Jak udržovat správnou úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti

Udržování správné úrovně vlhkosti ve vašem domě je důležité pro vaše blaho i pro váš dům. I když trochu vlhkosti může být prospěšné, příliš mnoho by mohlo být nebezpečné pro vaše zdraví podporou růstu bakterií. Může to také poškodit dům a váš majetek, zejména pokud bude po dlouhou dobu nezkontrolovaná. Naštěstí zvlhčovače a odvlhčovače vám mohou pomoci regulovat vlhkost v domácnosti.

Doporučené úrovně vlhkosti

Doporučená průměrná úroveň relativní vlhkosti je mezi 35 a 45 procenty. Tato řada vám poskytne nejlepší pohodlí pro vaši rodinu. Pomáhá také chránit vaše hudební nástroje, sádrokartony, dřevěný nábytek a další věci nebo materiály před škodlivými účinky sucha nebo nadměrné vlhkosti.

Relativní úrovně vlhkosti kolísají v závislosti na klimatu a teplotě vzduchu. Je důležité používat navrhovaný průměr s opatrností a aplikovat jej spolu se znalostmi o vašem vlastním domě. Způsob, jakým dům pracuje s vlhkostí, závisí na mnoha faktorech, včetně toho, jak vzduchotěsná je budova, na jejím návrhu a konstrukci a na jakýchkoli nainstalovaných zpomalovačích páry.

Změřte vlhkost vlhkoměrem

Pomocí vlhkoměru můžete měřit relativní vlhkost v domácnosti, abyste si mohli udržovat optimální hladinu. Je to malý přístroj s displejem, který ukazuje, jaká je relativní vlhkost vzduchu v místnosti.

Tento malý přístroj, který je levný a uživatelsky přívětivý, vám pomůže monitorovat vzduch, takže v případě potřeby můžete upravit úroveň vlhkosti. Toho lze dosáhnout přidáním zvlhčovače nebo odvlhčovače (nebo obou) do vašeho domu. Protože se s ročními obdobími mění vlhkost, budete ji muset pravidelně sledovat a pravidelně upravovat.

Účinky vysoké vlhkosti

Když je doma příliš mnoho vlhkosti, vlhký vzduch se zachytí v rozích, suterénech a dalších uzavřených oblastech. To je často patrné v koupelnách, když se v rozích shromažďuje vlhkost a vytváří plísně, které je obtížné odstranit. Kondenzace se může také hromadit v oknech, což způsobuje, že voda kape oknem a dřevěné rámy hnijí. Pokud si také všimnete zatuchlého zápachu, je to znamení, že ve vašem domě potřebujete odvlhčovač.

Varování

Tato nadměrná vlhkost ve vzduchu poskytuje ideální živnou půdu pro bakterie. Může také poškodit věci citlivé na vlhkost, jako je dřevo, papír, textilie a hlavní mechanické systémy, jako je vaše topení, větrání a klimatizace, nebo dokonce toalety a potrubí.

Jak odstranit vlhkost

Jaká metoda se rozhodnete odstranit vlhkost ze vzduchu, závisí na závažnosti problému, ročním období a na tom, kde je vlhkost.

  • Pokud je zima a oblast, jako je suterén, by mohla těžit z tepla, ohřev tohoto prostoru by ji mohl vrátit na správnou úroveň vlhkosti. Pokud je vlhkost nadměrná, budete možná potřebovat kombinaci tepla a odvlhčovače, abyste dosáhli správné úrovně.
  • Vlhká koupelna může těžit z otevřeného okna nebo stropního odsávacího ventilátoru, který odvádí vlhký vzduch nebo páru ze sprch a koupelen na vnější stranu domu.
  • Na jaře, když není možnost vytápění, může být koupě odvlhčovače tou nejlepší volbou pro odstranění vlhkosti ze suterénu nebo hlavního patra.

Přenosné multifunkční jednotky

Klimatizace také pomáhá regulovat úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti. Některé přenosné zvlhčovače jsou navrženy s nastavitelnými vestavěnými monitory, které aktivují jednotku, když jsou úrovně příliš nízké, nebo ji vypnou, když jsou úrovně příliš vysoké. Pokud si myslíte, že by tyto přenosné jednotky mohly pomoci, zvažte koupi multifunkční jednotky pro váš domov, která bude také fungovat jako klimatizace.

Kdy přidat vlhkost

Během chladných zim může váš topný systém způsobit, že vzduch v domácnosti bude příliš suchý. To může způsobit popraskání, suchou pokožku a dřevěné předměty. Pro zlepšení kvality ovzduší můžete do oblastí, kde trávíte nejvíce času, přidat zvlhčovač. Někteří lidé těží z toho, že je mají v ložnici, aby zvlhčovali vzduch přes noc. Další možností je nainstalovat do vašeho topného systému zvlhčovač pro celý dům.

Péče o výrobky a údržba

Pokud používáte zvlhčovač nebo odvlhčovač, věnujte čas přečtení příručky k produktu. Chcete-li z něj získat co nejefektivnější využití a zajistit jeho životnost, budete chtít dodržovat doporučené pokyny pro výměnu filtru a čištění. Pokud váš produkt běží s ucpaným a špinavým filtrem, můžete do místnosti přidat bakterie a spory plísní. Tomu zabrání pravidelné čištění a výměna filtru.