Jak si vyrobit lasagne zahradu

Lasagna zahradnictví je metoda ekologického zahradnictví bez kopání, která vede k bohaté, nadýchané půdě s velmi malou prací zahradníka. Název „lasagna gardening“ nemá nic společného s tím, co budete v této zahradě pěstovat. Vztahuje se na způsob stavby zahrady, který v zásadě znamená přidávání vrstev organických materiálů, které se v průběhu času „vaří“, což má za následek bohatou, nadýchanou půdu, která pomůže vašim rostlinám prosperovat. Také se nazývá „kompostování listů“. Laserové zahradnictví je skvělé pro životní prostředí, protože využíváte svůj dvůr a kuchyňský odpad a v podstatě jej kompostujete na novou zahradu.

Druhy metod a systémů domácího kompostování

Nevyžaduje se žádné kopání

Jednou z nejlepších věcí na zahradničení lasagne je, jak snadné to je. Nemusíte odstraňovat stávající drn a plevele. Nemusíte zdvojovat kopání. Ve skutečnosti nemusíte půdu vůbec zpracovat. První vrstva vaší zahrady lasagna se skládá buď z hnědé vlnité lepenky nebo ze tří vrstev novin položených přímo na vrchol trávy nebo plevele v oblasti, kterou jste vybrali pro svou zahradu. Tuto vrstvu navlhčete, abyste udrželi vše na svém místě a zahájili proces rozkladu. Tráva nebo plevel se odbourává poměrně rychle, protože je bude dusit noviny nebo karton, jakož i materiály, které na ně navrstvíte. Tato vrstva také poskytuje tmavou a vlhkou oblast, která přitahuje žížaly, které uvolňují půdu, když ji tunely prochází.

Výhody Lasagna Gardening

I když budete udržovat lasagne zahradu stejným způsobem, jako byste se starali o jakoukoli jinou zahradu, zjistíte, že péče o lasagne zahradu je méně náročná na práci. Můžete očekávat:

 • Málo plevelů díky novinám, které je potlačují zespodu a mulčování půdy shora.
 • Lepší zadržování vody, protože kompost (což jste vytvořili vrstvením všech těchto materiálů) drží vodu lépe než běžná zahradní půda, zejména pokud je vaše původní půda písčitá nebo má nedostatek organických látek.
 • Menší potřeba hnojiva, protože jste zasadili zahradu do téměř čistého kompostu, který je velmi bohatý na živiny.
 • Půda, která se snadno zpracovává: drobivý, sypký a načechraný.

Zahradnictví v Lasagne je zábavné, snadné a umožňuje vám vyrábět nové zahrady mnohem rychleji než stará metoda dvojitého kopání. Nyní bude vaším jediným problémem najít rostliny, které naplní všechny ty nové zahrady!

Kdy postavit zahradu Lasagna

Zahradu lasagne si můžete vytvořit kdykoli v roce. Podzim je pro mnoho zahrádkářů optimální čas z důvodu množství organických materiálů, které můžete získat zdarma díky padlým listům a obecnému odpadu ze dvora po vyčištění zbytku dvora a zahrady. Můžete nechat zahradu lasagne sedět a rozebrat celou zimu. Na jaře to bude připraveno zasadit s minimálním úsilím. Pádové deště a zimní sníh také zajistí udržení vlhkosti materiálu v laserové zahradě, což jim pomůže rychleji se rozpadat.

Pokud se rozhodnete pro výrobu zahrady lasagne na jaře nebo v létě, budete muset zvážit přidání dalších „půdních“ úprav do postele, jako je rašelina nebo ornice, abyste mohli v zahradě ihned zasadit. Pokud uděláte postel na jaře, naneste vrstvu tolika zelených a hnědých, kolik je možné, s rozptýlenými vrstvami hotového kompostu, rašeliny nebo ornice. Dokončete celé lůžko třemi nebo čtyřmi palci hotového kompostu nebo ornice a potom pokračujte a zasadte. Postel se během sezóny usadí, zatímco se vrstvy pod ní rozloží.

Metriky projektu

 • Pracovní doba: Doba potřebná k přípravě zahrady je relativně krátká - obvykle jen několik hodin, v závislosti na velikosti vaší zahrady.
 • Celkový čas: Bude trvat celou sezónu nebo dvě, než se organický materiál rozloží natolik, aby podporoval rostliny. Můžete však zasadit poměrně rychle, pokud jste z postele s vrstvou ornice.
 • Cena materiálu: Zahrada lasagne může být prakticky zdarma, pokud používáte vlastní organické odpady. Můžete nanejvýš investovat do balíků nebo dvou rašelinového mechu. Samozřejmě si můžete koupit kompost a další materiály, pokud nemáte vlastní.

