Kolik stojí váš nový dům?

V tomto článku rozbalte
 • Průměrné národní náklady
 • Proměnné ovlivňující náklady na obytné stavby
 • Průměrné náklady na Ala Carte
 • Tipy od Ken Katuin
Zpět na začátek

Může být velmi obtížné odhadnout náklady na výstavbu nového domu, protože do cen je zahrnuto tolik proměnných. Náklady na půdu jsou jedním z faktorů, které jsou vyšší nebo nižší v závislosti na regionu. Mzdové náklady se také v jednotlivých regionech značně liší; tam, kde je nedostatek kvalifikované pracovní síly, mohou být náklady vyšší.

Obecně lze říci, že odhad nákladů na nově postavený dům vyžaduje, abyste nejprve izolovali náklady na pozemek, a poté určili náklady na stavební práce na základě vzorce na čtvereční stopu.

Průměrné národní náklady

Průmyslová data z roku 2019 ukazují, že průměrné náklady na výstavbu domu o rozloze 2 000 čtverečních stop jsou mírně pod 300 000 USD, což se počítá zhruba 150 USD za čtvereční stopu na samotnou výstavbu (bez nákladů na pozemky). Regionální variace však rozšiřují rozsah průměrných nákladů na výstavbu na 150 000 USD až na 440 000 USD, což znamená, že průměrný rozsah na čtvereční stopu je 75 až 220 $, v závislosti na tom, kde žijete, a dalších proměnných.

Proměnné ovlivňující náklady na obytné stavby

Zde jsou některé z proměnných, které mohou ovlivnit náklady na výstavbu obytných domů na čtvereční stopu.

 • Vlastní domov: Domov, který je přizpůsoben stavitelem tak, aby vyhovoval vašim specifikacím, obvykle stojí mezi 100 a 400 USD za čtvereční stopu. Dům postavený podle specifikace skladu výrobcem hromadných peněz může stát podstatně méně.
 • Profesionálové v oblasti designu: Pokud váš domov vyžaduje práci od profesionálního architekta, mohou dodatečné poplatky zvýšit celkové stavební náklady o 5 až 15 procent. Přizpůsobené plány poskytnuté stavitelem mohou přidat 1, 50 až 2, 50 $ za čtvereční stopu. To může změnit průměrné náklady na dům o rozloze 2 000 čtverečních stop z 300 000 USD na přibližně 330 000 $.
 • Modulární nebo prefabrikovaný domov: Montované domy jsou vyráběny mimo pracoviště a montovány na místě poté, co jsou komponenty dodány na staveniště. Takové vestavěné domy mohou stát o 10 až 20 procent méně než domy postavené na míru.
 • Rozvoj bydlení: Domy postavené ve větších obytných tratích hromadnými vývojáři mohou být až o 15 procent levnější než srovnatelný dům postavený na izolovaném místě.
 • Výkopové náklady: Na staveništi, kde je vyžadován značný výkop a zemní práce, může velké zařízení stát 70 až 90 USD za hodinu. Není neobvyklé, že složité staveniště přidávají až 10 000 až 15 000 $ dodatečné stavební náklady v době zemních a výkopových prací.
 • Výběr materiálů pro krytiny a obklady : Národní průměry jsou založeny na běžných materiálech pro krytiny a obklady - jako jsou obklady ze dřeva nebo vinylu a asfaltové kompozitní šindele. Prémiové materiály, jako je štukový nebo kamenný obklad dýh a břidlicové krytiny, zvýší vaše náklady na stavbu.
 • Kvalita spotřebičů a příslušenství: Náklady na zařízení se mohou výrazně lišit a pokud si vyberete špičkové spotřebiče a příslušenství u vás doma, je poměrně snadné zvýšit náklady o 30 000 USD nebo více.
 • Kvalita povrchů: Průměrné stavební náklady jsou založeny na volbě středu vozovky pro truhlářství, pracovní desky a podlahu. Výběr prvotřídních materiálů, jako jsou desky ze žulového nebo syntetického kamene, a podlah z přírodního kamene nebo porcelánu, posune vaše náklady na výstavbu na čtvereční stopu směrem k hornímu konci rozsahu.
 • Vlastnosti venkovního designu: Hlavní stavební prvky, jako jsou bazény, velké paluby nebo terasy a venkovní kuchyně, podstatně zvýší náklady na výstavbu. Propracovaná krajina může přidat až 50 000 dolarů nebo více k nákladům na dům, i když je podstatně levnější zahrnout tyto prvky v době původní výstavby, než je přidat později.
 • Zeměpisná poloha: Je nešťastnou skutečností, že výstavba nových domů je v některých regionech dražší. Například Texas má některé z nejdražších nákladů na výstavbu nových domů, přičemž průměrné náklady na výstavbu nových domů se pohybují od 233 000 do 658 000 USD, zatímco Gruzie nabízí některé z nejméně drahých nákladů s průměrem 102 000 až 393 000 USD. Podívejte se na průměrné náklady ve vašem regionu, abyste mohli vyhodnotit náklady uvedené výrobcem.

