Jak malovat základní desky

Malování vnitřního obložení, jako je okenní nebo dveřní obložení a tvarování korun, téměř vždy zaručuje, že váš pokoj bude vypadat svěžeji a elegantněji. Stejná myšlenka platí i pro základní desky. Malování základních desek je jedním z nejlepších projektů přestavby, které můžete udělat pro pokoj, a to trvá jen den nebo dva. Malované základní desky pomohou prostoru jiskřit jako nic jiného.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Latexová barva
 • Primer
 • Painterova páska
 • Maskovací film
 • Kvalitní štětec (nejlepší je šikmý křídlový štětec široký 1 až 2 palce)
 • Kapku látky
 • Fosforečnan sodný (TSP)
 • Kbelík s vodou
 • Houba na mytí
 • Nástroj nůž

I když můžete použít latexové nebo olejové barvy pro základní desky, latexové (vodou ředitelné) barvy se mnohem snáze čistí. Můžete si vybrat z několika různých úrovní lesku pro latexové nebo olejové barvy, ale pro základní desky se obecně doporučuje barva s mírně lesklým povrchem, protože je odolnější vůči oděru a je omyvatelnější než plochý lak. Pro základní desky je obvykle nejlepší barva pololesklá nebo vysoce lesklá.

Instrukce

Rozhodněte se, zda chcete odstranit základní desky

Malování soklů na místě, i když jsou stále připevněny ke stěnám, přichází s řadou souvisejících úkolů: lepení, maskování, nanášení kapky a velmi pečlivé malování, aby se zabránilo malování na zeď. Většina lidí malování soklů s nimi na místě na stěnách, ale v některých případech je jednodušší odstranit sokly, takže je můžete malovat na samostatném místě.

 • U nových domů nebo domů, které nebyly v průběhu let rozsáhle přestavěny, může být odstranění stejně snadné jako vyzvednutí soklů pomocí tenké páčky a prstů. Ve skutečnosti společnosti, které pískují dřevěné podlahy, obvykle odstraní a nahradí základní desky jako samozřejmost. V mnoha případech je to snadná práce a vede k mnohem lépe vypadajícímu konečnému výsledku.
 • Pokud dosud nebyly základní desky nainstalovány, měli byste základní desky před instalací vždy malovat. Během instalace dojde k drobnému poškození, ale očekává se to. U většiny již provedených maleb budete muset po instalaci základových desek provést jen malé množství oprav.

U starších domů, které mají mnoho vrstev barvy pokrývajících spár mezi stěnou a podlahou, může však odstranění podlahových desek způsobit poškození zdi, kterou je obtížné opravit. Barva na základní desce bude vytrhávat nahoru a bere s sebou barvy na zeď a sádru nebo sádru. Pokud se rozhodnete odstranit staré soklové lišty, může bodování podél švů pomocným nožem snížit poškození, když se soklové lišty uvolníte.

Pro naše účely budeme předpokládat, že vymalováte základní desky na místě, aniž byste je odstraňovali.

Vyčistěte dříve malované základní desky

Nikde není kritičtější čistit povrch před lakováním než u dříve natřených podlahových desek (dřevěné desky s otevřenými póry by neměly být čištěny vodou). Ve spodní části stěn se hromadí nečistoty a špína, což je jedna z nejšpinavějších částí domu. Pokud jste před malbou averzní k čištění, základní desky jsou jednou z oblastí, kde byste měli udělat výjimku.

Smíchejte TSP podle pokynů k produktu a poté utřete základové desky houbou. TSP je netoxický prášek, který po smíchání s vodou vytváří jemný, ale účinný čisticí roztok. Zejména vyčistěte horní část soklů, protože prach se přirozeně hromadí na vodorovných površích.

Maskujte zdi a podlahu

Použijte malířskou pásku s nízkou přilnavostí k maskování spodní hrany stěny, přímo nad sokly, jakož i spojení mezi podlahou a sokly. I když je maskování časově náročné, bude to mít za následek rychlejší a čistší lakování. Maskování však nezaručuje dokonalé výsledky; při nanášení barvy je třeba být stále opatrný, protože přílišný sklon maskovací pásky na straně podlahy znemožňuje odstranění pásky po zaschnutí barvy.

