Jak odstranit skvrny kukuřice z oblečení, koberců a čalounění

Patrick Llewelyn-Davis / OJO Images / Getty Images

Shodit trochu čerstvé, konzervované nebo zmrazené kukuřice na vaše oblečení nebo koberec není velký problém. Jsou to „věci“, jako je máslo nebo sýr, které přidáváme do kukuřice, což může vytvořit tvrdou skvrnu, kterou lze odstranit. Ale ať už je to vaše košile, kravata nebo koberec, naučte se, jak snadno odstranit skvrny.

Kukuřičné skvrny a omyvatelné oblečení

K odstranění nadbytečné kukuřice a / nebo másla z vašeho oděvu použijte co nejdříve tupý nůž nebo lžíci nebo dokonce i okraj kreditní karty. Neotírejte, protože pokud otřete oblast ubrouskem, zatlačí skvrnu hlouběji do textilních vláken.

Poté co nejdříve vypláchněte obarvenou plochu studenou vodou. Podržte tkaninu špatnou stranou pod tekoucí vodou ze studené vody, aby se skvrna vytlačila. Předběžně ošetřte obarvenou oblast odstraňovačem skvrn, jako je Shout nebo Resolve. Pokud nemáte odstraňovač skvrn, použijte trochu pracího prostředku, jako je Tide nebo Persil, který obsahuje dostatek enzymů, aby se skvrna rozpadla, aby mohla být odstraněna. Nechte produkt na odstranění skvrn sedět na zabarvené ploše po dobu nejméně patnácti minut a poté se umyjte jako obvykle.

Před vložením prádla do sušičky zkontrolujte znečištěnou oblast, protože skvrna může způsobit vysoké teplo. Pokud skvrna zůstává, opakujte kroky ošetření.

Pokud byla vaše kukuřice pokryta máslem nebo sýrovou omáčkou, možná budete muset provést ještě více kroků, abyste zajistili odstranění skvrny.

Čistěte pouze oblečení

Pokud je oděv označen pouze jako suchý, zvedněte veškeré pevné látky a osušte oblast suchým ručníkem z bílého papíru. Jakmile to bude možné, vydejte se k čistírnám a upozorněte a identifikujte skvrnu. Používáte-li soupravu pro domácí chemické čištění, ujistěte se, že jste před vložením oděvu do vaku na sušičku ošetřili zabarvenou oblast dodaným odstraňovačem skvrn.

Pokud je skvrna mastná z másla nebo sýra, budete mít lepší výsledky při odstraňování skvrny, pokud před použitím soupravy pro domácí čištění použijete k čištění skvrny komerční rozpouštědlo pro chemické čištění.

Jak odstranit skvrny kukuřice z koberců a čalounění

Když kukuřice zasáhne koberec, použijte tupý nůž nebo hranu kreditní karty, abyste zvedli veškeré přebytečné pevné látky. Poté smíchejte jednu polévkovou lžíci kapaliny na mytí nádobí se dvěma šálky teplé vody. Dobře promíchejte, aby se úplně promíchal.

Pomocí čistého bílého hadříku nebo papíru utřete čisticí roztok do kobercových vláken. Vždy pracujte od vnějšího okraje skvrny směrem ke středu, abyste zabránili šíření skvrny ještě větší. Poté použijte čistý suchý hadřík a osušte oblast, dokud se čisticí roztok neabsorbuje. V případě potřeby opakujte kroky úpravy několikrát s čisticím roztokem, dokud se skvrna neodstraní.

Pokud skvrna nedochází nebo obsahuje máslo nebo mastnou složku, vytvořte nový čisticí roztok jedné polévkové lžíce amoniaku a dvou šálků teplé vody. Postupujte podle stejných kroků při použití roztoku amoniaku. Opět vždy pracujte od vnějšího okraje skvrny směrem ke středu.

Posledním krokem je opláchnutí zbytků čisticího roztoku. Je důležité odstranit veškeré řešení z koberce, protože mýdlo může skutečně přitahovat půdu. Mokrý bílý ručník nebo papírový ručník navlhčete čistou vodou a houbou opláchněte zbytky mýdla. Nechte koberec uschnout na vzduchu před přímým teplem. Nakonec vysajte obarvenou oblast, abyste zvedli vlákna koberců.

Pro skvrny kukuřice na většině čalounění postupujte stejným způsobem jako u koberců, ale věnujte zvýšenou pozornost tomu, aby textilie nepřesahovala. Nadměrná vlhkost v nábytkových polštářích může vést k růstu plísní a plísní. Pokud je čalounická tkanina hedvábí nebo vintage, poraďte se s profesionálním čisticím prostředkem, abyste předešli jejímu poškození nebo potřebujete-li více tipů na odstraňování skvrn.