Jak malovat na olejové barvy

Olejová barva kdysi vládla světu vnitřních barev a nátěrů, zejména v oblastech s vysokým dopadem, jako jsou obklady, dveře a skříně. Přesto už ne. Když zaschne, barva na bázi oleje emituje řadu VOC (těkavý organický obsah), které jsou škodlivé pro životní prostředí. Na individuální úrovni majitelé domů často zjistí, že čisticí postupy na bázi oleje jsou špinavé a páchnoucí, protože musí být použity minerální destiláty nebo ředidla, nikoli voda.

S téměř úplným vyřazením olejových barev v USA v roce 2005 je otázka, zda můžete latexovat přes olejové barvy, ještě více matoucí. Pokud je dům dostatečně starý, je nevyhnutelné, že bude někde mít olejovou barvu, protože latexová barva nebyla zavedena až do 40. let 20. století. A novější domy mohou mít některé oblasti olejové barvy, protože to není úplně zakázáno: Olejová barva je stále k dispozici v kvart velikostech nebo menších. Mnoho profesionálních malířů dokonce upřednostňuje olej před latexem pro hladší a tvrdý povrch.

Můžete malovat přes olejové barvy ">

Latexové nebo olejové barvy lze úspěšně nanášet na olejové barvy. Pokud je povrch zcela vytvrzený, není na olejovém nátěrovém nátěru nic, co by vylučovalo další vrstvu latexu nebo olejového nátěru.

Stejně jako u latexových barev na bázi vody, které používají vodu jako dodávací vehikulum, používají oleje na bázi oleje olej jako dodávací vehikulum pro pigmenty a povlaky. Zatímco olejové barvy jsou zpočátku štiplavé a mastné na dotek, po jednom či dvou dnech to zmizí. V době, kdy je barva zcela suchá, na povrchu není žádný olej: zcela vytvrdl.

Příprava je důležitá. Lesklé povrchy nevydrží druhou vrstvu barvy dobře, takže je třeba vyčistit, brousit a dodatečně vyčistit navlhčeným hadříkem nebo lepidlem. Před položením latexové barvy použijte základní nátěr. Ačkoli je to vhodné pro mnoho malířských projektů, pro tento je základní nátěr. Pokud máte více vrstev olejové barvy, zvažte nejprve její odstranění.

Povrchy obvykle potažené olejovou barvou

Jak můžete určit, které povrchy vašeho domu jsou natřeny olejovou barvou? Po uplynutí dostatečné doby již nemůžete identifikovat barvu na bázi oleje podle jejího zápachu nebo dotyku.

Olejová barva je považována za samonivelační. Poté, co štětec dodá barvu, hladina barvy je plochá a zanechává nulové stopy, mezery, bubliny nebo otvory. Dveřní zárubně nebo parapety malované olejovou barvou mohou být krásou, kousek od muzea, který je hladký a tvrdý do skály. Zamyslete se tedy nad oblastmi, které vyžadují odolné a hladké povlaky, jako například:

 • Obložení dveří
 • Čalounění oken
 • Základní desky
 • Tvarování koruny
 • Krbové pláště
 • Kuchyňská linka
 • Police

Jak malovat na olejové barvy

Nanesení latexové barvy na olejovou barvu má méně společného s tím, že spodní vrstva je na olejové bázi, než se skutečností, že se jedná o projekt nátěrové barvy. Navíc, protože barvy na olejové bázi mají tendenci mít lesklý lesk, vyplývá z toho, že největším problémem bude lesk, nikoli základní obsah barvy.

I při použití podobných typů barev je obtížné dosáhnout stejné adheze, jako byste nanášeli barvy na základní nátěr. Výsledkem je, že tento projekt je hlavně o přípravě. Jakmile je povrch dostatečně připraven, je snadné malovat materiál.

Metriky projektu

 • Pracovní doba: 1 hodina pro přibližně 10 čtverečních stop
 • Celkový čas: 1 hodina
 • Úroveň dovedností: začátečník
 • Cena materiálu: 20 až 60 USD

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Malovat
 • Vysoce kvalitní štětec
 • Smirkový papír
 • TSP (fosforečnan trisodný)
 • Putty nůž nebo pět v jednom nástroji
 • Tmel na dřevo nebo tmel na dřevo
 • Tack hadřík

Instrukce

Poškrábejte povrch, abyste odstranili lesk

S jemným drsným brusným papírem odřenete povrch vrstvy oleje na bázi oleje pro lepší lepivost. Cílem je eliminovat lesk na povrchu nebo lesk. Lesk je stejně nepřítelem přilnavosti barvy jako nečistota. Odstraňte jakoukoli volnou barvu pomocí nástroje pět v jednom nebo stěrkového nože. Malé mezery a otvory vyplňte tmelem na dřevo nebo tmelem na dřevo.

Damp-Clean pro odstranění nečistot

Mnoho vrstev prachu a nečistot může ohrozit schopnost přilnutí latexové barvy. Zatímco některé projekty latex-over-latex vám mohou umožnit obejít čištění, tento projekt je jiný a vyžaduje hluboké čištění. Pokud používáte vlhký hadřík, budete muset do projektu zabudovat dobu sušení.

Do vody by měl být přidán TSP, který je snadno dostupný a levný, aby se zlepšily jeho čisticí vlastnosti. TSP je k dispozici ve většině obchodů s hardwarem a domácím vylepšením a snadno se mísí s horkou vodou. Po očištění TSP nechte vlhký povrch důkladně zaschnout.

Čistěte suchým hadříkem

Jakmile je povrch zcela suchý, lehce otřete povrch lepicí utěrkou. Tack tkanina je levný, jednoduchý produkt vyrobený z tenké svíčkové impregnované včelím voskem. Jeho lepkavý povrch je ideální pro zachycení těch posledních zbloudilých teček prachu. Netřete příliš tvrdě. Použití tvrdého tlaku povede k zanechání vosku na povrchu, který může být těžší odstranit než nečistoty.

Malování povrchu

S povrchem zcela suchým a zbaveným nečistot ho můžete nyní malovat stejně jako jakýkoli jiný povrch. Pro dosažení nejlepších výsledků použijte vysoce kvalitní štětce.

Nevkládejte kartáč příliš velkým množstvím barvy; pouze ponořte štětiny do barvy. Nakreslete nátěr pomalu, rovnoměrně, ale vždy udržujte mokrý okraj.

Po nejméně dvouhodinovém sušení povrch podruhé natřete.