Jak malovat dřevo hladce jako profesionál

Protože se zdá, že malba dřeva je takovým elementárním, spolehlivým projektem, spousta lidí spěchá do práce nebo se pokouší o zkratky, které přinášejí špatné výsledky. Navíc, s příchodem povrchů připravených k nátěru, jako je sádrokarton a základní nátěr a opláštění, se malování na dřevo pomalu stává ztraceným uměním. Naučte se, jak ovládat techniky vysoce kvalitního lakování dřevěných povrchů, a přeměnit se z amatérského víkendového malíře na profesionálního malíře.

8:32

Sledujte nyní: Jak malovat dřevo hladce

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Interiér akrylové latexové barvy
 • Primer
 • 2 1/2-palcový štětec
 • Sestava válečků s pěnovým krytem s vysokou hustotou
 • Barevný podnos a vložka
 • Plátěné kapky nebo papír dodavatele
 • Plastové fólie
 • Painterova páska
 • TSP (fosforečnan sodný)
 • Náhodná orbitální bruska
 • Brusný papír pro brusku, # 180 a # 220 zrnitosti
 • Prachová maska ​​nebo respirátor
 • Tack hadřík
 • Nakupujte vakuum
 • Měkké, čisté bavlněné hadry
 • Aditiva do barev, jako je Penetrol nebo Floetrol (volitelné)
Claire Cohen
Claire Cohen

Instrukce

 1. Krycí povrchy, které musí zůstat čisté

  Na všechny povrchy, které nebudou natřeny, zakryjte plastové fólie. To zahrnuje mimo jiné podlahu, nábytek, radiátory, sousední stěny, stoly a stoly. Malé kusy, jako jsou lampy, hassocks a koberečky oblasti, by měly být zcela odstraněny z místnosti. Položte papír dodavatele nebo plachtovinu na plastovou fólii v místech, kde budete chodit. Zajistěte plast malířskou páskou.

 2. Vyčistěte pracovní povrch

  Smíchejte TSP (nebo náhradní TSP) s vlažnou vodou v poměru doporučeném výrobcem. Namočte hadr do vody, pevně ho vymačkejte do sucha a poté otřete povrch, abyste odstranili všechny oleje, nečistoty a špínu. Opláchněte oblast čistou, teplou vodou a čistým hadrem.

  Claire Cohen
 3. Pískat dřevo

  Dřevo obruste jemně zrnitým papírem č. 180, používejte protiprachovou masku nebo respirátor. Záměrem není zbavit se dřeva všech nátěrů a skvrn, ale pouze vyhlazení povrchu a poskytnutí nějakých „zubů“ nebo lehkých škrábanců, které napomáhají lepení barev.

  Claire Cohen

  Pokud broušíte nábytek a jiné kusy, které mají nerovný povrch, přepněte na ruční broušení, aby se brusný papír lépe přizpůsobil tvaru kusu.

  Claire Cohen
 4. Vyčistěte prach

  Po broušení důkladně odstraňte prach z povrchu. Začněte obchodním vakuem vybaveným kartáčovým nástavcem. Nepoužívejte dmychadlo, protože to pouze přerozdělí prach zpět na povrch. Poté, co jste odstranili většinu prachu ve vakuu v obchodě, použijte lepicí hadřík nebo bavlněnou hadru, která byla namočena ve vodě a důkladně vytlačena, aby se odstranil zbytek prachu.

  Claire Cohen
 5. Připravte dřevo

  Primer dobře promíchejte a naneste štětcem nebo válečkem. Pokud po vysušení vypadá základní nátěr na dřevě transparentně, naneste ho podruhé. Základní nátěr bude mít křídový vzhled a vzhled, ale to bude vyhlazeno barvou.

  Claire Cohen
  Claire Cohen
  Claire Cohen
 6. Nastříkejte primer tak, aby byl hladký

  Vzhledem k nerovnoměrné struktuře primerů je nutné ji před lakováním obrusit. Používejte velmi jemný brusný papír o zrnitosti 220 a jemným tlakem zabraňte dráždění základního nátěru. Odstraňte prach z primeru rychlým štětcem z vakua v obchodě a poté lehkým potažením lepicí látky.

  Claire Cohen
 7. Malovat dřevo

  U vysoce nepravidelných povrchů, jako je nábytek, lisování korunek a čalounění, je nejlepší použít pouze štětec. U povrchů s velkými plochými součástmi vám použití pěnového válce s vysokou hustotou pomůže rychlejší práci.

  Konec štětin štětce nasaďte do barvy vždy asi 1/4 palce při každém vložení štětce. Přeneste barvu na dřevo a táhněte štětcem krátkými tahy, které probíhají rovnoběžně s dřevěným zrnem. Vždy udržujte mokrou hranu, abyste zabránili otiskům kol. Během tohoto kroku nepřidávejte druhou vrstvu barvy, protože to může způsobit roztržení barvy.

