Jak renovovat částicové desky nábytek s barvou

Nábytek z dřevotřískových desek je levnou možností, pokud potřebujete vyzdobit svůj dům za přísného rozpočtu, ale nábytek ne vždy vydrží zkoušku času. Dřevotřískové desky jsou vyrobeny z vedlejších produktů ze dřeva, převážně pilin, smíchaných s lepidly z plastových pryskyřic a lisovány do velkých listů. Při použití pro nábytek jsou tyto panely obvykle potaženy vrstvami plastové dýhy. V průběhu času, nebo při obzvláště tvrdém použití, mohou být plastové dýhy poškrábány, štípány nebo odírány trvalými skvrnami.

Pokud si všimnete knihovny s částečnými deskami, koncových stolů nebo konferenčních stolků, které začínají vykazovat známky opotřebení, je možné místo výmetů položku renovovat. Nejjednodušší metoda je jednoduše malovat.

Lakovací dřevotřísková deska vám pomůže ušetřit peníze tím, že eliminuje nutnost nákupu nového nábytku a může přidat více osobnosti ke stávajícímu kusu. K dalšímu zdokonalení položky můžete použít šablony, výraznou barvu barvy, tapetu nebo decoupage.

Nástroje a spotřební materiál

 • Putty nůž
 • Dřevo výplň nebo tmel
 • Kontaktní cement (v případě potřeby)
 • Jemně zrnitý brusný blok nebo brusný papír
 • Látky bez chloupků
 • Primer
 • Malovat
 • Štětec
 • Válec a zásobník
 1. Připravte Plochy na malování

  Váš kus nábytku dosáhne nejlepších výsledků, pokud pečlivě vyčistíte celý kus a opravíte poškození před lakováním.

  Čipy a hluboké škrábance: Jak jste si možná všimli, nábytek z dřevotřískových desek může docela snadno štěpit, poškrábat nebo prasknout. Pokud vidíte existující poškození, opravte tyto skvrny tmelem nebo tmelem před lakováním.

  1. Poškozenou oblast vyplňte tmelem na dřevo nebo tmelem. Vyhlaďte oblast náplasti tak, aby byla hladká s okolním povrchem.
  2. Nechte tmel nebo plnivo zaschnout přes noc.
  3. Po úplném zaschnutí výplně nebo tmelu jemně obruste opravenou oblast jemným pískem, dokud nebude povrch hladký.

  Peelingová dýha: Lepidla, která drží plastovou dýhu k jádru dřevotřískové desky, se mohou časem často uvolňovat, zejména na okrajích. To lze znovu přilepit kontaktním cementem.

  1. Opatrně nadzvedněte uvolněnou dýhu a použijte stěrkový nůž, abyste odškrábali co nejvíce uvolněného a vysušeného lepidla.
  2. Naneste tenkou vrstvu kontaktního cementu na povrch dřevotřískové desky i spodní povrch dýhy. Pomocí malé tyčinky nebo tužky udržujte povrchy od sebe asi 15 minut, dokud lepidlo již nebude lesklé.
  3. Zatlačte plastovou dýhu dolů na jádro dřevotřískové desky pomocí válečku nebo bloku dřeva. Dýha by se měla pevně spojit.

  Poškození vodou: Některý dřevotřískový nábytek není potažen laminátem, ale je již namalovaný. Díky těmto kusům může dlouhé vystavení vodě vytvářet bubliny a trvalé skvrny na povrchu. Dřevotřísková deska může dokonce změknout a začít se rozpadat. Chcete-li opravit části nábytku z dřevotřískových desek, které poškozují vodu, odstraňte poškozené oblasti pomocí ostrého břitva, poté vyplňte prostor dřevěnou výplní a hladkým pískem.

  Pokud je poškození rozsáhlé, odstraňte poškozené oblasti a nahraďte je novým kusem dřevotřískové desky. Pokud položka nábytku není tak důležitá nebo sentimentální, možná budete chtít zhodnotit náklady na opravu oproti zakoupení nového kusu nábytku.

