Jak mulčovat, hrábě nebo kompostovat své listy

O'Brien Productions / Stockbyte / Getty Images

Vyčistit podzimní listí může být hodně práce, zejména pokud máte velký trávník. Je lákavé nechat listy ležet, zvláště pokud máte organický trávník. Realita je však taková, že je ve vašem nejlepším zájmu (a na vašem trávníku) tyto listy vyčistit. Úkol však můžete zjednodušit nebo pomocí listů vylepšit příští rok zahradu.

Proč nedělat nic není skvělá volba

Listy, které nejsou odstraněny z trávníku blokují sluneční světlo a vzduch z dosažení trávy. Tento problém se zhoršuje, když prší nebo jsou-li brzy zasněženy, které přeměňují nadýchané vrstvy listů na vlhké rohože. Nedostatek světla a cirkulace vzduchu může způsobit onemocnění trávníku nebo, v nejhorším případě, může dokonce zatravnit trávu a zabít ji.

Mulčování

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak spravovat své listy, je mulčování. Mulčování listů je jednoduché: listy skartujte sekačkou co nejvíce, jak padají. Zkontrolujte, zda nezůstal pozůstatek svalového listí nepřiměřený. Měl by se slušně kombinovat s trávníkem a neměl by se tak hromadit, aby se tráva dusila.

Pro ty, kteří trvají na neposkvrněném trávníku po celý rok a mohou se obávat toho, co si sousedé budou myslet na kousky hnědých listů, které sekačka opustí, nebojte se. Rozdrcené listy se filtrují trávou a zmizí z dohledu. Na severních travnatých plochách, které spí nebo v travinách, jako je Bermuda nebo zoysie, které v zimě mění spící hnědou barvu, se mohou rozdrcené listy dokonce přímo prolnout. Ještě lépe, pokud budete v této praxi pokračovat každý podzim, za několik let mulčování pomozte si mít svěží jarní a letní trávník bez pampelišek a krabů.

Hrabání

Zatímco mulčování je snadné, spadané listy často nesou chorobu, která se může přezimovat, když jsou listy ponechány na zemi. Tyto nemoci jsou obvykle specifické pro hostitele. Například nemoc, která postihuje listnaté stromy, nepoškodí trávu ani trvalky. Hrabání na podzim může snížit nemoci, se kterými se setkáte následující jaro a léto.

V některých komunitách obyvatelé shrnují listy do ulic a pracovníci města je zametají. Problém této strategie spočívá v tom, že se mnoho listů umývá do okapů, kde se dostávají do potoků a vodních toků. Tam uvolňují do vody dusík a fosfor, což podporuje růst řas. Nadměrný růst řas vyčerpává vodu z kyslíku a zabíjí ryby a další vodní život.

Zkontrolujte, zda víte, kam vaše listy půjdou. V ideálním případě je vaše město sbírá a kompostuje, takže kompost bude k dispozici zahradníkům na jaře. Pokud vaše město tuto službu nenabízí, zvažte raději mulčování nebo kompostování než nadhazování listů.

Kompostování

Někteří lidé si stěžují, že nemají kompostování štěstí. "Vyrábíme hromadu našich listů, " říkají lidé, "ale nikdy se nerozpadnou." To není příliš překvapivé; jednoduchá hromada listů může trvat hodně času, než se změní na mulčování. Naštěstí existují dvě věci, které můžete zaručit úspěch při kompostování listů:

  1. Přidejte do svého listového kompostu další dusík. Hnůj je nejlepším doplňkem dusíku a směs pěti částí listů na jednu část hnoje se určitě rychle rozpadne. Pokud nemáte hnůj - a mnoho zahradníků ne - - téměř stejně dobře budou fungovat doplňky dusíku, jako je sušená krev, bavlněná semena, kostní moučka a žula. Dusík je jedním z faktorů, který zahřívá kompostovací hromadu a listy jistě neobsahují dostatek dusíku, aby poskytovaly dostatek potravy pro bakterie.
  2. Rozdrťte nebo rozdrťte listy. Z dlouhodobého hlediska vám to zjednoduší věci. Hromada kompostu vyrobená ze skartovaného materiálu je opravdu zábavná, protože se s ním snadno manipuluje.