Jak odstranit skvrny na vlasy z oblečení a koberců

GoodLifeStudio / Getty Images

Věděli jste, že původ vlasového spreje je spojen s odpuzovačem hmyzu z války ">

Dnešní vlasové spreje se velmi liší od původního laku a některé obsahují řadu přísad od kondicionérů po omyvatelná barviva, která vašim vlasům dodávají náznak barvy. Způsoby dodání se rovněž změnily, aby se snížily účinky na ozonovou vrstvu na životní prostředí.

Ale pokaždé, když stříkáte vlasový produkt, je tu šance, že dopadne na vaše oblečení, koberec nebo dokonce na čalounění. Nejlepší je samozřejmě zabránit skvrnám použitím spreje na vlasy před oblékáním, použitím omyvatelných koberečků do koupele a vyhýbáním se čalouněnému nábytku.

Omyvatelné oblečení

Většina receptů na sprej na vlasy dnes obsahuje alkohol, lepivé polymery nebo gumy a často oleje, které kondicionují vlasy, které mohou na tkaninách zanechat mastnou i voskovou skvrnu.

Jakmile si všimnete základní skvrny na vlasy, začněte ošetřením mastné / voskové složky skvrny odstraňovačem skvrn na bázi rozpouštědla. Pokud nemáte odstraňovač skvrn, naneste přímo na skvrnu kapalný prací prostředek, jako je Tide nebo Persil (jsou to špičkové značky, které obsahují potřebné enzymy, aby se olejová složka rozpadla). jemně otřete látku prsty nebo použijte starý měkký zubní kartáček. Nechte odstraňovač skvrn pracovat po dobu 15 minut a opláchněte oblast horkou vodou.

Dále se jako obvykle umyjte podle pokynů na štítku pro péči o oděv. Před vložením do sušičky zkontrolujte znečištěnou oblast oděvu. Pokud skvrna zůstává, opakujte kroky.

Pokud lak na vlasy obsahuje barvivo, a to i dočasné barvivo pro zakrytí kořenů nebo zvýraznění, je třeba provést krok před ošetřením mastné / voskovité složky. Smíchejte roztok bělidla na bázi kyslíku (obchodní značky jsou: OxiClean, Nellie's All Natural Oxygen Brightener nebo OXO Brite) a vlažnou vodu. Ponořte celý oděv. Nechte jej namočit alespoň čtyři hodiny nebo přes noc, aby se odstranila barvicí složka spreje. Zkontrolujte skvrny. Pokud je barvivo odstraněno, ošetřete mastnou skvrnu podle doporučení a odstraňte ji obvyklým způsobem. Pokud barvivo zůstává, opakujte namáčení. Kyslíkové bělidlo lze bezpečně použít pro všechny pratelné textilie, bílé i barevné, s výjimkou hedvábí, vlny a čalouněných kůží.

Čistěte pouze oblečení

Pokud je oděv označen pouze jako suchý, nejlepší je směřovat k čističi a upozornit na něj a identifikovat skvrnu. To je obzvláště důležité, pokud je skvrna na přírodní srsti, protože vzorce většiny značek obsahují alkohol, který může vysušit kůže a oleje, které mohou proniknout do srsti a nakonec se stanou žluklé.

Koberec a čalounění

Jsou-li koberce v koupelně nebo šatníku omyvatelné v pračce, odstraňte skvrny od spreje stejným postupem, jaký se doporučuje u pratelného oblečení. Pokud však opakovaně používáte sprej na vlasy v oblasti se kobercem ze zdi na zeď, skončí vám skvrna, která musí být odstraněna z kobercových vláken.

Pokud se koberec cítí lepkavý nebo ztuhlý, smíchejte roztok 1/2 šálku isopropylalkoholu (třecího) alkoholu s 1/2 šálku studené vody. Nalepte roztok alkoholu na postižené místo a nechte jej působit nejméně deset minut. Odstraňte vlhkost papírovými ručníky.

Nechte oblast uschnout na vzduchu před přímým teplem nebo slunečním světlem. V případě potřeby opakujte kroky a poté vakuem zvedněte vlákna koberce.

Pokud jsou na světlém koberci skvrny, smíchejte jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku se třemi polévkovými lžičkami teplé vody. Při přenosu barviva osušte roztok na barvení barviva a vysajte suchým hadříkem. Nechte uschnout na vzduchu a podle potřeby opakujte.

Stejné čisticí roztoky a techniky doporučené pro koberec lze použít k odstranění skvrn na spreji z většiny čalouněných tkanin. Pokud je tkanina hedvábí nebo vinobraní, poraďte se s odborníkem, zejména pokud potřebujete více tipů na odstraňování skvrn.