  Lauren Thomann
 2. Vyčistěte povrchy

  Po odstranění všech škod je čas na broušení. Protože nábytek z laminátových dřevotřískových desek má lesklý povrch, je obtížné, aby se barva přilepila na povrch. Pokud tento krok přeskočíte, může se stát, že se během několika dní váš nový nátěr štípne.

  Celý předmět brouste jemně zrnitým brusným papírem nebo brusným blokem, abyste odstranili jakýkoli starý povrch, lak nebo lesk. Cílem není otryskat plastovou dýhu, ale jednoduše oškrábat povrch a dát mu „zub“, který pomůže přilnout nátěru. Dávejte pozor, abyste na okrajích příliš nebrusili, jinak riskujete odlupování horní vrstvy laminátu.

  Lauren Thomann
 3. Připravte primer

  Výběr správného základního nátěru vám ušetří čas eliminováním potřeby mnoha nátěrů.

  • Pokud plánujete malování tmavé dřevotřískové desky, použijte šedý primer.
  • Pokud plánujete malování na světlé dřevotřískové desky, použijte bílý základní nátěr.

  Protože jsme již měli bílý základní nátěr, ale chtěli jsme vymalovat knihovnu z černé dřevotřískové desky, rozhodli jsme se smíchat část nového nátěru se základním nátěrem, abychom to odstínili.

  Lauren Thomann
 4. Aplikujte základní nátěr

  Po broušení předmětu naneste na povrch základní nátěr. Je lákavé přeskočit přímo k malbě, zvláště pokud používáte křídu. Odolejte však nutkání a věnujte čas přidání nátěru. Tento krok zvyšuje pravděpodobnost, že nová barva vydrží.

  Rozhodli jsme se použít tenkou vrstvu základního nátěru pomocí štětce, abychom se dostali do každé štěrbiny. Před nanesením jakéhokoli nátěru nechte základní nátěr zcela vyschnout. počkejte celých 24 hodin, než přejdete k další horní vrstvě barvy.

  Lauren Thomann
 5. Lehce pískujte povrchy

  Před nanesením barvy lehce obruste základní vrstvu. To zajistí, že horní vrstva bude hladce pokračovat a dobře přilne. Po broušení odstraňte veškerý prach hadříkem, který nepouští vlákna.

  Lauren Thomann
 6. Použít Malování

  Pokud je to možné, použijte váleček k malování nábytku z dřevotřískových desek. Tento nástroj zajistí, že finální povrch je hladký a nevykazuje zjevné tahy štětcem. Pokud máte rádi vzhled tahů štětce, použijte v každém případě štětec. Budete muset použít jeden stejně pro řezání v rozích, že válec nedosáhne.

  Při malování se ujistěte, že jste pozorovali okraje případných kapek barvy, a poté, co je barva schopna zaschnout, otřete je kartáčem.

  V závislosti na barvě může jeden nátěr zcela pokrýt nábytek. Nezapomeňte však, že nejlepších výsledků je dosaženo, pokud je barva nanášena ve velmi tenkém a rovnoměrném kabátu. Toho je často nejlépe dosáhnout, když nanášíte dvě nebo dokonce tři vrstvy barvy v tenkých vrstvách. Pokud potřebujete další vrstvu, před nanesením další vrstvy nechte první vrstvu zcela zaschnout. Velmi lehké broušení mezi vrstvami napomáhá přilnavosti.

  • Poznámka: Při výběru barvy pro nábytek je obvykle nejlepší lesklý nebo vysoce lesklý povrch. Lesklé barvy odolávají značení a snadněji se čistí, což je zvláště důležitá vlastnost u nábytku.
  Lauren Thomann
 7. Užijte si svůj nový kus dřevotřískového nábytku!