Průměrné náklady na Ala Carte

Ačkoli se náklady pro jednotlivé fáze výstavby značně liší, národní průměry v roce 2019 odhalují následující náklady:

 • Práce nadace: 4 000 až 12 000 USD
 • Rámovací práce: 1 500 až 6 500 $
 • Vnější povrchová úprava: 40 000 až 60 000 USD
 • Mechanické systémy: 30 000 až 50 000 USD
 • Dokončení interiéru: až 85 000 $

Je zcela zřejmé, že náklady na řízení se většinou týkají možností, které si vyberete pro vnitřní a vnější úpravy a mechanické systémy. Základ a rámec domu tvoří relativně malou část stavebních nákladů domu.

Tipy od Ken Katuin

Ken Katuin, technicky zdatný odborník s mnohaletými zkušenostmi z práce v oblasti domácího designu, nabízí tyto tipy pro odhadování a řízení stavebních nákladů:

 • Seznamte se s několika staviteli, kteří staví domy, které mají podobnou velikost, kvalitu a vlastnosti jako domov, který chcete, a požádají o jejich náklady na čtvereční záběry. Ujistěte se, že přesně rozumíte tomu, co je zahrnuto v ceně. Většina stavitelů vám poskytne seznam s materiály, které budou používat.
 • Prohlédněte si nově postavené domy, které mají podobnou velikost, styl, kvalitu a vlastnosti jako domov, který chcete. Vezměte cenu domu, odečtěte cenu pozemku a tuto částku vydělte čtvercovým záběrem domu, abyste určili náklady na čtvereční stopu. Tím získáte místní průměrné náklady, které můžete použít k vyhodnocení nákladů uváděných místními staviteli.
 • Věnujte pozornost koupelnám, kuchyni a oknům. Nejdražšími částmi v domácnosti jsou obvykle koupelny a kuchyně. Náklady mohou ovlivnit také počet oken a velikost a kvalita oken.
 • Zvažte architekturu. Klenuté stropy a vysoká stoupání střechy mohou zvýšit náklady na dům. Při výpočtu odhadu pomocí jiných domácností se ujistěte, že dům má podobný styl a vlastnosti jako dům, který chcete postavit.
 • Sledujte překročení nákladů. Konečné náklady na dům často přesahují původní nabídkovou cenu, protože klienti přesahují povolenky, provádějí změny a stavitelé se setkávají s nepředvídanými problémy. Správné plánování může výrazně snížit překročení nákladů. Obecně je dobré povolit dalších 10 procent na pokrytí neočekávaných nákladů.
 • Zvažte velikost „stopy“. Při stavbě domu je nejlepší pracovat se sudými čísly. Nechte svou domácí velikost zaokrouhlit nahoru nebo dolů na přírůstky dvou stop. Tím se snižuje zbytečný materiál. Také je nejekonomičtější postavit dům, který není hlubší než 32 stop. Pokud hloubka přesáhne 32 stop, může být nutné, aby vaše střešní nosníky byly speciálně navrženy a budou dražší.
  Stavba dvoupodlažního domu obvykle stojí méně ve srovnání s jednopatrovým domem, který má stejné čtvercové záběry. Důvodem je, že dvoupodlažní dům bude mít menší střechu a nadaci a instalatérské práce a větrání jsou kompaktnější ve dvoupodlažních domech. Při stavbě většího domu se náklady na drahé předměty (jako je pec nebo kuchyň) rozloží na více čtverečních záběrů. V důsledku toho může mít větší dům nižší pořizovací cenu čtverce než menší dům.
 • Zvažte inflaci. Náklady na výstavbu domu se obvykle zvyšují přibližně o 3 až 6 procent ročně. Pokud to bude trvat několik let, než začnete s výstavbou, nezapomeňte zahrnout inflaci do odhadu nákladů pro váš domov. Pokud používáte k porovnání cen jiné domy, zkuste použít domy, které byly postaveny během posledních šesti měsíců.
 • Očekávejte kolísání trhu. Mzdové náklady ovlivňují roční období, klima regionu, místní stavební předpisy a místní a národní hospodářství. Z tohoto důvodu jsou odhady domácích nákladů závazné pouze po určitý počet dní - mzdové náklady se mohou rychle měnit. Zde je velké varování: Pokud odhad dodavatele zůstane stejný rok co rok, zkontrolujte seznam materiálů. Stavební náklady lze absorbovat snížením kvality materiálů, což znamená, že můžete skončit s domovem, který vás zklamá.