Co budete potřebovat

Materiály:

Organické materiály, jako například:

 • Výřezy trávy
 • Listy
 • Zbytky ovoce a zeleniny
 • Kávová sedlina
 • Čajové lístky a čajové sáčky
 • Plevele (pokud nepřišli na semeno)
 • Hnůj
 • Kompost
 • Mořská řasa
 • Skartované noviny nebo nevyžádaná pošta
 • Jehly borovice
 • Trávené květy, ověsy ze zahrady
 • Rašelinový mech

Instrukce

 1. Rozložte hranice zahrady

  Prvním krokem je definování hranic vaší zahrady. K vytvoření obrysu vaší zahradní postele lze použít lano, provázko nebo dokonce zahradní hadici. Opravdu není potřeba připravovat místo vůbec, protože veškerá stávající tráva nebo plevel bude ucpaná vrstvami kartonu nebo novin a dalších materiálů, které položíte.

  Protože vrstvy budou naskládány do hloubky, která je poměrně tlustá, možná budete chtít vytvořit zvýšenou stranu vaší zahrady pomocí dřevin, kamenů nebo jiných materiálů z tvrdých krajin, které udržují organické materiály na místě při jejich rozkladu.

 2. Umístěte vrstvy

  Stejně jako u jedlé lasagne je i zde důležitá metoda, kterou používáte při stavbě vaší zahrady lasagne. Alternativní vrstvy „hnědých“, jako jsou podzimní listí, rozdrcené noviny, rašelina a jehličí, s vrstvami „zelených“, jako jsou zeleninové kousky, zahradní ozdoby a stříhané trávy. Obecně platí, že vaše „hnědé“ vrstvy by měly být asi dvakrát tak hluboké než vaše „zelené“ vrstvy, ale není třeba se o tom pečlivě starat. Stačí vrstvit hnědé a zelené a vznikne zahrada lasagne. Konečný výsledek vašeho vrstvení Proces by měl být dvoumetrový vysoký vrstvený lom. Budete překvapeni, jak moc se to během několika týdnů zmenší.

  Vrstva lepenky nebo více vrstev novin tvoří vynikající spodní vrstvu, protože to bude příjemně dusit trávu a plevel uvnitř zahradní postele. Zalijte tuto spodní vrstvu, aby byla udržena na místě a podpořila proces rozkladu. Poté je to prostě otázka střídání zelené a hnědé vrstvy, dokud nedosáhnete hloubky 2 stopy.

 3. „Vařte“ zahradu

  Ve většině případů nebudete muset nic jiného než sledovat, jak se zahradní materiály „vaří“ a rozpadají. Pravidla pro úspěšné zahradničení lasagne jsou téměř stejná jako pro jakoukoli formu kompostování: Materiály musí být mírně vlhké, aby podporovaly rozklad a teplo, ale ne tak mokré, aby materiály hnilo a páchly. Ve vzácných případech, například během delšího období sucha, zlehka zalévejte organické vrstvy, aby se zajistilo, že nevyschnou úplně.

 4. Zasazte zahradu

  Čas potřebný k úplnému rozpadu vaší zahrady na výsadbu se bude lišit v závislosti na podmínkách, ale jakmile se materiály rozloží na jednotnou vrstvu sypkého materiálu podobného kompostu, je zahrada připravena k výsadbě. Když je čas zasadit, stačí se kopat do postele stejně jako u jakékoli jiné zahrady. Pokud jste jako spodní vrstvu použili noviny, lopata s největší pravděpodobností projde skrz, odkryje pod ní pěknou a uvolněnou půdu. Pokud jste použili lepenku, možná budete muset do ní vyříznout díru na každém místě, kde chcete něco zasadit.

 5. Údržba zahrady

  Chcete-li udržovat zahradu, jednoduše přidejte do horní části postele mulč ve formě slámy, stříhané trávy, mulče z kůry nebo sekaných listů. Jakmile bude stanovena, budete se starat o zahradu lasagne stejně jako o jakoukoli jinou: Plevel a vodu, pokud je to nutné, a zasadte do obsahu svého srdce.

 6. Cokoli, co jste vložili do kompostovací hromady, můžete dát do zahrady lasagne. Materiály, které vložíte do zahrady, se rozpadnou a poskytnou na živiny bohatou, drobivou půdu, do které se zasadí.

Tipy

 • V průběhu času se organické materiály v zahradě rozpadají a zmenšují. Každý rok doplňte zahradu jednoduše přidáním více hnědých a zelených vrstev. Na podzim je to skvělý čas, protože máte k dispozici dostatek mrtvých listů a zeleného zahradního materiálu.
 • Vyžadovat organické odpady od sousedů. Nabídněte hrabat jejich listy a používat je ve svých vlastních zahradních postelích.
 • Abyste zabránili odfukování lehčích materiálů, použijte jako horní „hnědou“ vrstvu vaší zahradní postele těžký materiál, například dřevěné štěpky.
 • Nepoužívejte organický odpad, který obsahuje mnoho semen plevelů. Pokud materiál „nevaří“ při dostatečně vysoké teplotě, tato semena plevelů pravděpodobně vyroste ve vaší zahradě. A ve svých laserových vrstvách nikdy nepoužívejte živočišný odpad.
Naučte se, jak proměnit mrtvé listy ve zdravé záhony