na základní nátěr a lakování.

7. Zlikvidujte odpad

Pokud úlomky neobsahují nebezpečné materiály, můžete je zlikvidovat v pytlích dodavatele ve vyzvednutí domácího koše.

Pokud materiál textury obsahuje azbest nebo olovo, nemůžete jej zlikvidovat s běžným odpadem na skládce. Budete muset získat povolení a zlikvidovat jej samostatně, obvykle v úzkém časovém okně (až 30 dní). Prozkoumejte místní způsoby bezpečného odstranění nebezpečného odpadu.