Jak malovat povrchy melaminu a laminátu

Charles & Hudson / Flickr / CC BY-SA 2.0

Je známo, že laminátové a melaminové povrchy rychle zastaraly. Mají také tendenci se poškrábat a přezdívat při běžném používání a mnoho stolních počítačů má spálenou značku nebo dvě. A na rozdíl od homogenních pevných povrchových materiálů, jako je Corian nebo řezníkové dřevo, které lze účinně brousit hladce a přivést zpět do podobného stavu, jsou laminát a melamin složeny z více vrstev, které by se neměly brousit. Ale můžete udělat další nejlepší věc: povrchový laminát nebo melamin s kvalitní lakovací prací.

Připravte povrch

Na rozdíl od dřeva nemohou být laminát a melamin broušeny na přírodní zrno; nemají přirozené zrno. U dřeva je vystavení zrna životně důležité pro přilnutí barvy. Laminát a melamin jsou určeny k odpuzování kuchyňských skvrn, jako je jídlo, olej a voda. Naneštěstí je barva podobná skvrně a tyto povrchy odvádějí poměrně dobrou práci, aby zabránily přilepení barvy.

Proto je nezbytné povrch připravit tak, aby barva dlouhodobě přilnula. Nesprávně nanesená barva se odloupne z laminátu a melaminu a vytvoří větší nepořádek, než jste začínali. Klíče slouží k odmaštění a zdrsnění plastového povrchu laminátu a melaminu ak použití správného nátěru nebo produktů pro povrchovou úpravu. Některé barvy vyžadují primery; ostatní lze použít i bez něj.

Výběr správné barvy

Pro pulty, místo použití obyčejných barev, možná budete chtít koupit all-in-one protiskluzový systém povrchové úpravy, jako je Rust-Oleum's Countertop Transformations. Tyto soupravy jsou vytvořeny pro přísné úpravy desek položením silné vrchní vrstvy, která je bezpečně přilepena spojovací základní vrstvou.

Tyto systémy se výrazně liší od procesů lakování pouze tím, že obsahují vrstvu pevných dekorativních třísek. Čipy jsou vydávány z ručního rozmetadla, podobně jako venkovní rozmetadlo, které používáte k rozptýlení travního osiva. Tyto čipy kladou tlustý kabát, který je mnohem silnější než barva, a navíc účinně zakrývá všechny škrábance.

Alternativně můžete použít akrylátovou barvu vyztuženou urethanem, například INSL-X Cabinet Coat. I když jsou dražší než běžné akrylové latexové barvy, které byste použili na sádrokartonové desky, výrobky vyztužené urethanem mají lepší schopnosti skrývání a lépe se lepí na povrchy s problémy. Kabinet Coat je navržen tak, aby přilnul k plastovým, kovovým a uretanovým povrchům bez základního nátěru, ale laminátové a melaminové povrchy by měly být před lakováním obroušeny.

Třetí možností je aplikovat 100% akrylový, flash-bond primer, jako je XIM (Rust-Oleum), Bullseye 1-2-3 (Zinnser) nebo Fresh Start (Benjamin Moore), následované dvěma vrstvami saténu nebo pololesklá smaltovaná barva a dvě vrstvy čirého akrylového tmelu.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Box ventilátor
 • Kapky
 • Painterova páska
 • Papír dodavatele
 • Plastové fólie
 • Prachová maska ​​nebo respirátor
 • Brusný papír o zrnitosti 150 nebo 180 gramů
 • Pracovní světlo
 • Tack hadřík
 • Čisté utěrky bez chloupků
 • Minerální prameny
 • Malířský váleček s hustým pěnovým krytem
 • Štětce ze syntetických štětin
 • Malovat

Instrukce

Připravte oblast

Odstraňte všechny předměty poblíž skříní nebo pultů do garáže nebo kryté terasy. Otevřete okna. V případě potřeby nastavte skříňový ventilátor tak, aby vyfukoval z jednoho okna, aby se podpořilo křížové větrání v pracovní oblasti. Na všechny povrchy, na které nebude nanášena vrstva, položte kapky na podlahu a na papír nebo plast dodavatele pásky. Pracovní prostor uzavřete plastovou fólií, abyste zabránili cestování pískem po celém domě.

Zdrsněte povrch

Chraňte se před broušením prachu pomocí prachové masky nebo respirátoru. Vrstva laminátu nebo melaminu sebrouší brusným papírem o tloušťce 150 nebo 180 stupňů. Kontrolou s pracovním světlem často kontrolujte, zda pokládáte všechny lesklé povrchy na matný (nebo plochý) povrch. Nestříkejte příliš tvrdě nebo riskujete poškození tenké vrstvy opotřebení laminátu nebo melaminu.

Vyčistěte povrch

Otřete povrch lepivou utěrkou pomocí lehkého tlaku, abyste zabránili přenosu vosku z látky na povrch. Následně otřete povrch minerálními lihovinami a očistěte hadříky, které nepouští vlákna. Nechte povrch zcela zaschnout.

Naneste první vrstvu

Naneste tenkou vrstvu barvy na celý povrch, pomocí štětce na okraje a těsné skvrny a válečku s pěnovým krytem s vysokou hustotou pěny (pro hladké povrchy) na rovné plochy. Při malování věnujte zvláštní pozornost udržování mokré hrany: Před vyschnutím hrany překryjte okraje každé lakované části čerstvou barvou. Nechte první nátěr zaschnout nejméně 6 hodin nebo podle doporučení výrobce.

Poznámka: V případě potřeby můžete pracovní prostor pasivně větrat během počátečního procesu sušení pro jakýkoli nátěr, ale nepoužívejte ventilátory, které mohou na mokrý nátěr vtáhnout vzduch a nečistoty. Větrejte s otevřenými okny, pouze pokud nedochází k rušení vzduchu nebo silnému průvanu v pracovním prostoru. Rovněž se ujistěte, že úrovně teploty a vlhkosti v pracovní oblasti zůstávají v rozmezí doporučeném výrobcem. Obecně je zápach ze sušení nebo vytvrzování povlaků nejsilnější, zatímco povlak je stále mokrý.

Naneste následující vrstvy

Stejnou technikou naneste jeden nebo více nátěrů. Nechte každou vrstvu vyschnout podle pokynů.

Vytvrzujte povrch

Nechte finální vrstvu zcela vytvrdit po dobu dvou až tří týdnů, než na ni položíte těžké předměty nebo důkladně vydrhnete povrch. Během tohoto období nemusíte oblast ventilovat. Mezitím můžete povrch používat jemně a čistit jej pouze vlhkým hadříkem. Necháte lak zcela vytvrdnout před použitím povrchu jako obvykle, a tím zabráníte přilepení spotřebičů a skladovaných předmětů k barvě nebo poškození povrchu.