  Chcete-li malovat válečkem, vložte vložku zásobníku barvy do zásobníku barvy a poté do zásobníku nalijte asi 4 unce barvy. Jemně vsuňte váleček do barvy. Několikrát převalte barvu nahoru a dolů po svahu zásobníku, aby se barva rozložila na válečkovou podložku.

  Přeneste váleček na dřevo. Natřete barvu na dřevo, počínaje pouze mírným tlakem. Pěnové kryty s vysokou hustotou mají tendenci k zachycení barvy na válečkové podložce, takže možná budete muset jemně zvýšit tlak, aby se barva uvolnila.

  Claire Cohen
 8. Nabruste a přidejte další vrstvu

Obvykle můžete dosáhnout ještě hladšího pláště, pokud se rozhodnete pískovat a malovat ještě jednou. Broušení vašeho předchozího nátěru způsobuje nerovnosti a nekonzistence způsobené válečkem nebo štětcem. Použijte velmi jemný brusný papír, například zrnitost # 220. Připevněte papír k okružní brusce a nechte jej běžet velmi lehce po povrchu. Na brusku nevyvíjejte jiný tlak, než je hmotnost samotné brusky.

Po broušení otevřete lepicí tkaninu, svazujte ji, ale nechte ji volně, pak ji lehce přejeďte po povrchu. Příliš velký tlak na lepicí látku bude kontraproduktivní, protože to vtlačí zabudovaný vosk lepicí látky na povrch. Nyní by dřevo mělo být čisté a hladké na dotek. Dokončete finálním nátěrem.

Tipy pro nákup a používání nástrojů a materiálů pro malování

Štětce a pěnové válečky

Pokud používáte štětec nebo váleček k malování dřeva ">

Válečky rychle pokrývají velké plochy, ale nemohou zasáhnout do rohů. Pěnový válec s vysokou hustotou absorbuje méně barvy než běžný kryt z mikrovlákna, který se používá na stěnách. To se promítá na hladší povrch barvy, bez výrazné textury. Štětce jsou dobré při malování rohů a hran, ale při malování velkých ploch to trvá dlouho. Kupte si kvalitní kartáč. Drž se dál od levných, obecných značek, protože mohou zbavit štětiny po celé mokré barvě.

Povrchové krytiny

Plastové fólie, kartonové zbytky, noviny a prostěradla samy o sobě nefungují dobře, protože jsou buď kluzké nebo umožňují, aby barva pronikala materiálem. Místo toho je zkombinujte. Začněte spodní vrstvou plastové fólie, abyste zabránili prosáknutí barvy. Horní vrstva kapacího plátna malířského plátna nebo role levného papíru dodavatele také zachycuje barvy, ale jde spíše o poskytnutí neklouzavého povrchu, na kterém můžete chodit.

Primer

Základní nátěr dřeva před lakováním není jen důležitým krokem; odděluje profesionální lakovací práci od amatérské práce. Primery jsou chemicky formulovány tak, aby se navázaly na problémové povrchy a poskytovaly barvě rovnoměrný povrch, na který se naváže. Základní nátěry pomáhají vyhnout se problémům, jako je blikání, což je stav, kdy oblasti konečné práce s lakováním vypadají, jako by byly natřeny různými lesky. Při blikání může jedna oblast vypadat leskle, zatímco druhá bude vypadat rovně. Společně má velmi nerovnoměrný a neatraktivní vzhled.

Použití vysoce kvalitní značka primerů, jako je Kilz nebo Zinsser. Kilz nabízí několik možností, včetně verze s nízkým zápachem. Zinsser poskytuje několik výběrů a má také základní nátěr na bázi šelaku. Můžete ušetřit čas a dosáhnout hladšího nátěru lakováním základního nátěru na konečnou barvu, pokud to umožňují pokyny výrobce. Ujistěte se, že tónovaný základní nátěr neodpovídá vaší konečné barvě barvy; chcete, aby to bylo zabarveno tímto směrem, ale nechcete přesný zápas. Během procesu malování musíte být schopni rozeznat rozdíl mezi konečnou barvou a vysušeným primerem.

Přísady do barev

Malování může být lepivé a vytvářet tahání štětcem, pokud během malování budete trvat příliš dlouho. Můžete buď zrychlit tempo, nebo si koupit přísadu, která prodlužuje pracovní dobu. Penetrol a Floetrol jsou oblíbené přísady, které vytvářejí hladší tahy štětcem. Vyvarujte se malování pod větrákem nebo větracím otvorem nebo na otevřeném slunci, protože to vše urychlí dobu schnutí a vytvoří lepivou barvu.