Jak zasadit jarní kvetoucí žárovky

Jarní kvetoucí žárovky nabízejí spolehlivý barevný displej, jen když to nejvíce potřebujete a vyžadují jen velmi malé úsilí. Od kterého konce je nahoru, do kdy se má podávat, zde je několik tipů pro výsadbu jarní cibulky.

Jak zasadit jarní žárovky

Postupujte podle těchto pokynů, až budete připraveni přidat do svého dvora jarní cibulky:

 1. Vyberte si zdravé žárovky. Vyvarujte se uschlých, houbovitých nebo plesnivých žárovek. Obecně platí, že čím větší žárovka pro svůj typ, tím více květů. Malé žárovky jsou levnější a budou mít menší nebo méně květů. Pokud můžete být trpěliví, zrají tyto žárovky za tři nebo čtyři roky.
 2. Vyberte vhodné umístění. Většina kvetoucích žárovek dává přednost plnému slunci, ale to může být téměř kdekoli na jaře, protože stromy ještě nemají své listy. Nezapomeňte tedy na místo, které se zdá být dokonalé, jen proto, že je na podzim trochu temné. Lesní cibule jako Anemone nemorosa (Woodland Anemone), Arisaema (Jack-in-the-Pulpit), Erythronium (Dog's Tooth Fialets), Galanthus (Snowdrops) a Trillium dávají přednost trochu chladnému stínu.
 3. Cibule nemají rádi posezení ve vlhké půdě. To platí zejména, když v létě spí. Rozhodněte se zasadit na místě, které je dobře odvodněné, aby se zabránilo hnilobě.
 4. Cibule rostlin, pokud je půda dostatečně měkká, aby vykopala díru. To platí v oblastech s chladnými zimami. Pokud však budou vysazeny před polovinou listopadu, budou mít více času na to, aby začali pěstovat kořeny.
 5. Koupit předchlazené žárovky. Pokud žijete v oblasti bez mrazivé zimy, kupte předchlazené žárovky. Nebudete muset zasadit tyto žárovky až do začátku jara.
 6. Rostlina se špičatou stranou nahoru. Špičatý konec je stopka. Možná budete dokonce moci vidět některé scvrklé kořeny na plošší straně. Pokud to opravdu nemůžete říct, nebojte se. Stonek zjistí, že dříve nebo později je to vlastní cesta. Své sázky můžete zajistit a sázet na stranu.
 7. Cibuloviny zasaďte do hloubky asi trojnásobku jejich průměru. U narcisů je to asi šest až osm palců. Menší žárovky mohou být zasazeny do hloubky tří až čtyř palců.
 8. Promíchejte trochu kostní moučky nebo superfosfátu do půdy. Vložte kostní moučku nebo superfosfát na dno díry v době výsadby, abyste podpořili silný růst kořenů. Dalo by se také smíchat s některými hnojivy rozpustnými ve vodě, ale není to nutné, pokud jste již svou půdu upravili.
 9. Pokud hlodavci mají tendenci jíst vaše cibule, posypte paprikou do otvoru pro výsadbu. Bezpečnější metoda je zasadit vaše žárovky do klece vyrobené z hardwarové tkaniny. Kořeny a stonky rostou skrz, ale hlodavci se nemohou dostat k cibulkám. Usnadněte si to a vytvořte klec dostatečně velká, abyste zasadili nejméně tucet žárovek. Nebo si můžete udělat to pro sebe opravdu snadné a držet se narcisů, kterým se hlodavci a většina ostatních zvířat vyhýbají.
 10. Vyměňte zeminu na vrcholu žárovek. Zalévejte žárovky po výsadbě, aby jim pomohly usadit se a zavřít vzduchové kapsy. Během podzimu a zimy se musíte starat pouze o zalévání žárovek, pokud máte zvlášť suchou sezónu. Pojďte jaro, měli byste být dobře odměněni za veškeré své úsilí.

Další tipy pro skvělý žárovkový displej

Nyní, když znáte základy, použijte tyto návrhy, aby se vaše žárovka rozrostla na další úroveň:

 1. Pro přirozený efekt: Žárovky vypadají nejlépe v shlucích nebo driftech. Chcete-li dosáhnout přirozeně vypadajícího efektu, buď vykopat velkou plochu a zasadit několik žárovek najednou, nebo jednoduše hodit žárovky do vzduchu a kopat díry a zasadit kamkoli padají. Budete překvapeni, jak dobře to funguje.
 2. Označte své výsadby: Abyste se ujistili, že nebudete rušit své žárovky, pokuste se zasadit něco na stejném místě, označte, kde a co jste zasadili.
 3. Jarní péče: Až budou vaše cibule kvetoucí, stonky květů odřízněte na úroveň země. Může to být ošklivé, ale nechte listy vašich kvetoucích cibulí přirozeně zemřít. Odolejte pokušení snížit jej, zatímco je stále zelený, ale disketový. Žárovka potřebuje tentokrát k fotosyntéze a vytvoření potravinových rezerv k produkci květů příštího roku.
 4. Rozdělte žárovky: Mnoho žárovek se šíří a zvyšuje, takže původní výsadba je přeplněná. Pokud vaše žárovky nekvetou tak dobře, jako tomu bylo dříve, je to pravděpodobně tak. Pokud si přejete pohnout nebo rozdělit kvetoucí cibulky, nejbezpečnější čas nastane, když vstoupí do jejich spícího období. To je obvykle těsně poté, co list zcela zemře zpět. Dormancy je krátká, i když se nic neděje nad zemí, takže tento úkol neodkládejte, dokud nebude příliš pozdě.