Jak si vyrobit a používat svůj vlastní domácí výplň dřeva

S velkým množstvím levných komerčních dřevěných tmelů a tmelů na dřevo by vás zajímalo, proč byste si chtěli vytvořit vlastní tmel na dřevo pro kutily. Koneckonců, mnoho tmelů na dřevo je dokonce zbarveno tak, aby napodobovaly barvy různých dřevin. Stále však mnoho kvalifikovaných dřevařů vyrábí své vlastní výplně dřeva, a to je důvod.

Výhody pro kutilské dřevo Filler

Výplň na dřevo do-it-yourself se často nazývá truhlářský tmel, protože jemní tesaři si často vytvářejí vlastní výplň, která přesně odpovídá konkrétnímu dřevařskému projektu. Plniva pro kutily jsou obvykle vyráběny z jemného dřevěného prachu smíchaného s pojivem, protože nejlepším způsobem, jak sladit barvu vašeho dřeva, je použití dřeva samotného.

Pohodlí je dalším důvodem, proč si budete chtít vytvořit vlastní výplň dřeva. Pokud vám při práci na projektu dojde komerční výplň dřeva, můžete si během 10 minut vybít vlastní dávku.

Výplň dřeva pro kutily bude přesně odpovídat dřevu vašeho projektu, ale nebude to úplně stejné, protože pojivo (lepidlo) bude mít jinou barvu. Funguje dobře pro vyplňování malých otvorů a trhlin, ale není dostatečně silný, aby přemostil velké otvory, trhliny a drážky. Stejně jako u jakéhokoli jiného výplně dřeva se vaše výplně pro kutily nebudou moci shodovat s dřevem. Většina lepidel na dřevo je slabě hnědá, ale pokud najdete bílé lepidlo na dřevo, vytvoří lepší barevnou shodu.

Nástroje a spotřební materiál, který budete potřebovat

 • Piliny ze stejného dřeva jako váš pracovní materiál
 • Lepidlo na drevo
 • Latexové rukavice (nebo rukavice vyrobené ze syntetického kaučuku, jako je nitril, pokud máte alergii na latex)
 • Směšovací povrch na jedno použití, jako například karton na šrot
 • Řemeslná hůl
 • Putty nůž
 • Elektrická bruska
 • Ochrana očí
 • Ochrana sluchu

Instrukce

Míchání výplně ze dřeva pro kutily je chaotický proces, proto používejte latexové rukavice a jednorázový míchací povrch. Pokud nemáte alergii na latex, latexové rukavice se na vaše prsty vejdou pevněji než nitrilové nebo vinylové rukavice, což proces míchání usnadní.

Vytvořte pilu

Pokud již nemáte hromadu čistých a jemných pilin, bude nutné si vytvořit vlastní. Elektrická bruska s jemně zrnitým brusným papírem vám pomůže produkovat jemnější prach než ten, který se vyrábí řezáním pilou. Ujistěte se, že prach odpovídá oblasti, kterou chcete napravit. Nepoužívejte například prach ze spletité oblasti, která je obvykle tmavší než zbytek dřeva.

 1. Používejte masku částic a obruste kus vzorku dřeva, který odpovídá materiálu projektu. Sběrač s sběrným pytlem usnadní sběr pilin.
 2. Shromážděte hromadu pilin na povrchu a oddělte všechny velké částice nebo hobliny, které se mohou stát smíchány. Očistěte zjevné nečistoty z prachu, jako jsou kovové třísky.

Smíchejte plnivo do dřeva

 1. Při nošení latexových rukavic nasbírejte hrst jemného brusného prachu a položte jej na míchací povrch.
 2. Do směsi přidejte lepidlo na dřevo a promíchejte řemeslnou tyčinkou, přidávejte další lepidlo, dokud směs není hustý tmel, zhruba hrubou texturu těsta. Nepřidávejte tolik lepidla, aby směs ztuhla. Lepidlo na dřevo ztvrdne relativně rychle, takže se nemusíte hádat - na přípravu a nanesení výplně máte asi 10 minut celkové pracovní doby.
 3. Zformujte směs na funkční těsto, které můžete převrátit mezi prsty. Pokud již těsto ztuhlo, bude obtížné aplikovat na pracovní materiál. Pokud k tomu dojde, spusťte novou dávku a mírně zvyšte množství lepidla na dřevo ve směsi. Jakmile je dosaženo správné textury, okamžitě přejděte k aplikaci výplně na pracovní materiál.

Naneste plnivo na dřevo

 1. Ručně zatlačte tmel do drážky, škrábance nebo díry na pracovním materiálu. Odstraňte přebytečné plnivo rukou.
 2. Pracujte rychle a pomocí stěrkového nože vyrovnejte dřevěnou výplň a odstraňte přebytek. Nechte oblast náplasti zcela zaschnout.
 3. I když stále máte rukavice, ihned je omyjte nožem teplou vodou a mýdlem. Lepidlo na bázi dřeva na bázi lepidla je velmi obtížné, ne-li nemožné, očistit nářadí, jakmile bude suché.
 4. Nepoužité dřevěné výplně zlikvidujte; nelze jej uložit.

Dokončete projekt

Poté, co výplň dřeva zaschne, zalepte oblast náplasti velmi lehce jemným pískem. Nebude to vyžadovat velké úsilí, aby se oblast hladce zabrousila; vyvarujte se nadměrného broušení, které náplast zašpiní.

Otřete oblast náplasti čistým hadříkem a poté dřevo podle potřeby natřete nebo obarvíte.