Pro větší ochranu v této oblasti soklové desky ke zdi můžete použít maskovací fólii, aby se zajistilo, že barva soklové desky nebude stříkat na zeď. Spusťte hranu maskovací pásky na fólii podél křižovatky stěna-základní deska a poté film rozprostřete směrem nahoru. Film se přilepí na zeď sám kvůli statické elektřině. Pokud jste pečlivým malířem, může vám jednoduchá řada malířských pásek zakrývajících zeď podél základní desky poskytnout veškerou potřebnou ochranu.

 • Někteří malíři dávají přednost „od ruky“ při malování základních desek - malování bez výhod maskování. Technika řezání v malbě (malování bez maskování povrchů) je na přístupných obloženích dveří a oken dost obtížná, ale vzhledem k jejich umístění je mnohem obtížnější na podlahových lištách. Díky tomuto plochému vodorovnému povrchu stěny je velmi snadné maskovat spodní desky.

Patch Gouges a Nail Depressions

Předtím, než vytáhnete barvu, vyplňte a vyplňte ty velké duny a díry, které se postupem času vyvinuly, pomocí dřevěné výplně. Velké prohloubení nehtů by mělo být vyplněno, zatímco malé, špičkové prohloubení může být ponecháno neobsazené. Pokud jste použili hřebíkový hřebík a hloubka dřezu byla dokonale zkalibrována, bude pro vás snadnější natřít tyto malé díry. Ale pokud jsou soklové lišty přibity ručně hřebíky, měli byste tyto otvory vyplnit dřevěnou výplní.

Připravte základní desky

Základní desky, které nemají základní nátěr aplikovaný z výroby a mají povrch surového dřeva, by měly být opatřeny základním nátěrem. Dříve natřené nebo natřené základní desky mohou také těžit z základního nátěru, ale to není vždy nutné, pokud je čištěný povrch v dobrém stavu. Primer důkladně promíchejte. Vložte štětec barvou a aplikujte na základní desky vodorovnými tahy. Vyvarujte se přetěžování štětce, protože to může způsobit odkapávání a běh.

Nejlepší technikou malování je držet štětec mezi palcem a ukazováčkem, jako byste perem, a kreslit štětcem vodorovně s hroty štětin mírně stlačenými proti základní desce. Nasaďte štětcem barvou přibližně na jednu třetinu délky štětiny. Nejlepší dlouhé a pomalé tahy štětce. Když postupujete po základní desce, zkuste „udržet mokrou hranu“ - před vyschnutím barvy se natřete přes okraje dříve natřených oblastí. To pomáhá zabránit značení kol.

Malování základních desek

Pokud vaše plechovka barvy seděla déle než několik dní, možná budete chtít vzít do obchodu s barvami čerstvě otřesenou. Nebo ji po otevření plechovky důkladně promíchejte. Víko plechovky umístěte daleko od pracovního prostoru.

Stejně jako u základního nátěru, i při nakládání štětcem barvou buďte velmi ekonomičtí - ponořte jej do jedné třetiny délky štětin. Pro první vrstvu použijte méně barvy, než si myslíte, že budete potřebovat. Natáhněte štětcem dlouhými tahy po délce soklů. Když překrýváte tahy, zkuste „udržet mokrý okraj“, abyste zabránili otiskům kol.

Po prvním nátěru nechejte základní desky zaschnout nejméně jeden celý den. Po vytvrzení barvy naneste druhou vrstvu. U barev s vysokým leskem mají někteří malíři před nanesením druhého nátěru jemně otřený povrch jemným brusným papírem. To dává lesklý povrch nějakému „zubu“, který pomáhá přilepit druhý plášť.

Před odstraněním pásky malíře počkejte, až barva zaschne.

Nástroje pro čištění

K důkladnému čištění štětce použijte mýdlo a vodu. Kvalitní kartáč může vydržet roky s náležitou péčí.